Jakie smartfony wybierają organizacje i na co zwracają uwagę?

W jaki sposób firmy wybierają smartfony służbowe? Czym kierują się podczas wyboru. Czy poza zapewnieniem bezpieczeństwa brane są pod uwagę inne czynniki?

Android zdominował rynek smartfonów - zarówno wykorzystywanych prywatnie jak i w organizacjach. Najpopularniejszy system operacyjny świata jest chętnie wybierany przez organizacje ze względu na bardzo duże możliwości personalizacji i dostosowania go do specyficznych potrzeb danej firmy.

Jak organizacje wybierają smartfony?
Źródło: PCWorld.com

Jak organizacje wybierają smartfony?

Źródło: PCWorld.com

Również w Polsce podstawowym narzędziem pracy są smartfony wyposażone w systemem operacyjny Android. Wybrane organizacje oferują możliwość wyboru telefonów Apple iPhone, ale nadal pozostają one w zauważalnej mniejszości. Dodatkowo nawet w firmach, w których przeważający udział mają smartfony z iOS, działy IT oferują możliwość wyboru alternatywnych urządzeń pracujących pod kontrolą Androida.

Zobacz również:

 • Google wypróbowuje eksperymentalną funkcję bezpieczeństwa w Singapurze
 • Platforma X na Androida z nową funkcją
 • Rynek smartfonów wykazał spadek

Google zachęca firmy do wykorzystania Androida udostępniając szereg opcji. System operacyjny może zostać łatwo zintegrowany ze środowiskiem Microsoft Intune, usługami Microsoft 365, Google Workspace, a także innymi rozwiązaniami wykorzystywanymi przez działy IT. Dodatkowo wyszukiwarkowy gigant posiada własny program Android Enterprise Recommended, którego celem jest rozwiązywanie problemów z urządzeniami zarządzanymi przez organizacje.

Google publikuje narzędzia, aby pomóc działom IT zobaczyć, które urządzenia spełniają tę certyfikację w różnych regionach, a także sprawdzić obsługiwane wersje Androida i daty zakończenia aktualizacji zabezpieczeń.

Największy problem Androida - aktualizacje oprogramowania

Organizacje wykorzystujące smartfony z Androidem najbardziej obawiają się o udostępnianie aktualizacji oprogramowania przez producenta wybranych urządzeń. W przypadku smartfonów iPhone Apple ściśle kontroluje warstwę sprzętową i oprogramowanie, co daje działowi IT pewność, że aktualizacje oprogramowania wydawane będą terminowo, a wsparcie trwać będzie co najmniej 5 lat, czyli dłużej, niż cykl życia urządzenia.

Po przeciwległej stronie jest system operacyjny Android. Jako otwarto-źródłowe oprogramowanie może być on swobodnie modyfikowany i wykorzystywany przez każdego. System operacyjny od Google jest najbardziej pofragmentowanym oprogramowaniem na świecie - przeważająca większość urządzeń pracuje pod kontrolą przestarzałych wersji systemu, a wszystko zależy od producenta sprzętu i jego polityki aktualizacji.

Najpopularniejszym producentem biznesowych smartfonów z Android jest Samsung

Samsung - jeden z największych producentów urządzeń z Androidem od wielu lat wiedzie prym w dostarczaniu urządzeń na rynek korporacyjny. Koreański producent wdrożył własne zabezpieczenia klasy korporacyjnej i wojskowej oraz posiada ugruntowaną i wielokrotnie przetestowaną politykę aktualizacji oprogramowania, która gwarancje, że organizacje nie zostaną ze sprzętem bez wsparcia i z lukami w zabezpieczeniach.

Urządzenia firmy Samsung dostarczane są aktualnie z pięcioletnim planem aktualizacji zabezpieczeń oraz co najmniej trzema aktualizacjami zmieniającymi numer wersji systemu operacyjnego Android.

Smartfony Samsunga nie bez powodu są pierwszym wyborem
Źródło: PCWorld.com

Smartfony Samsunga nie bez powodu są pierwszym wyborem

Źródło: PCWorld.com

Do biznesu Samsung kieruje wszystkie smartfony wyposażone w system zabezpieczeń Knox. Mowa zatem zarówno o flagowcach, jak i znacznie tańszych urządzeniach. Oficjalnie na liście znajdziemy następujące serie: Galaxy A3x, Galaxy A5x, Galaxy Note, Galaxy S, Galaxy XCover (wzmocnione urządzenia), Galaxy Z Flip i Galaxy Z Fold.

Smartfony Samsunga mają jednak kilka wad, które trzeba wymienić. Zalicza się do nich mocno zmodyfikowany interfejs użytkownika One UI, który dostarczany jest z dodatkowymi aplikacjami firmy Samsung, co może wymagać dodatkowego wsparcia ze strony IT. Dodatkowo koreański producent posiada kontrowersyjne praktyki skupiające się wokół prywatności oraz identyfikatorów reklamowych. Pomijając te niedogodności jest to najlepszy wybór dla firm, co potwierdzają organizacje z całego świata.

Google byłoby lepsze, ale problemem jest dostępność

Google posiada w swojej ofercie smartfony biznesowe z rodziny Google Pixel, które są odpowiednikami iPhone'a pracującymi pod kontrolą Android. Niestety urządzenia te nigdy nie zdobędą wysokiej popularności ze względu na ograniczoną dostępność. Smartfony z serii Pixel nie są dostępne w Polsce oraz wielu innych regionach.

Smartfony z rodziny Pixel posiadają autorskie układy Google Titan z dodatkowymi zabezpieczeniami oraz otrzymują wszystkie aktualizacje Androida w dniu ich debiutu, co jest ogromną przewagą nad konkurencyjnym sprzętem firm trzecich.

Na rynku dostępne są też tańsze modele z literką a, która są idealnym wyborem dla szeregowych pracowników.

Niestety z dobrodziejstw smartfonów firmy Google korzystają głównie firmy ze Stanów Zjednoczonych.

Inne firmy również próbują swoich sił w biznesie

Telefony przeznaczone do wykorzystania w organizacjach posiada w swojej ofercie również Motorola. Modele takie jak Edge 30 Ultra oraz Edge 30 Fusion spełniają wszystkie wymogi Android Enterprise. Podobne modele znajdziemy również w ofercie Nokii, OnePlusa, Oppo, Sony czy Xiaomi. Problemem w przypadku smartfonów tych firm jest jednak zauważalnie gorsza polityka aktualizacji, która może wpływać na bezpieczeństwo infrastruktury IT organizacji.

Xiaomi staje się coraz popularniejsze, ale nie ma odpowiedniej polityki aktualizacji
Źródło: mi-home.pl

Xiaomi staje się coraz popularniejsze, ale nie ma odpowiedniej polityki aktualizacji

Źródło: mi-home.pl

Ile trwa wsparcie dla poszczególnych smartfonów

Na zakończenie przygotowaliśmy specjalną listę, która w bardzo dobry sposób obrazuje dlaczego większość organizacji w Polsce oraz na świecie wykorzystuje smartfony z Androidem produkowane przez Samsunga. Mimo coraz większego wpływu chińskich marek z Xiaomi na czele to właśnie Samsung sprzedaje najwięcej urządzeń do sektora biznesowego.

Działy IT podejmując decyzje nad zakupem nowych smartfonów zaczynają rozważania od aspektów bezpieczeństwa, a więc sprawdzają przez jaki okres czasu urządzenia otrzymywać będą aktualizację oprogramowania.

W idealnym scenariuszu wystarczyłaby jedynie certyfikacja Android Enterprise Recommended, ale w praktyce nie jest to takie proste, ponieważ Google wymaga zaledwie jednej aktualizacji zmieniającej wersję systemu operacyjnego.

Google posiada własny system rekomendacji smartfonów, ale nie jest on idealny
Źródło: Google.com

Google posiada własny system rekomendacji smartfonów, ale nie jest on idealny

Źródło: Google.com

Poniżej przedstawiamy polityki aktualizacji najpopularniejszych producentów smartfonów:

 • Google: pięć lat aktualizacji zabezpieczeń, trzy lata aktualizacji systemu operacyjnego
 • Motorola: trzy lata aktualizacji zabezpieczeń, jeden rok aktualizacji systemu operacyjnego
 • Nokia: trzy lata aktualizacji zabezpieczeń, dwa lata aktualizacji systemu operacyjnego
 • OnePlus: cztery lata aktualizacji zabezpieczeń, trzy duże aktualizacje OS
 • Oppo: trzy lata aktualizacji zabezpieczeń, rok aktualizacji OS
 • Realme: trzy lata aktualizacji zabezpieczeń, dwie duże aktualizacje systemu operacyjnego
 • Samsung: "co najmniej" cztery lata aktualizacji zabezpieczeń, trzy "generacje" aktualizacji OS
 • Vivo: trzy lata aktualizacji zabezpieczeń, trzy lata aktualizacji OS
 • Xiaomi: trzy lata aktualizacji zabezpieczeń, jedna duża aktualizacja systemu operacyjnego

Z tabeli wynika, że Samsung oraz Google posiadają najlepsze wsparcie spośród urządzeń pracujących pod kontrolą Androida. Jako, że smartfony Google są dostępne w ograniczonej liczbie krajów nie powinno dziwić, że Samsung jest wyborem numer jeden w sektorze biznesowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200