Jak usprawnić data center

Uszczelnić przepusty i szafy

Jak usprawnić data center

Kurtyny powietrzne pod podłogą kierują ruchem zimnego powietrza

Na styku ciepłego korytarza i wyniesionej podłogi w pomieszczeniu występuje różnica ciśnień, zatem każdy nieuszczelniony otwór skutkuje mieszaniem się zimnego i ciepłego powietrza, które w ten sposób omija serwery. Nie można zatem zapominać o uszczelnieniu przepustów, by minimalizować straty - badania przeprowadzone przez znane, światowe instytucje dowodzą, że niezabezpieczone przejścia kablowe przy szafach, przy braku wyizolowanych korytarzy powietrznych, prowadzą do strat prawie 50% użytecznego powietrza pochodzącego z klimatyzatorów. Uszczelnienie można zastosować praktycznie bezinwazyjnie, przy czym na rynku dostępna jest pełna gama przepustów z różnym materiałem wypełniającym.

Niepożądana jest także recyrkulacja powietrza w obrębie samej szafy. Aby zmniejszyć to zjawisko, cała przednia ściana szafy powinna być zapełniona, dzięki czemu można wyeliminować przedostawanie się ogrzanego przez serwery powietrza z tyłu na front szafy. Nie zawsze sprzęt zajmuje całą szafę, zatem niezbędne będą panele uszczelniające. Dostępne są panele o wysokości 1U i 2U, ale także całe panele 27U, które można dociąć na wymiar, do pojedynczej jednostki. Nie warto jednak inwestować w zaślepki metalowe, częstokroć dostarczane przez producentów szaf, gdyż nie zawsze są one wystarczająco szczelne (nawet szczelina o szerokości rzędu pojedynczych milimetrów powoduje niepożądaną recyrkulację powietrza).

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • AI a DC - oto jest wyzwanie
  • Nowe DC Atmana

Pełna izolacja korytarzy

Jak usprawnić data center

Kurtyny pasko-we chronią przed ucieczką schłodzo-nego powietrza poza zimny korytarz

Gdy strumień powietrza z klimatyzatorów jest już dobrze ukierunkowany, a wszelkie przejścia uszczelnione, warto rozważyć pełną izolację zimnych lub ciepłych korytarzy. W zależności od potrzeb i przeznaczonych nakładów inwestycyjnych, kwestię można rozwiązać na kilka sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie termicznych kurtyn paskowych, przymocowanych do sufitu w miejscach okalających zimny korytarz między rzędami szaf. Kurtyny te zapobiegają przedostawaniu się schłodzonego powietrza do przestrzeni serwerowni, dzięki czemu zmniejszy się obciążenie systemu klimatyzacji. Jest to rozwiązanie niskonakładowe, które bardzo dobrze sprawdza się w miejscach rzadko odwiedzanych przez ludzi. To popularny sposób oddzielenia korytarzy, stosowany także w centrach danych firmy Google. Opisana opcja jest godna polecenia, gdy w rzędach są zainstalowane szafy różnych producentów, o różnych rozmiarach. Nie zawsze można taką kotarę zamocować do sufitu, ponieważ niektóre pomieszczenia serwerowni są adaptowane ze zwykłych pokoi biurowych z podwieszanym sufitem albo jest to wydzielona część wysokiej hali. W takim przypadku można zastosować seryjnie produkowane lub wykonane na wymiar zadaszenia z płytami z tworzyw sztucznych (najczęściej z poliwęglanu), które łączy się z kurtynami paskowymi przy wejściach do strefy. Jeśli wszystkie szafy są identyczne, można zastosować dedykowany zestaw modułów zadaszenia oraz hermetyczne drzwi odsuwane z kontrolą dostępu - czyli modułową konstrukcję popularnie nazywaną kioskiem. Jest to regułą w przypadku nowo budowanych centrów przetwarzania danych, ale przy modernizacji można rozważyć stopniową migrację do tego rozwiązania, gdyż oferuje ono elastyczność i łatwość osiągnięcia wysokiej sprawności energetycznej.

Monitoring parametrów

Jak usprawnić data center

Zasilanie pod sufitem nie koliduje z korytarzami powietrznymi w podlodze

Do utrzymania optymalnych parametrów pracy centrum przetwarzania danych niezbędne są narzędzia monitorowania. System jest złożony z czujników temperatury, wilgotności powietrza oraz zużycia energii elektrycznej. Powinien on analizować informacje pochodzące z różnych źródeł, by reagować na wczesne symptomy awarii. Dzięki niemu można także dokonać optymalizacji rozłożenia urządzeń w szafach. Rozmieszczenie wielu czujników temperatury umożliwia przenoszenie serwerów i macierzy między szafami w taki sposób, by maksymalizować chłodzenie przy jak najmniejszym obciążeniu urządzeń chłodzenia i klimatyzacji precyzyjnej. System powinien być całkowicie oddzielony od istniejącego systemu BMS, zarządzającego parametrami budynku ze względów bezpieczeństwa.

Tekst powstał na podstawie materiałów dostarczonych przez Łukasza Pyrtko, absolwenta Politechniki Wrocławskiej, odpowiedzialnego w DISKUS Polska za tematykę optymalizacji DC.

Powietrze chłodzi za darmo

Przy planowaniu rozbudowy lub modernizacji data center warto rozważyć wykorzystanie free coolingu. Z analizy średnich miesięcznych temperatur wynika, że w naszej lokalizacji geograficznej w okresie od listopada do marca można wykorzystać powietrze atmosferyczne do schładzania czynnika chłodniczego. Wykorzystanie free coolingu umożliwia znaczące obniżenie kosztów utrzymania systemu chłodzenia w sezonie zimowym, ale wiąże się z poważnymi inwestycjami, zatem należy rozważać takie działania razem z planowaną rozbudową lub modernizacją centrum przetwarzania danych.


TOP 200