Jak zintegrować smartfony służbowe z usługami Microsoftu?

Większość organizacji korzysta z usług firmy Microsoft. Jak zintegrować z nimi smartfony służbowe?

Microsoft jest twórca najpopularniejszego systemu operacyjnego na komputery - Windows oraz pakietu biurowego - Office. Oprogramowanie i usługi giganta z Redmond znajdziemy na większość urządzeń służbowych. Niekwestionowanym liderem jest system operacyjny Windows 10 oraz pakiet usług biurowych Microsoft 365, który wypiera on-premisowe licencje na pakiet biurowy Microsoft Office.

Android to oprogramowanie polecane przez Microsoft
Źródło: Microsoft.com

Android to oprogramowanie polecane przez Microsoft

Źródło: Microsoft.com

Jednocześnie Microsoft nie posiada aktualnie własnego systemu operacyjnego na urządzenia mobilne, które pozwoliłby na zaoferowanie pełnego ekosystemu dla organizacji. Dla firm, które korzystają z usługi Microsoft 365 oraz systemu operacyjnego Windows, Microsoft proponuje wybór Androida jako mobilnego systemu operacyjnego na smartfony.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?
  • Nowy ransomware wykorzystuje BitLockera do szyfrowania dysku

Gigant z Redmond od 2000 roku posiadał autorski system operacyjny Windows Mobile. Jego rozwój został zakończony wraz z wersją 6.5.3 w 2010 roku, a więc w czasach, gdy smartfony dopiero zdobywały popularność. W latach 2010-2015 Microsoft rozwijał system operacyjnych Windows Phone oparty na kafelkach, który nie przypadł do gustu użytkownikom. Ostatnią próbą było wprowadzenie na rynek mobilnej wersji Windowsa 10, która również nie odniosła komercyjnego sukcesu.

Microsoft oficjalnie pozostaje bez mobilnego systemu operacyjnego od 14 stycznia 2020 roku. Już w 2019 roku firma oficjalnie zapowiedziała rekomendację dla urządzeń pracujących pod kontrolą Androida. Microsoft podpisał również umowę z Samsungiem, a smartfony z One UI otrzymały wbudowaną integrację z usługami Microsoftu.

W niniejszym materiale prezentujemy aplikacje, które pozwalają zmaksymalizować wykorzystanie ekosystemu Microsoft na smartfonach z Androidem.

Konfiguracja z wykorzystaniem InTune i portal służbowy

Smartfony z Androidem domyślnie powiązane są z kontem Google, ale Microsoft udostępnia administratorom możliwość zintegrowania i zarządzania służbowymi smartfonami z wykorzystaniem narzędzia Microsoft InTune. Pozwala ono odpowiednio skonfigurować urządzenia zgodnie z wymaganiami organizacji. Możliwe jest preinstalowanie wybranych aplikacji podczas konfiguracji np. antywirusa lub portalu do Intranetu. Dodatkowo Microsoft pozwala na pobieranie aplikacji z wykorzystaniem oficjalnego Sklepu Play bez konieczności zakładania i logowania się z wykorzystaniem konta firmy Google.

Microsoft InTune
Źródło: Google Play Store

Microsoft InTune

Źródło: Google Play Store

Administratorzy IT mogą śledzić wersję zainstalowanego oprogramowania oraz lokalizować urządzenia. Istnieje również możliwość zablokowania i zdalnego wymazania danych ze zgubionego/uszkodzonego urządzenia.

Link do aplikacji

Microsoft Launcher

Dla firm, które aktywnie korzystają z usług Microsoft firma przygotowała autorską nakładkę graficzną Microsoft Launcher, która zintegrowana jest z usługami Microsoft takimi jak Outlook, Kalendarz czy Wiadomości.

Microsoft Launcher
Źródło: Google Play Store

Microsoft Launcher

Źródło: Google Play Store

Microsoft Launcher to rozwiązanie, które pozwala na zastosowanie wysokiej personalizacji urządzenia oferując mnóstwo opcji pozwalających odmienić wygląd urządzenia.

Nakładka graficzna na Androida jest również integrowana z usługa Bing Wallpapers i może dynamicznie zmieniać tapety na ekranie domowym. Całość jest domyślnie powiązana z wyszukiwarką Bing.

Link do aplikacji

Klawiatura SwiftKey

SwiftKey to jedna z głośniejszych akwizycji firmy Microsoft w ostatnich latach. Gigant z Redmond zakupił jedną z popularniejszych klawiatur na urządzenia mobilne. SwiftKey lata temu jako pierwszy zapoczątkował pisanie poprzez przeciąganie.

Microsoft SwiftKey
Źródło: Google Play Store

Microsoft SwiftKey

Źródło: Google Play Store

Aktualnie SwiftKey jest jedną z najlepszych klawiatur na Androida. Program pozwala na tłumaczenie tekstu na bieżąco oraz wprowadzanie głosowe. Jest to jedna z najciekawszych alternatyw dla Gboard - domyślnej klawiatury systemu operacyjnego Android.

Link do aplikacji

Outlook na Androida

Wiele organizacji do obierania wiadomości e-mail wykorzystuje domyślnie zainstalowane na urządzeniu aplikacje do obsługi wiadomości e-mail. Microsoft dla fanów swojego ekosystemu przygotował dedykowaną wersje aplikacji Microsoft Outlook. Aplikacja jest w pełni zintegrowana z ekosystemem Microsoft, ale pozwala również na dodanie konta Google i innych skrzynek pocztowych. Program posiada szybkie powiadomienia, funkcję szybkiego odpowiadania oraz świetną integrację z kalendarzem Microsoft, który znajduje się właśnie w aplikacji Outlook. Całość wsparta jest ochroną przed spamem i możliwością wysłania dużych załączników.

Microsoft Outlook
Źródło: Google Play Store

Microsoft Outlook

Źródło: Google Play Store

Link do aplikacji

Microsoft Edge dla Androida

Korzystając z Microsoft Edge na komputerze warto zainteresować się Androidowym odpowiednikiem domyślnej przeglądarki internetowej na Windowsa.

Microsoft Edge
Źródło: Google Play Store

Microsoft Edge

Źródło: Google Play Store

Microsoft Edge na Androida również bazuje na Chromium, więc w programie znajdziemy wszystkie najważniejsze funkcje znane z Google Chrome. Całość uzupełniona jest świetną synchronizacją danych pomiędzy przeglądarką na komputerze z wykorzystaniem konta Microsoft.

Edge jest bardzo szybki w działaniu, pozwala połączyć się z innymi usługami Microsoftu oraz zapewnia wysoki poziom prywatności dzięki wbudowanym funkcją takim jak ad-blocker oraz ograniczenie śledzenia użytkownika. Rozwiązań tych nie znajdziemy w domyślnej przeglądarce - Google Chrome.

Link do aplikacji

Pakiet biurowy Office

Microsoft przygotował na Androida mobilne odpowiedniki aplikacji z pakietu biurowego Office/365. Do naszej dyspozycji oddano programy Word, Excel oraz PowerPoint. Nie posiadają one wszystkich funkcji znanych z desktopowych odpowiedników, ale pozwalają szybko i wygodnie współpracować nad plikami z urządzeń mobilnych.

Microsoft Office
Źródło: Google Play Store

Microsoft Office

Źródło: Google Play Store

Najbardziej niedocenianym elementem jest program Microsoft Office, który został zintegrowany z usługami OneDrive oraz SharePoint i pozwala na wyświetlanie najpopularniejszych plików oraz dokumentów, nad którymi wcześniej pracowaliśmy.

Link do aplikacji

Łącze do Windows

Ostatnią aplikacją, którą warto się zainteresować jest program Łącze do Windows. Rozwiązanie to pozwala połączyć telefon służbowy pracujący pod kontrolą Androida z komputerem służbowym z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 lub Windows 11.

Łącze do Windows
Źródło: Google Play Store

Łącze do Windows

Źródło: Google Play Store

Po przeprowadzeniu łączenia w systemie operacyjnym Windows możemy skorzystać z aplikacji Twój telefon, która pozwala na odczytywanie powiadomień z urządzenia, wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości, uzyskiwanie dostępu do plików i zdjęć czy nawet uruchamianie aplikacji mobilnych na komputerze.

Link do aplikacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200