Jak założyć Profil Zaufany i przygotować plik JPK_VAT

Małym przedsiębiorcom pozostało na przesłanie pierwszego dokumentu JPK_VAT tylko 11 dni. Ministerstwo Cyfryzacji radzi takim podmiotom, aby jak najszybciej założyły Profil Zaufany, dzięki któremu będą mogły szybko i bezpiecznie wysłać dokumenty do systemu skarbowego.

Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy (czyli płatnicy VAT zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie, a także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) muszą najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

Plik JPK można wygenerować i wysłać używając jednej z tych metod: samodzielnie i bezpłatnie przy użyciu narzędzi opracowanych przez Ministerstwo Finansów (np. aplikacji e-mikrofirma; więcej informacji na ten temat tutaj); samodzielnie przez swój program księgowy; może to zrobić księgowy zatrudniony przez firmę; może to zrobić biuro rachunkowe przez swój program.

Zobacz również:

  • Nowa infrastruktura – nowe możliwości
  • Kolejne podwyżki cen streamingu w Europie
  • Pilne! Atak rosyjskich hakerów na Polskę. Celem giełda, banki i Profil Zaufany

Dokument JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie i do podpisania jego potrzebny jest bezpłatny Profil Zaufany (eGO) lub płatny certyfikat kwalifikowany.

Jak założyć Profil Zaufany i przygotować plik JPK_VAT

Bezpłatny Profil Zaufany można założyć za pomocą internetowego konta bankowego lub za pomocą certyfikatu kwalifikowanego. Profil Zaufany jest ważny trzy lata, po upływie których można go przedłużyć.

Aby założyć bezpłatny Profil Zaufany za pomocą internetowego konta bankowego, należy wykonać po kolei następujące czynności: sprawdzić czy bank ma możliwość założenia profilu zaufanego, na przykład wejdź na stronę banku; zalogować się na swoje konto bankowe; wyszukać formularz o założenie profilu zaufanego; wypełnić go i wysłać.

Za każdym razem, gdy chcemy zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieramy opcję logowania Przez bankowość elektroniczną.

Aby założyć bezpłatny Profil Zaufany za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, należy wykonać po kolei następujące czynności: wejść na stronę profilu zaufanego; zarejestruj się; kliknąć opcję Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym; wypełnić formularz; kliknąć opcję Zarejestruj się; wtedy wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego; wpisać kod.

Więcej informacji o tym, jak założyć Profil Zaufany, można znaleźć tutaj.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200