Jak zapewnić bezprzewodowy zasięg wewnątrz budynków?

Zastosowanie aplikacji site-survey jest szczególnie ważne w najważniejszym z problemów projektowania: częstotliwość 2,4 GHz ma maksymalnie trzy dostępne i nienakładające się kanały. Zbyt wiele punktów dostępowych będzie powodowało nakładanie się częstotliwości, co przyniesie straty w przepustowości. Prawidłowa konfiguracja kanałów pozwoli uzyskać maksymalną wydajność sieci. Przy częstotliwości 5 GHz korzystamy z kanałów, które się nie nakładają. W tym jednak przypadku dużo większa przepustowość rozwiązań zostaje okupiona znacznie mniejszym zasięgiem.

Polecamy Jak przyspieszyć Wi-Fi?

Pierwsze wdrożenia sieci bezprzewodowych realizowano pod kątem maksymalnego zasięgu, ponieważ koszt sprzętu był znaczący. Obecnie wdrożenia skupiają się na całkowitej pojemności systemu, by WLAN obsługiwał znaczną liczbę użytkowników, korzystających z aplikacji wymagających dużej przepustowości w czasie ciągłym.

Narzędzia do planowania zasięgu i pojemności

Kluczowym elementem wdrożenia jest wizja lokalna przed instalacją. Koncepcja jest prosta: ustawić punkt dostępowy, uruchomić aplikację site-survey na laptopie, przespacerować się po budynku, zmierzyć siłę sygnału w różnych lokalizacjach, i w rezultacie otrzymamy mapę zasięgu. Następnie wykorzystujemy zebrane dane do wdrożenia produkcyjnej sieci dostępowej, która zapewni optymalny zasięg.

Przed ostatecznym wdrożeniem zazwyczaj konieczna jest częściowa instalacja systemu. Z tego powodu są niezbędne intensywne pomiary site-survey. Pewne formy tej funkcjonalności mają wszystkie rozwiązania WLAN klasy enterprise.

Jak zapewnić bezprzewodowy zasięg wewnątrz budynków?

Zjawisko wielościeżkowości dla propagacji w sieciach bezprzewodowych

Istnieją cztery typy narzędzi site-survey: przeczesujące pasmo, przewidujące, analityczne oraz monitorujące. Większość z dostępnych na rynku zestawów oprogramowania skupia się na narzędziach predykcyjnych oraz analitycznych. Predykcyjne narzędzia używają naukowego modelu RF do symulacji wydajności hipotetycznego systemu WLAN. Warto zaznaczyć, że taka symulacja nie wymaga instalacji rzeczywistego sprzętu do pomiarów. Narzędzia analityczne rezydują w komputerach mobilnych. Odczytują i zapisują dane, gdy użytkownik przemieszcza się po budynku, w którym zostały zainstalowane testowe punkty dostępowe, najczęściej podłączone do istniejącej infrastruktury.

Należy pamiętać, że te dwie klasy produktów nie mogą być bezpośrednio porównywane ze sobą. W kompleksowym wdrożeniu, wskazane byłoby wykorzystanie obu jednocześnie. W dodatku niektóre z produktów stanowią hybrydę obu technik.

Dwie strategie - narzędzia predykcyjne i analityczne

Generalną ideą przyświecającą korzystaniu z narzędzi predykcyjnych jest stworzenie (lub import, np. z pliku .dxf) planu budynku, w którym ma nastąpić wdrożenie. Następnie należy wprowadzić właściwości obiektów (mury, podłogi) i rozmieszczenie punktów dostępowych (w niektórych przypadkach automatycznie), w celu przeprowadzenia symulacji propagacji sygnałów RF w ramach wirtualnego środowiska.

Propagacja fal radiowych jest wysoce nielinearna i stanowi zaprzeczenie statystyki. Można jednak uzyskać dobrą ocenę sytuacji, jeżeli wprowadzone dane będą analizowane z odpowiednim marginesem błędów. Ważna jest wiedza o podstawach RF, a jednocześnie doświadczenie w stosowaniu danego narzędzia predykcyjnego. Ważne też, by projektujący miał odpowiednio dużo czasu na pracę z narzędziem, zanim wykorzysta je w zadaniach produkcyjnych.


TOP 200