Jakie jest rzeczywiste wykorzystanie IPv6

Popularność protokołu IPv6 systematycznie rośnie, choć w wielu przypadkach użytkownicy o tym nie wiedzą, szczególnie wtedy, gdy urządzeniami końcowymi zarządza dostawca usług internetowych.

Kres IPv4

Połączenia do Google czy Facebook zestawiane przez głównych operatorów dostępu do Internetu w USA, Niemczech, czy Francji, coraz częściej realizowane są z wykorzystaniem protokołu IPv6 (Internet Protocol Version 6). W wielu przypadkach użytkownicy nie mają świadomości pracy z IPv6, szczególnie w przypadku, gdy ISP zarządza urządzeniem końcowym w lokalizacji użytkownika.

Zdecydowana większość połączeń internetowych jest jednak nadal generowana przez PC, serwery Web, telefony i inne urządzenia, które identyfikowane są przy pomocy adresacji IPv4. Adresacja IPv4 została wprowadzona w 1981 roku i zawiera 4,3 miliardy unikalnych adresów IP. Duże pule adresów IPv4, które zostały już rozdysponowane, są nadal niewykorzystywane. Regionalne organizacje przydzielające adresację IP twierdzą, że dostępne do rozdysponowania zasoby adresów IPv4 są bardzo niewielkie, a rynek handlu niewykorzystywanymi przestrzeniami adresowymi powinien zostać uwolniony. IPv6 pozwala rozwiązać problemy IPv4 poprzez dostarczenie przestrzeni adresowej, wystarczającej do nadania unikalnego adresu IP dla praktycznie nieograniczonej liczby urządzeń w sieci Internet.

Protokół IPv6 pozostawał w cieniu IPv4 przez lata, aż do czasu gdy organizacje spotkały się z problemem braku adresacji IPv4. W niekórych krajach i częściach sieci Internet, dni IPv4 są już policzone. O ile większość dużych ISP i głównych dostawców usług/treści posiada w znacznej części wdrożone rozwiązania IPv6, zdecydowana większość małych dostawców jeszcze czeka z wdrożeniami.

Ile IPv6 w sieciach?

W ubiegłym tygodniu na stronie www.worldipv6launch.org przedstawiono nowy raport dotyczący globalnego wykorzystania IPv6. Okazuje się, że więcej niż 66% połączeń pochodzących od klientów Verizon Wireless do kilku największych portali i usługodawców internetowych było zestawianych z wykorzystaniem IPv6. W przypadku T-Mobile USA ruch IPv6 przekroczył 53%. Statystyki ruchu IPv6 zostały zrealizowane na podstawie danych pochodzących od pięciu firm, które dostarczają treści poprzez IPv6 - Google, Facebook, Yahoo, LinkedIn, Akamai.

Najczęściej protokół IPv6 wykorzystywany jest przy dostępie mobilnym, ponieważ przyłączenie stale przyrastającej liczby urządzeń, wymaga dużej liczby unikalnych adresów IP. Niektórzy operatorzy kablowi także realizują program przejścia na IPv6. Prawie 46% połączeń generowanych przez użytkowników AT&T już wykorzystuje nowy protokół. Deutsche Telekom oraz francuski operator Free rejestrują blisko 29% połączeń IPv6 w całkowitej ilości ruchu. Facebook ogłosił, że blisko 8% wszystkich adresów wykorzystujących ich usługi jest realizowanych przez IPv6. W przypadku USA jest to aż 17,5%. Ten wynik podwaja się każdego roku. Google rejestruje blisko 6% unikalnych odwiedzających, posługujących się nowym protokołem.

Warto spojrzeć na problem z drugiej strony. Z 1000 najważniejszych stron wg rankingu Alexa, jedynie 14,2% wspiera połaczenia IPv6. Raporty AIE (Amsterdam Internet Exchange) pokazują, że jedna z największych firm dostarczających usługi dla operatorów, posiada w szczycie blisko 3,5 Tb/s ruchu dziennie dla protokołu IPv4, natomiast tylko 30 Gb/s ruchu IPv6.

Mapa stworzona przez APNIC (Asia-Pacific Network Information Centre) oraz Google prezentuje informacje, wskazujące jak bardzo poziom wdrożeń IPv6 jest zróżnicowany w poszczególnych krajach. Przykładowo 39% całego ruchu w Belgii funkcjonuje jako IPv6, ale w wielu krajach rozwijających się wartość oscyluje niewiele powyżej 0%. Niemcy posiadają blisko 20% połączeń IPv6 w całości ruchu, USA około 17%, natomiast średnia w większości krajów nie przekracza 10%. Prawdopodobnie znaczne przyspieszenie wdrożeń IPv6 nastąpi, gdy raportowane globlane wykorzystanie IPv6 będzie większe od 25%. Taki poziom powinien zostać osiągnięty na przestrzeni kilku lat, napędzany przez coraz większą liczbą urządzeń mobilnych przyłączanych do sieci Internet.

Jakie korzyści z wprowadzenia IPv6?

Praktycznie nieograniczone pule adresowe IPv6 to główna zaleta nowego protokołu. Niektórzy analitycy przewidują także wzrost prędkości połączeń w sieci Internet wraz z masowym wprowadzeniem IPv6. Facebook raportuje, że użytkownicy usługi News Feeds notują od 20% do 40 % szybsze połączenia z wykorzystaniem IPv6. Testy przeprowadzone w Time Warner Cable pokazują 15% wzrost prędkości. Prędkość może wzrastać ponieważ użytkownicy IPv6 nie współdzielą adresów tak jak w przypadku IPv4 z innymi użytkownikami, przykładowo poprzez mechanizm NAT (Network Address Translation). Trudno jednak powiedzieć precyzyjnie jak na prędkość wpływać będzie masowe zastosowanie nowego protokołu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200