Jak unieszkodliwić drona?

Aby obronić się przed dronem, nie trzeba wcale uciekać się do tak drastycznego działania jak jego zestrzelenie. Wystarczy przejąć nad nim kontrolę. I nie jest to wcale trudne. Udowodnił to jeden w programistów opracowując specjalne narzędzie, które bazuje na bezprzewodowym protokole noszącym nazwę DSMx.

Narzędzie jest dziełem jednego z pracowników firmy Trend Micro (Jonathan Andersson), który zastosował w nim powszechnie znany szerokopasmowy protokół operujący w paśmie częstotliwości 2,4 GHz. To protokół noszący nazwę DSMx, używany do zdalnego sterowania – za pomocą fal radiowych – różnego rodzaju urządzeń, takich jak np. zabawki.

Andersson wykorzystał lukę istniejącą w protokole, prezentując możliwości opracowanego przez siebie narzędzia na mającej miejsce kilka dni temu w Tokio konferencji PacSec.

Zobacz również:

  • Biały Dom chce wzmocnić kontrolę nad sztuczną inteligencją
  • Yahoo kupiło kolejną platformę informacyjną
Jak unieszkodliwić drona?

Icarus

Naukowiec zbudował urządzenie przejmujące kontrolę nad dronami, któremu nadał nazwę Icarus. Zawiera ono powszechnie dostępne podzespoły elektroniczne oraz wykorzystuje oprogramowanie klasy SDR (Software-Defined Radio) oraz wspomniany wcześniej protokół DSMx.

Icarus wykorzystuje lukę istniejącą w protokole DSMx, która pozwala mu przechwytywać istotne części niedostępnych normalnie informacji, które są używane do parowania dwóch stron: zdalnego nadajnika wysyłającego sygnały radiowe z odbiornikiem odbierającym te sygnały. Co więcej, luka ta pozwala wysyłać do odbiornika sygnały kontrolne bez konieczności wcześniejszego uwierzytelnienia się drugiej strony, czyli odbiornika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200