Jaką platformę HCI wybrać - sprzętową czy programistyczną?

Po podjęciu decyzji o wdrożeniu w swojej firmie systemu obliczeniowego bazującego na konwergencji (system kryjący się za skrótem HCI: Hyper-Converged Infrastructure), wielu administratorów systemu IT stoi przed trudnym wyborem. Jakie rozwiązanie wybrać: sprzętowe, czy wykorzystujące wyłącznie oprogramowanie?

Każda z tych hiperkonwergentnych infrastruktur ma swoje wady i zalety. W pierwszym przypadku (sprzęt) decydujemy się na zintegrowane urządzenie HCI produkowane przez jednego, konkretnego dostawcę. W drugim przypadku mamy do czynienia wyłącznie z oprogramowaniem pracującym niezależnie od rodzaju sprzętu, na którym będzie zainstalowane.

HCI to specyficznego rodzaju platforma informatyczna, która łączy wszystkie elementy systemu obliczeniowego, a więc pamięć, moc obliczeniową i całe otocznie sieci, w ramach w jednego systemu. W skład każdej hiperkonwergentnej platformy wchodzi hiperwizor potrafiący wirtualizować komputery, zdefiniowana programowo pamięć masowa oraz bazująca na tej samej technologii (czyli również zdefiniowana programowo) sieć.

Zobacz również:

  • AMD chce znacząco zwiększyć efektywność obliczeniową data center. "To na potrzeby AI"

Sprzętowe rozwiązanie HCI ma zazwyczaj postać jednego zwartego, zintegrowanego urządzenia, na którym jego producent preinstaluje wspierające hiperkonwergencję oprogramowanie. Do wiodących dostawców tego rodzaju urządzeń należy zaliczyć takie firmy, jak Dell EMC, Nutanix i HPE/SimpliVity.

Bazujące na oprogramowaniu platformy HCI najczęściej wdraża się w oparciu o technologię określaną jako bring-your-own-technology. Oznacza to, że użytkownik może zainstalować zakupione oprogramowanie HCI na dowolnym dostępnym mu sprzęcie, pod warunkiem oczywiście, że spełnia on wszystkie techniczne warunki. Do wiodących obecnie na rynku tego typu platform HCI należy zaliczyć firmy Maxta i VMware (vSAN).

Zaletą sprzętowych systemów HCI jest to, że użytkownik dostaje do ręki gotowe do użycia rozwiązanie typu plug-and-play. Nie musi tracić czasu nas konfigurowanie i dostrajanie platformy oraz ma pewność, że będzie ona pracować tak wydajnie, jak gwarantuje to jego dostawca. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jest to platforma HCI, która powinna zainteresować mniej doświadczonych użytkowników i te firmy, które nie zatrudniają informatyków.

NAleży jednak pamiętać, że platformy HCI bazujące na sprzęcie są zdaniem ekspertów przeciętnie o 50% droższe od platform programistycznych. I nie chodzi tu o cenę początkową każdego z rozwiązań, ale koszty związane z utrzymanie w ruchu każdej z platform przez okres pięciu lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200