Jak sprawdzić, czy twój system padł ofiarą cyberprzestępców?

4. Analizowanie bieżących procesów

Czy znalazłeś podejrzane połączenie sieciowe? Jeśli tak, musisz koniecznie zbadać, z czym masz do czynienia. Uruchom w tym celu angielskojęzyczny program Process Explorer (plik Procexp.exe) z pakietu Sysinternals Suite.

Domyślnie program ten wyświetla wszystkie bieżące procesy w widoku drzewa, sortując je wg zależności. Kolor tła zdradza typy poszczególnych procesów. Na przykład wpisy zaznaczone na różowo to usługi. Niebieskim tłem są oznaczone zwyczajne aplikacje, brązowym zaplanowane zadania, a fioletowym skompresowane obrazy. Złośliwy kod przybiera najczęściej postać usługi lub skompresowanego obrazu.

Zobacz również:

  • Sprawdzone sposoby na ochronę służbowej skrzynki pocztowej

Aby dowiedzieć się więcej na temat ustalonego uprzednio procesu, znajdź odpowiedni identyfikator (tzw. Process ID) w drugiej kolumnie listy wyników (PID). Kliknij ten identyfikator prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Properties w menu podręcznym. Na karcie Security znajdziesz informację, jakie uprawnienia są przydzielone danemu procesowi. Jeśli w najwyżej położonym wierszu obok wpisu User widnieje np. NT-Authority\System, proces dysponuje prawami systemu (przypuszczalnie działa jako usługa systemowa), a więc ma pełną swobodę w twoim komputerze.

W tym wierszu może być podana twoja nazwa, pod którą logujesz się w systemie. Oznacza to, że sam (zapewne bezwiednie) uruchomiłeś dany proces lub zleciłeś jego uruchomienie. Jeśli pracujesz w systemie przydzieliwszy sobie prawa administratora, dysponuje nimi także dany proces - a to niedobrze. Na karcie Threads ujrzysz listę procesów podrzędnych, które uruchomił.

Gdy podejrzenie, że masz do czynienia ze szkodnikiem, stanie się jeszcze bardziej prawdopodobne, przeskocz na kartę Image, a następnie kliknij Kill Process, aby zakończyć złośliwy proces wraz ze wszystkimi procesami podrzędnymi.

Jeśli w trakcie analizowania systemu za pomocą programu TcpView zwróciło twoją uwagę jakieś połączenie pochodzące od procesu Svchost.exe, nie popadaj w panikę. Przypuszczalnie chodzi tylko o automatyczne aktualizacje systemu Windows. Niemniej jednak powinieneś się upewnić.

W następujący sposób dowiesz się, jakie usługi kryją się za ustalonym uprzednio procesem Svchost.exe. Kliknij prawym przyciskiem myszy wpis ze stosownym identyfikatorem w oknie programu Process Explorer i wskaż polecenie Properties. Gdy przeskoczysz na kartę Services, ujrzysz listę wszystkich usług, którymi zarządza ten proces Svchost.exe. Jeśli w pierwszej kolumnie listy występuje wpis wuauserv, potwierdzi się przypuszczenie, że chodzi o automatyczne aktualizowanie systemu Windows. W przeciwnym razie musisz poszukać dalszych informacji o usłudze w Internecie. Wpisz w wyszukiwarce internetowej nazwę figurującą w kolumnie Display Name programu Process Explorer. Jeśli okaże się, że nie trafiłeś na standardową usługę Windows, lecz na intruza, lepiej zakończ jej działanie, klikając przycisk Stop w Process Explorerze.


TOP 200