Jaki monitor do zastosowań biznesowych - na co zwrócić uwagę?

Na rynku znajdziemy wiele konstrukcji dedykowanych dla sektora biznesowego. Czy administratorzy IT muszą kupować specjalne konstrukcje? Na co zwrócić uwagę wybierając monitory do biura?

W natłoku informacji oraz ilości aplikacji, z których przychodzi nam korzystać w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, coraz mniej osób jest w stanie pracować na jednym monitorze.

Jak wybrać odpowiedni monitor do zastosowań biznesowych?
Źródło: Sigmund on Unsplash

Jak wybrać odpowiedni monitor do zastosowań biznesowych?

Źródło: Sigmund on Unsplash

Organizacje z całego świata od wielu lat wyposażają swoich pracowników w zewnętrzne monitory. Początkowo służyły one do podłączania laptopów w celu zwiększenia obszaru roboczego.

Zobacz również:

  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Aktualnie jedne ekran najczęściej nie wystarcza. W przypadku większości pracowników zewnętrzny monitor pełni rolę głównego ekranu, a obok stoi laptop pełniący rolę dodatkowego wyświetlacza. Coraz częściej widzimy również konfiguracje składające się z dwóch lub trzech ekranów. W działach finansowo-księgowych popularność szturmem zdobywają ekrany o proporcjach 21:9, które pozwalają na wygodniejsze przeglądanie rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych.

Monitory z ekranem o proporcjach 21:9 ułatwiają pracę z wieloma aplikacjami
Źródło: Prometheus Design on Unsplash

Monitory z ekranem o proporcjach 21:9 ułatwiają pracę z wieloma aplikacjami

Źródło: Prometheus Design on Unsplash

W ciągu ostatnich kilku lat trendem jest stałe zwiększanie rozdzielczości ekranów - z Full HD do 2K, 4K oraz wyższych rozdzielczości, a także wzrost przekątnej - aktualne minimum to 24-cale. Wiele mówi się o monitorach do uniwersalnego zastosowania. Niestety w praktyce nie da się stworzyć monitora, który spełnia wszystkie założenia i świetnie sprawdzi się podczas pracy z pakietem biurowym, obróbce foto-video oraz graniu w gry komputerowe. Z tego powodu producenci produkują modele do zastosowań domowych, profesjonalnych, biznesowych, biurowych oraz dla graczy. Co ciekawe najpopularniejsze są monitory biurowe, a sięgają po nie najczęściej użytkownicy domowy. Wynika to z przystępnej ceny - monitory biurowe to podstawowe modele nastawione na pracę z tekstem.

Uniwersalny monitor nie istnieje, a praca biurowa to zbyt szerokie zastosowanie

Administratorzy IT planujący zakup monitorów do organizacji nie mają łatwego zadania. Monitory biurowe najczęściej mają ze sobą niewiele wspólnego, a wybór odpowiedniej konstrukcji powinien obejmować analizę dokładnych wymagań pracowników. Z tego właśnie względu zakup monitorów warto podzielić na działy organizacji. Kupno identycznego monitora dla specjalisty ds. obsługi klienta, programisty, menedżera oraz grafika to zły pomysł, ponieważ każda z wymienionych osób posiada inne wymagania co do monitora. Pracownikowi działu obsługi klienta wystarczy podstawowy model biurowy, programista będzie wymagać dużego monitora o wysokiej rozdzielczości, menedżer modelu z atrakcyjnym wyglądem i wysoką specyfikacją techniczną, a grafik topowego modelu z pełnym odwzorowaniem barw DCI-P3.

Na co poza indywidualną oceną potrzeb warto zwrócić uwagę podczas zakupu monitora do zastosowań biznesowych?

Rodzaj matrycy

Na rynku znajdziemy trzy rodzaje matryc, w które wyposażane są monitory biurowe. Mowa o matrycach typu VA, TN oraz IPS. Najbardziej uniwersalnym, opłacalnym oraz popularnym wyborem jest matryca typu IPS. Znajdziemy ją zarówno w budżetowych jak i droższych konstrukcjach. Ekran typu IPS LCD stanowi idealny kompromis pomiędzy jakością odwzorowania kolorów, kątami widzenia oraz jasnością maksymalną.

Rozważyć można również wybór matrycy VA. Cechuje się ona wysoką częstotliwością odświeżania w zamian za szerokie kąty widzenia. Dodatkowo matryca typu VA często stosowana jest w konstrukcjach z zagiętym ekranem.

Matrycę typu IPS LCD znajdziemy zarówno w bazowych konstrukcjach z przekątną 24-cali i rozdzielczością Full HD jak i 32-calowych monitorach o rozdzielczości 4K/5K.

Rozdzielczość

Od wielu lat standardem w przypadku monitorów jest rozdzielczość Full HD - 1920 x 1080 pikseli. Tego typu monitory pojawiły się na półkach sklepowych ponad 10 lat temu i nadal królują pod względem popularności. Rozdzielczość Full HD nie obciąża przesadnie podzespołów komputera, ale nie najlepiej sprawdza się podczas pracy z wieloma aplikacjami. Praca w mniejszych oknach często okupiona jest rozmazanymi czcionkami oraz problemami ze skanowaniem.

Trzy monitory to coraz częstszy widok

Trzy monitory to coraz częstszy widok

Decydując się na rozdzielczość Full HD powinniśmy wybrać monitor o przekątnej nie większej, niż 24-cale.

Im większa rozdzielczość ekranu tym większą ostrość obrazu oraz zagęszczenie pikseli. Decydując się na ekran o przekątne 27-cali warto wybrać model oferujący rozdzielczość 2K - 2560 x 1440 pikseli. Powyżej 27 cali powinniśmy rozważać ekrany o rozdzielczości 4K i wyższej. Należy jednak pamiętać, że ekran 4K w dużo większym stopniu obciąża układ graficzny komputera.

Częstotliwość odświeżania

Kolejną kwestią, którą warto rozważyć jest częstotliwość odświeżania. Standardem nadal są 60 Hz matryce, ale na rynku coraz częściej pojawiają się modele z 75 Hz, 100 Hz, 120 Hz oraz 144 Hz. Te ostatnie są zarezerwowane głównie dla graczy. Do pracy biurowej optymalnym wyborem są 75 Hz oraz 100 Hz modele. Warto zaznaczyć, że większość monitorów 4K to modele z 60 Hz odświeżaniem.

Nie wolno zapominać o ergonomicznej podstawie

Większość tanich monitorów sprzedawanych jako monitory biurowe posiadają bardzo podstawowe podstawy, które nie umożliwiają regulacji wysokości oraz odchylania monitora w lewo lub w prawo. Decydując się na monitor z podstawą o stałej wysokości musimy pamiętać, że prawdopodobnie nie uda nam się zająć ergonomicznej postawy za biurkiem, co może skutkować poważnymi odległościami zdrowotnymi. Decydując się na monitor, z którym będziemy pracować po kilka godzin dziennie warto zdecydować się na model z podstawą oferująca regulację nachylenia, wysokości oraz funkcję obrotu postawy.

Tanie modele często posiadają podstawę z ograniczonymi możliwościami regulacji
Źródło:  Dhru J / Unsplash

Tanie modele często posiadają podstawę z ograniczonymi możliwościami regulacji

Źródło: Dhru J / Unsplash

Alternatywnie możemy zdecydować się na zakup monitorów z uchwytem montażowym w standardzie VESA oraz z wykorzystaniem akcesoryjnych uchwytów przymocować ekran do biurka. Takie rozwiązanie jest ergonomiczne oraz pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na biurku.

Mocowanie monitorów do biura pozwala zaoszczędzić sporo miejsca
Źródło: ThisisEngineering / Unsplash

Mocowanie monitorów do biura pozwala zaoszczędzić sporo miejsca

Źródło: ThisisEngineering / Unsplash

Jakie porty powinien mieć monitor

Podstawowym standardem łączności monitora z komputerem nadal pozostaje złącze HDMI. Znajdziemy je w praktycznie każdym monitorze niezależnie od segmentu cenowego. Coraz rzadziej spotykane jest stare złącze D-SUB. Z drugiej strony coraz więcej monitorów posiada złącze USB Typu C pozwalające na wygodne podłączenie do nowoczesnych komputerów bez wykorzystania dodatkowych przejściówek.

Droższe monitory biznesowe mogą posiadać również funkcję wbudowanej stacji dokującej. Oznacza to, że do monitora możemy podłączyć klawiaturę, mysz oraz inne akcesoria, a po podłączenia monitora do komputera z wykorzystaniem portu USB Typu C zamieniamy całość w komputer stacjonarny. To świetne rozwiązanie dla pracownikow hybrydowych.

Wybrane konstrukcje posiadają wbudowane replikatory portów
Źródło: hp.com

Wybrane konstrukcje posiadają wbudowane replikatory portów

Źródło: hp.com

Decydując się na droższy monitor warto sprawdzić rodzaj złącza HDMI. Rozdzielczość 4K pozwoli obsłużyć złącze HDMI 1.4. Chcąc wykorzystać wyższą częstotliwość odświeżania potrzebne jest HDMI 2.0 lub HDMI 2.1 (4K/144 Hz).

Wybór monitora biznesowego należy dobrze przemyśleć

Powyższy tekst ukazuje jak złożony jest proces wyboru i zakupu monitora do zastosowań biznesowych. Podjęcie pochopnej decyzji może mieć negatywne skutku na kilka kolejnych lat, a wybór monitora niedopasowanego do wymagań pracowników może skutkować spadkiem efektywności ich pracy oraz koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków na zakup innej konstrukcji. Administratorzy IT powinni dokładnie zbadać wymagania pracowników z poszczególnych działów. Unifikacja w przypadku zakupu monitorów nie zawsze jest dobrym wyjściem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200