Jaki pakiet wybrać

Z punktu widzenia użytkownika

Trudno jest opisać wygląd i sposób pracy z Notes głównie z tego powodu, że dają się one w tak elastyczny sposób modyfikować. W podstawowej konfiguracji użytkownik widzi pulpit programu podzielony na kilka zakładek z wyświetlanymi ikonami, których kliknięcie powoduje pojawienie się odpowiedniej bazy danych.

Jednak już po kilku minutach pracy zaawansowanego administratora Notes wyglądać mogą zupełnie inaczej, np. jak terminarz, wielopoziomowe drzewo katalogów itd. Wszystko to regulowane jest za pośrednictwem pisanych dla Notes aplikacji. Powoduje to jednak pewną dezorientację - tak na prawdę trudno jest ocenić, czym jest w rzeczywistości Notes, a co jest aplikacjami pisanymi specjalnie dla tego systemu.

Dla odmiany Exchange prezentuje bardzo zwarty i jednolity interfejs graficzny podobny do menedżera plików standardowo zawartego w systemie Windows. Przesuwanie się po folderach jest proste i zrozumiałe dla każdego użytkownika, a program obsługuje standardowe mechanizmy Windows, takie jak "przeciągnij i upuść".

Podobnie jest także w programie GroupWise, który także prezentuje w podobny sposób prosty model drzewiasty, oparty na schemacie drzewa NDS.

Konfiguracja

Wszystkie trzy pakiety instalowane były na serwerach Dell XE-5133-2 wyposażonych w dwa procesory Pentium 133 MHz zawierające system operacyjny Windows NT 3.51 z zainstalowanym Service Pack 4. Serwer miał 128 MB pamięci RAM i 8 GB dysków.

Stacjami roboczymi były IBM 300 wyposażone w procesor 486 o częstotliwości 66 MHz. Wykorzystywały one systemy Windows 95, Windows NT i OS/2 Warp Connect.

Wszystkie trzy opisywane pakiety pracują na klientach Windows 3.1, NT Workstation i Windows 95. Dodatkowo Notes pracuje też pod Unixem, OS/2, Windows 95 zarówno jako klient, jak i jako serwer, a także na Macintoshu jako klient. Także Exchange oferuje klienta dla Macintosha, a Novell zapewnia, że jego oprogramowanie klienta dla Unixa i Macintosha dostępne będzie w 30-60 dni po premierze GroupWise.

Sieć łącząca komputery pracowała w standardzie 10Base-T i przesyłała protokoły NetBIOS i TCP/IP.


TOP 200