Jak zaplanować karierę w IT

To, jaką ścieżkę kariery obierzemy, jest dużym wyzwaniem, gdyż wymaga dalekowzrocznego projektowania własnego rozwoju i znajomości rynku.

Aby samodzielnie zaplanować ścieżkę kariery, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas najważniejsze, na czym nam w pracy najbardziej zależy i jakie stanowisko chcielibyśmy zajmować za kilka czy kilkanaście lat. Jeżeli zdecydujemy, że najważniejsze są dla nas zarobki i prestiż, powinniśmy już na początku naszej kariery szukać możliwości, jeśli nie zatrudnienia, to choćby odbycia stażu w dużej firmie. Tylko jak się w niej znaleźć?

Od programisty do...

Osoby rozpoczynające karierę w IT najczęściej podejmują pracę programistów. Zajmują się projektowaniem oprogramowania, rozwojem aplikacji, tworzeniem dokumentacji technicznej. Liczą, że po roku przejdą na stanowisko starszego programisty, a po kilku latach awansują na kierownika projektu. Ten schemat jednak coraz częściej nie ma zastosowania.

W ostatnich latach - wraz z rozwojem technologii informatycznych i wzrostem liczby projektów IT, a także coraz większej specjalizacji działów w strukturach wewnętrznych firm - wydłużyła się ścieżka kariery specjalisty ds. IT. Dziś sięga ona dużo dalej i daje możliwość różnorodnego rozwoju, chociażby w kierunku analizy i usprawnienia procesów biznesowych. Dodatkowo w koncernach międzynarodowych coraz częściej perspektywy kariery zawodowej nie są ograniczone jedynie do Polski. W największych światowych firmach rośnie popyt na programistów, kierowników projektów czy specjalistów z zakresu analizy procesowej, którzy zwykle okazują się bardziej skłonni do wytężonej pracy i bardziej innowacyjni niż ich koledzy i koleżanki z oddziałów z Europy Zachodniej.

Dlatego jeśli planujemy rozwijać karierę w dużej firmie, musimy liczyć się, że nasza ścieżka zawodowa może nie przebiegać tak jak tego oczekiwaliśmy, i że być może zaistnieje konieczność przekwalifikowania się lub zawężenia specjalizacji.

Staż u giganta

Ofert odbycia stażu lub letnich praktyk w międzynarodowych firmach jest coraz więcej i są coraz ciekawsze. Umożliwiają studentom i absolwentom nie tylko zdobycie dającego prestiż doświadczenia i obycie w międzynarodowym środowisku. Zdarza się, że stanowią przepustkę do zatrudnienia na stałe. Oto kilka informacji na temat stażów u największych w branży IT. Przedstawiamy informacje o Google, Microsoft i IBM, które - wg analiz firmy rekrutacyjnej Antal International - są uznawane przez polskich menedżerów za najbardziej atrakcyjnych pracodawców z branży teleinformatycznej.

W programach stażowych organizowanych przez Google co roku uczestniczy ok. 500 młodych osób z wykształceniem IT. Studenci i absolwenci mogą odbywać praktyki w polskich biurach we Wrocławiu, Krakowie lub Warszawie. Google poszukuje m.in. studentów kierunków ścisłych, w tym matematyki i fizyki. Z programu stażowego mogą też korzystać osoby z wiedzą z informatyki, tworzenia aplikacji internetowych i marketingu.

Więcej na stronie http://www.google.com/jobs/students/emea/technical/.

Microsoft angażuje się w wiele projektów, które umożliwiają studentom odbycie praktyk i stażów w Polsce lub za granicą - także w centrali w Redmond - podczas których zdobywają niezbędne doświadczenie. Jednym z nich jest Microsoft Internship. Firma co roku udostępnia studentom kilkadziesiąt miejsc w zespołach roboczych. Po zakończeniu stażu wszyscy jego uczestnicy są oceniani. Pozytywna ocena otwiera drogę do pracy w Microsoft.

Więcej na stronie http://research.microsoft.com/en-us/jobs/intern/.

Z programów stażowych w IBM średnio każdego roku korzysta ok. 2000 osób, większość w okresie wakacyjnym. Ze stażu w IBM mogą skorzystać osoby z wykształceniem technicznym. Najbardziej pożądane są umiejętności z zakresu inżynierii systemowej, projektowania układów logicznych, inżynierii proceduralnej i procesowej oraz planowania produkcji.

Więcej na stronie http://www-05.ibm.com/employment/pl/ibm-poland/interns.html.

Outsourcing innym sposobem na rozwój

Coraz więcej dużych firm zamiast budować dział IT, powierza część zadań wynajętej na określony czas grupie specjalistów. Pracownik jest rekrutowany i zatrudniany przez firmę oferującą usługi outsourcingu. Ta zaś deleguje go do pracy w siedzibie klienta na czas określonego projektu. Praca na takich zasadach ma wiele zalet. Mamy m.in. możliwość zdobycia doświadczenia w bardzo różnych branżach, uczestniczenia w projektach znanych firm i nawiązania kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości. Taki system zatrudnienia ułatwia też rozwój kompetencji, ponieważ firmy świadczące usługi outsourcingowe dbają o szkolenia i zdobywanie przez pracowników nowych umiejętności. Outsourcing daje więc młodym ludziom nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia w dużych firmach, ale też zainwestowania w siebie.

Spotkaj się z pracodawcą

Targi pracy dla studentów i absolwentów są świetną okazją, aby w jednym miejscu spotkać się z wieloma pracodawcami z branży, zapoznać się z kulturą organizacyjną firm i złożyć aplikację na kilka czy kilkanaście stanowisk. Podczas targów pracy można też porozmawiać z przedstawicielami firmy i podpytać ich osobiście, jak się im pracuje, czy są zadowoleni i jakie perspektywy daje praca w ich firmie. Oczywiście, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ targi pracy cieszą się dużym powodzeniem i do najbardziej rozchwytywanych firm może aplikować nawet kilkaset osób. Warto jednak śledzić, kiedy odbywają się targi pracy. Oto lista najbliższych spotkań:

- V Międzynarodowe Targi Pracy WorkExpo, 6 października, Rzeszów

- XVI Akademickie Targi Pracy, 11 października, Wrocław

- Wirtualne Targi Pracy 2011, 17-21 października, online

- VIII Targi Pracy dla Elektroników i Informatyków, 24 października, Warszawa

- Targi Pracy Akademii Górniczo-Hutniczej, 27 października, Kraków

- Akademickie Targi Pracy 2012, 29 marca 2012, Łódź

Aleksander Banach jest członkiem zarządu firmy Team Connect zajmującej się outsourcingiem kadr IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200