Jak stymulować kontakty nauki i biznesu

Ministerstwo Gospodarki uruchomiło bazę nowych technologii, która ma wspierać kontakt nauki i biznesu. Środowisko odpowiada -to dobry krok, ale potrzeba też zmian w prawie i wielu innych, równoległych działań.

Uruchomiona "Baza nowych technologii" to portal, który ma umożliwić bezpośredni i szybki kontakt przedsiębiorców z właścicielami technologii, a także wymianę informacji pomiędzy instytucjami. "Nowy portal kierujemy do firm poszukujących innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Chcemy, aby pozwoliło im to nawiązać współpracę z jednostkami naukowo-badawczymi" - powiedział Rafał Baniak, wiceminister gospodarki podczas konferencji prasowej inaugurującej start bazy.

Baza to za mało

W bazie mają się znaleźć oferty instytutów i jednostek badawczych pracujących nad innowacyjnymi urządzeniami i technologiami oraz zapytania zainteresowanych nimi przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zainteresowani określoną ofertą po wcześniejszej rejestracji uzyskują dostęp do szczegółów oferty i z poziomu portalu nawiązują bezpośredni kontakt z instytutem, właścicielem projektu. Portal ma też część integracyjną umożliwiającą użytkownikom m.in. wspólne tworzenie treści (komentarze, oceny, wspólna część obsługi systemu ofert i zapytań) i komunikację. Projekt jest pewnym krokiem na przód w procesie "łączenia" nauki i biznesu, ale zdaniem naukowców i ekspertów niewystarczającym.

Zobacz również:

  • Samsung będzie kolejną zagraniczną firmą, która skorzysta z funduszu CHIPS and Science Act
  • Zarządzanie informacją – nowe kierunki

Portal "Baza nowych technologii" kierujemy do firm poszukujących innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Chcemy, aby pozwoliło im to nawiązać współpracę z jednostkami naukowo-badawczymi.

Rafał Baniak, wiceminister gospodarki

Prof. Cezary Orłowski z Zakładu Zarządzania Technologiami Informatycznymi Politechniki Gdańskiej zwraca uwagę, że budowa portalu jest przykładem rozwiązania technologicznego za którym powinny mieć miejsce adekwatne zmiany w funkcjonowaniu jednostek i centrów naukowo-badawczych oraz wiele równoległych działań. "Rejestracja parterów na portalu stanowi możliwy początek ich współpracy. x" - twierdzi prof. Cezary Orłowski. Jego zdaniem brak takiego przesłania ze strony jednostek naukowo-badawczych do biznesu spowoduje, że przydatność takiego portalu będzie ograniczona.

Czekając na zmiany w prawie

Należałoby też wziąć pod uwagę podobne rozwiązania istniejące na rynku i zastanowić się nad ich integracją, zaprosić do projektu tych naukowców, dla których współpraca z biznesem jest udanym doświadczeniem, prezentować np. wzory umów, dokumentów stosowanych przez naukowców i przemysł oraz opisy zarówno pozytywnych jak i negatywnych doświadczeń. Portal ten, podobnie jak ma to miejsce w przypadku działań komisji europejskich, powinien pełnić role doradczą przy doborze projektów i partnerów. Tylko wtedy będzie żył. Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan również uważa, że baza to dobry pomysł, ale brakuje mu promocji. "Podejrzewam, że przedsiębiorcy nie wiedzą o istnieniu tej bazy. Ministerstwo Gospodarki mogłoby wykorzystać organizacje zrzeszające przedsiębiorców, takie jak chociażby Lewiatan, aby poinformowały firmy, do których mają kontakt o tym przedsięwzięciu" - sugeruje.

Jej zdaniem, portal jest ważną inicjatywą, ale nie załatwi wszystkich problemów. Od ponad roku firmy czekają na nowelizację ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która dotyczy m.in. przyznawania kredytu technologicznego, ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsiębiorstw, czy budowie centrów badawczo-rozwojowych. "Ministerstwa przygotowały bardzo dobry projekt ustawy, ale okazało się, że są w nim błędy i nowelizacji nadal nie ma. Nie ma więc także odpowiadających potrzebom rynku podstaw prawnych dla funkcjonowania i rozwoju innowacyjności" - mówi ekspert PKPP Lewiatan.

A poza bazą...

Narzędzia wspierające proces transferu opracowywanych w jednostkach technologii do gospodarki są szczególnie ważne w kontekście wchodzącej w życie z dniem 1 października br. ustawy o instytutach badawczych, która nakłada na jednostki badawczo-rozwojowe obowiązek wdrażania opracowywanych przez nie technologii.

Na nowelizację przedsiębiorcy będą musieli jeszcze trochę poczekać, ale Ministerstwo zapewnia, że budowa bazy jest tylko częścią działań związanych z "łączeniem" świata nauki i biznesu, które podejmuje resort gospodarki. "Baza wiedzy o nowych technologiach została stworzona z zamiarem wsparcia komercjalizacji technologii rozwijanych w jednostkach badawczo-rozwojowych nadzorowanych przez nas" - tłumaczą przedstawiciele Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki. Impulsem do stworzenia bazy była chęć poszerzenia zasięgu informacji o ofercie technologicznej opracowanej przez ponad 60 ośrodków badawczych w ramach programu "Doskonalenie systemów rozwoju innowacyjności w produkcji i eksploatacji w latach 2004-2008", którego realizatorem był Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu, a koordynatorem Minister Gospodarki.

Ministerstwo podkreśla, że narzędzia wspierające proces transferu opracowywanych w jednostkach technologii do gospodarki są szczególnie ważne w kontekście wchodzącej w życie z dniem 1 października br. ustawy o instytutach badawczych, która nakłada na jednostki badawczo-rozwojowe obowiązek wdrażania opracowywanych przez nie technologii. Dlatego też Baza nowych technologii - w odróżnieniu od innych baz tego typu - jest ściśle ukierunkowana na jednostki i centra badawczo-rozwojowe. Obecnie w Bazie opublikowano 208 ofert oraz 31 profili jednostek badawczo-rozwojowych. Zarejestrowało się w niej 23 przedsiębiorców, 4 wysłało zgłoszenia do jednostek, a 5 odpowiedziało na zgłoszenia z tych jednostek. "Ostatnie dwie liczby obejmują jedynie użytkowników, którzy wykorzystują wewnętrzny komunikator zainstalowany w bazie" - zastrzega jednak MG. Możliwy jest również kontakt poszukującego i właściciela technologii z pominięciem tego komunikatora, ponieważ w publikowanych ofertach i profilach podane są dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za nie w jednostkach i centrach badawczo-rozwojowych. Dlatego też Ministerstwo zamierza w ramach monitoringu prosić jednostki i centra o informacje dotyczące liczby nawiązanych za pośrednictwem Bazy kontaktów i realizowanych umów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200