Jak zlokalizować służbowe smartfony z Androidem

Smartfony to najczęściej ginąca elektronika użytkowa. Czy da się znaleźć zagubiony telefon służbowy? Czy lokalizacja działa również po wyłączeniu urządzenia?

Smartfony to najmniejsze urządzenia elektroniczne, z których korzystamy. Niewielkie rozmiary w połączeniu z niezwykle dużą ilością wrażliwych danych, które się na nich znajdują powodują, że utrata urządzenia jest bardzo bolesna.

Jak zlokalizować zgubione urządzenie z Androidem?
Źródło:  Daniel Romero / Unsplash

Jak zlokalizować zgubione urządzenie z Androidem?

Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Na służbowych telefonach komórkowych przechowujemy wiele danych wrażliwych takich, jak dane kontaktowe do naszych klientów i współpracowników, dane dotyczące kont bankowych, dostępu do social media, aplikacje do potwierdzania naszej tożsamości oraz weryfikacji wieloskładnikowej, a także wiele innych.

Zobacz również:

  • IBM Power10 w Inter Cars
  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • Premiera GitHub Copilot Enterprise

W dzisiejszych czasach utrata służbowego telefonu komórkowego najczęściej jest boleśniejsza w skutkach od zgubienia komputera służbowego.

Na szczęście w przypadku smartfonów wykorzystywanych w organizacjach sami użytkownicy oraz administratorzy IT mają dużo większe możliwości lokalizacji zgubionego urządzenia oraz zastrzeżenia dostępu do danych, które się na nim znajdują.

Co zrobić w momencie, gdy utracimy nasz smartfon służbowy? Czy da się go łatwo zlokalizować? Co z bezpieczeństwem danych znajdujących się w pamięci masowej urządzenia?

Smartfony z Androidem mają wbudowane funkcje lokalizacji po zgubieniu

Smartfony z Androidem posiadają funkcję Google Find My Phone (Znajdź mój telefon). Jest to rozwiązanie dostarczane przez firmę Google razem z innymi popularnymi usługami takimi jak dostęp do poczty Gmail czy Sklepu Play.

Rozwiązanie Znajdź mój telefon jest aktywnie wykorzystywane przez większość organizacji. Narzędzie to pozwala uzyskać dostęp do lokalizacji naszego urządzenia lub ostatniej znanej lokalizacji (w przypadku, gdy smartfon jest nieaktywny, został uszkodzony lub pozostaje poza zasięgiem sieci komórkowej/Wi-Fi).

Informacje o lokalizacji urządzenia uzyskamy z poziomu Konta Google przechodząc do zakładki Bezpieczeństwo i sekcji Twoje urządzenia.

Usługa Znajdź moje urządzenie gromadzi informacje takie jak numer IMEI urządzenia, numer seryjny urządzenia, numer telefonu oraz dane lokalizacyjne uzyskane poprzez łączność ze stacjami bazowymi oraz dzięki wbudowanym usługą lokalizacyjnym - GPS, GNSS oraz GLONASS.

Najczęściej da się zlokalizować zgubiony telefon
Źródło: Tobias Rademacher / Unsplash

Najczęściej da się zlokalizować zgubiony telefon

Źródło: Tobias Rademacher / Unsplash

W przypadku skradzenia urządzenia policja może identyfikować urządzenie z wykorzystaniem numeru IMEI. Nowe modele często posiadają dwa numery IMEI - oddzielne dla każdej karty SIM. Numer IMEI jest niezbywalny i indywidualny dla danego urządzenia z modem sieci komórkowej.

Zgubiłem urządzenie - co dalej?

Po zgubieniu urządzenia należy powiadomić o tym fakcie dział IT organizacji, w której pracujemy. Administratorzy IT podejmą dalsze czynności dotyczące lokalizacji i wymazania danych. Z danych statystycznych wynika, że najczęściej nie odnajdujemy zgubionych urządzeń. W przeważającej większości przypadków smartfon nie pozostaje w miejscu, w którym został zgubiony. Pracownicy działów IT mogą wykorzystać usługi takie jak Google Znajdź moje urządzenie lub dedykowane usługi powiązane z Microsoft Intune czy aplikacje do zdalnego zarządzania wdrożonymi w organizacji, w celu zabezpieczenia i wymazania danych z urządzenia.

W przypadku, gdy smartfon nie jest podłączony do sieci w bazie danych rejestrowany jest wpis o zablokowaniu oraz wymazaniu danych. W momencie, gdy urządzenie zostanie uruchomione ponownie nawet z inną kartą SIM lub bez niej, po połączeniu się z siecią rozpocznie się proces zerowania danych. Uruchomiona może zostać również blokada aktywacji urządzenia. Powyższe rozwiązania zadziałają nawet w przypadku, gdy osoba, która znalazła urządzenie sama wykasowała z niego wszystkie dane. Wpis o kradzieży znajduje się w globalnej bazie danych uniemożliwiając ponowną aktywację i wykorzystanie urządzenia.

W praktyce skradziony lub zgubiony smartfon z włączoną blokadą aktywacji nadaje się co najwyżej z przeznaczeniem na części. Nie da się go wykorzystać ponownie. Narzędzia takie jak Google Znajdź mój telefon znacząco zmniejszyły ryzyko kradzieży urządzeń mobilnych w celach zarobkowych.

Alternatywne sposoby na znalezienie zgubionego telefonu

Organizacje, które nie korzystają z usług Google Workspace oraz duże korporacje najczęściej posiadają dedykowane narzędzia pozwalające na zdalną lokalizację i zarządzanie urządzeniami mobilnymi powiązanymi z domeną. Smartfony bardzo często korzystają z oprogramowania Android Enterprise i posiadają dodatkowe oprogramowanie takie jak np. antywirus, który posiada opcję zdalnej blokady urządzenia oraz zdalnego wymazywania danych w przypadku kradzieży lub zgubienia.

Nowoczesne smartfony posiadają blokady zabezpieczeń takie jak Samsung Knox, które uniemożliwiają kradzież danych zgormadzonych na urządzeniu mobilnym. Dodatkowo przeważająca większość urządzeń posiada szyfrowaną pamięć masową. Jedynym ryzykiem mogą być zewnętrzne nośniki pamięci - karty pamięci, które umieszczono w urządzeniu. Dane, które się na nich znajdują mogą zostać łatwo skradzione i odczytane na dowolnym urządzeniu z czytnikiem kart pamięci. Na szczęście w większości organizacji nie korzysta się z zewnętrznych nośników danych w urządzeniach mobilnych, więc ryzyko kradzieży danych w taki sposób jest nikłe.

Dane z kart pamięci można łatwo wykraść
Źródło: Samsung Memory / Unsplash

Dane z kart pamięci można łatwo wykraść

Źródło: Samsung Memory / Unsplash

Śledzenie lokalizacji może pomóc odnaleźć telefon

Smartfony z Androidem posiadają również możliwość śledzenia lokalizacji na bieżąco. Oznacza to, że aktywne urządzenie z włączoną lokalizacją w przeważającej większości przypadków możemy lokalizować na bieżąco. Przemieszczający się smartfon może oznaczać, że zostawiliśmy go np. w środkach komunikacji miejskiej lub taksówce.

Śledzenie lokalizacji urządzenia z Androidem dostępne jest z wykorzystaniem usług Google oraz dedykowanych aplikacji firm trzecich wdrożonych przez działy IT organizacji.

Odnalezienie telefonu to nie wszystko

W przypadku, gdy znajdziemy zagubione urządzenie również powinniśmy zachować zwiększoną ostrożność. Urządzenie w międzyczasie mogło wpaść w niepowołane ręce i może zawierać np. zainstalowane aplikacje szpiegowskie lub złośliwe oprogramowanie. Jeżeli mamy pewność, że nie wiedzieliśmy gdzie przez dłuższy okres czasu było nasze urządzenie, powinniśmy zdecydować się zerowanie danych i konfigurację smartfona od nowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200