Jak zmieni się zarządzanie sprzętem Apple w macOS 13 (MDM) ?

Komputery Apple pracujące pod kontrolą macOS kojarzone są głównie z odbiorcami indywidualnymi, ale korzystają z nich również graficy oraz programiści. Apple posiada własny system zarządzania urządzeniami w organizacjach, który znacząco zmieni się w macOS 13.

Jesienią firma Apple rokrocznie wydaje nowe wersje swoich systemów operacyjnych. W czerwcu 2022 roku poznaliśmy iOS 16, watchOS 9, iPadOS 16 oraz macOS 13 Ventura. Dziś zajmiemy się ostatnim z wymienionych systemów operacyjnych.

Spore zmiany w systemie do zarządzania urządzeniami - Apple MDM
Źródło: apple.com

Spore zmiany w systemie do zarządzania urządzeniami - Apple MDM

Źródło: apple.com

Komputery Mac od wielu lat kojarzone są głównie z urządzeniami dla odbiorców indywidualnych. Samo Apple nie chwali się mocno statystykami sprzedaży do biznesu oraz funkcjami biznesowymi. Nie zmienia to faktu, że system operacyjny macOS jest bardzo często wykorzystywany przez członków zarządu, grafików, montażystów oraz programistów. Branża kreatywna oraz deweloperzy cenią sobie system macOS oraz dostępne na niego narzędzia programistyczne i kreatywne, a to sprawia, że administratorzy IT muszą utrzymywać i zarządzać komputerami Mac w organizacjach.

Zobacz również:

W przypadku Windowsa wszystko opiera się na Active Directory oraz Microsoft InTune. Sprzęt firmy Apple da się połączyć z domeną Active Directory, ale Apple oferuje również własne rozwiązanie MDM - Mobile Device Management do kompleksowego zarządzania urządzeniami w organizacjach. Rozwiązanie to uzyska znaczą aktualizację wraz z wydaniem systemu operacyjnego macOS 13 Ventura.

Przedsiębiorstwa, które posiadają w swoich zasobach komputery z systemem macOS i aktywnie korzystają z rozwiązania MDM otrzymają sporo ciekawych funkcji, które wynikają z aktualizacji narzędzia do zarządzania sprzętem Apple. Jest ono częścią uaktualnienia do systemu operacyjnego macOS Ventura 13.

Lepsze zarządzanie komputerami Mac w organizacji

Nowe, zaktualizowane narzędzie MDM odpowiada na potrzeby administratorów oraz dyrektorów IT, które pojawiły się dwa lata temu - razem z przejściem na pracę zdalną w wielu organizacjach. Ogromnym wyzwaniem stało się zabezpieczenie komputerów oraz upewnienie się, że posiadają aktualne oprogramowanie układowe oraz poprawki zabezpieczeń.

macOS Ventura 
Źródło: apple.com

macOS Ventura

Źródło: apple.com

Dzięki nowej wersji MDM dział IT może zdalnie zarządzać i wdrażać aktualizacje oprogramowania na urządzeniach Apple bez konieczności polegania na dobrej woli użytkowników końcowych urządzeń.

MDM zezwala również na kontrolę oraz wsparcie techniczne w zapewnieniu zgodności z polityką organizacji.

Jakie nowości otrzyma rozwiązanie MDM w systemie operacyjnym macOS 13 Ventura?

macOS 13 Ventura posiada zaktualizowaną wersję narzędzia MDM, która pozwala na dodatkowe funkcje. Mowa o:

  • Ustalaniu priorytetów
  • Wymuszaniu instalowania aktualizacji systemowych oraz łatek zabezpieczeń, w momencie, gdy komputer pozostaje w stanie uśpienia
  • Ulepszone narzędzie raportowania o stanie i kondycji urządzenia
  • Ustalanie priorytetów przy instalowaniu aktualizacji

Ustalanie priorytetów

Funkcja ustalania priorytetów zezwala administratorom IT na przypisywania nowego klucza typu Priority wysyłanego za pomocą polecenia ScheduleOSUpdate. Można użyć go do oznaczenia wysokiego lub niskiego priorytetu aktualizacji systemu.

Oznaczenie aktualizacji z flagą wysokiego priorytetu postrzegane jest jako odpowiednik ręcznego wymuszenia instalacji aktualizacji oprogramowania przez użytkownika z poziomu ustawień systemowych. Oznacza to, że administratorzy IT mogą wymusić natychmiastową aktualizację wszystkich komputerów Mac w organizacji. Jedynym warunkiem jest konieczność podłączenia ich do stałego zasilania. Opcja ta przyda się szczególnie podczas wprowadzania przez firmę Apple krytycznych łatek w zabezpieczeniach systemu operacyjnego macOS.

Apple inwestuje w sektor biznesowy
Źródło: apple.com

Apple inwestuje w sektor biznesowy

Źródło: apple.com

Inicjowanie aktualizacji oprogramowania

Administratorzy IT zarządzający komputerami Mac mieli niemały problem z instalacją aktualizacji oprogramowania. Po wymuszeniu aktualizacji cześć urządzeń, które w momencie wydania polecenia pozostały w trybie uśpienia lub były wyłączone nie instalowany aktualizacji oprogramowania. Nie robiły tego również po uruchomieniu. Administratorzy IT otrzymywali komunikat błędu. Obejście tego problemu wymagało kontaktu z użytkownikiem danego urządzenia lub przeprowadzanie prób aktualizacji oprogramowania aż do skutku. Rozwiązanie to było nieefektywne oraz bardzo czasochłonne.

W macOS 13 polecenie aktualizacji wydane przez MDM będzie obsługiwane nawet przez komputery pozostające w stanie uśpienia lub po wyłączeniu (konieczna jest aktywacja funkcji PowerNap). Każdy komputer po podłączeniu do zasilania automatycznie zainstaluje nowe oprogramowanie.

Ulepszone narzędzie raportowania o stanie i kondycji urządzenia

System operacyjny macOS 13 Ventura udostępni również znacząco ulepszone narzędzia raportowania. Administratorzy IT mogą skorzystać z dedykowanej konsoli do sprawdzenia statusu aktualizacji oprogramowania, częstotliwości aktualizacji oprogramowania oraz aplikacji przez użytkowników końcowych, weryfikację kolejnej automatycznej aktualizacji oraz listę dokładnych dat i godzin, w których system operacyjny wyświetlu użytkownikowi powiadomienie o przygotowaniu do przeprowadzenia aktualizacji systemu operacyjnego.

Nowe zmiany pokazują, że Apple zamierza sprzedawać swoje urządzenia do biznesu

Apple otwarcie nie chwali się nowymi zmianami w systemie MDM, ale ich wprowadzenie jasno wskazuje, że firma nie zamierza wycofywać się z sektora enterprise. Gigant z Cupertino chce zwiększyć swoje udziały w biznesie.

macOS Ventura skupia się na poprawie działania ekosystemu
Źródło: apple.com

macOS Ventura skupia się na poprawie działania ekosystemu

Źródło: apple.com

Wyżej wymienione funkcje z pewnością wykorzystywane będą również w sektorze edukacji, który jest dla firmy Apple niesamowicie ważny. Gigant z Cupertino od lat inwestuje w narzędzia oraz sprzęt przeznaczony specjalnie dla szkół, uniwersytetów oraz ośrodków naukowych.

System operacyjny macOS 13 Ventura kompatybilny jest z komputerami Apple z 2017 roku oraz nowszymi. Porzucono wsparcie dla konstrukcji opartych na procesorach 5 tej generacji oraz modeli bez ekranów Retina (wyjątkiem jest podstawowy model 21,5-calowego iMaca z 2017 roku). Aktualizacja skupia się na zapewnieniu jeszcze lepiej kompatybilności pomiędzy urządzeniami z ekosystemu Apple.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200