Jaka jest najbardziej innowacyjna firma na świecie?

Samsung znajduje się w czołówce najbardziej innowacyjnych technologicznie firm na świecie, o czym świadczy najnowszy raport sporządzony przez analityków z firmy Sqoop. Wynika z niego, że żadna inna firma nie opatentowała w zeszłym roku w USA tylu wynalazków co Samsung, wyprzedzając pod tym względem wszystkie – w tym także amerykańskie – firmy.

Wydaje się iż liczba zarejestrowanych patentów jest w miarę obiektywną miarą innowacyjności, choć warto oczywiście pamiętać o tym, że patent nie jest równy patentowi.

Badanie przeprowadzone przez Sqoop sklasyfikowało firmy według trzech wskaźników: według liczby zgłoszonych wniosków o opatentowanie wynalazku; liczby wniosków, które zostały rozpatrzone pozytywnie (przyznany patent); oraz liczby przyznanych patentów, które zostały opublikowane i zarejestrowane przez United States Patent and Trademark Office (Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA podlegający Departamentowi Handlu).

Zobacz również:

  • Samsung będzie kolejną zagraniczną firmą, która skorzysta z funduszu CHIPS and Science Act
  • Galaxy AI trafi nawet na 3 letnie flagowce Samsunga
  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było

Raport podaje, że Samsung zajął pierwsze miejsce na wszystkich wymienionych powyżej listach. Natomiast IBM – co dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem – zajął na tych listach drugie miejsce. Komentując te wyniki jeden z przedstawicieli serwisu Sqoop powiedział, że ilość wynalazków jakie obie te firmy opatentowują każdego roku jest oszałamiająca.

A jak to się przedstawia w liczbach. W 2019 roku Samsung zarejestrował w USA 9413 patentów, a IBM o 232 mniej. Pozostała ósemka (miejsca od trzeciego do dziesiątego) przedstawia się następująco: LG (4938 patentów), Canon Kabushiki Kaisha (3565), Intel (3501), Microsoft (3095), Toshiba (2763), Sony (2757), Google/Alphabet (2665) i Ford ( 2507).

Wracając na koniec do list opublikowanych przez Sqoop należy powiedzieć, że w kilku innych rankingach tego typu IBM wyprzedza Samsunga. Bierze się to z przyjętej metodologii badania. Firmy te biorą one pod uwagą patenty należące do jednej organizacji, a Samsung to grupa ponad 20 różnych organizacji, wśród których największą jest Samsung Electronics. Inne rankingu biorą tylko ją pod uwagę i stąd ta różnica.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200