Jak rozwija się Polska Dolina Cyfrowa

W ramach Polskiej Doliny Cyfrowej została uruchomiona Aleję Innowacji – Microsoft w ramach inicjatywy przeszkolił 150 tys. osób i pracuje nad budową polskiego regionu przetwarzania danych.

Jak rozwija się Polska Dolina Cyfrowa

Fot. mat. prasowe

Szesnaście miesięcy po ogłoszeniu inwestycji wspierającej rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej można już mówić o konkretnych liczbach: Microsoft przeszkolił ponad 150 tys. osób w zakresie zaawansowanych rozwiązań IT, przyjął ponad 50 firm do grona Innowatorów Polskiej Doliny Cyfrowej, a ponad 120 rozwiązań zostało stworzonych przez partnerów w Warszawskim Centrum Technologicznym Microsoft.

Ambicją firmy jest wzmocnienie pozycji Polski, jej obywateli i przedsiębiorstw jako globalnych graczy cyfrowych.

Zobacz również:

  • Dziś ogłoszono powstanie Polskiej Doliny Cyfrowej
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Podnoszenie kompetencji

Szerokie kompetencje cyfrowe są wysoko cenione, ponieważ w Polsce wciąż brakuje 50 tys. specjalistów IT - wynika z najnowszego raportu The Digital Economy and Society Index (DESI) 2020 przedstawionego przez Komisję Europejską. Podnoszenie kwalifikacji jest kluczowe dla innowacyjności i rozwoju biznesu. Według badania Microsoft "AI&skills", polskie firmy najbardziej zaawansowane we wdrażaniu AI potwierdziły już korelację pomiędzy rozwojem umiejętności pracowników a wzrostem innowacyjności i konkurencyjności.

„Polska ma wysoki poziom kompetencji, utalentowanych ludzi i rodzime firmy IT, które wyzwalają ducha innowacyjności. Dzięki wielkim talentom informatycznym i duchowi przedsiębiorczości oraz szybko transformującemu się sektorowi przedsiębiorstw, od małych do dużych, Polska ma ogromny potencjał, aby stać się cyfrowym sercem Europy. Dziś ogłaszamy, że kontynuujemy nasze silne wsparcie dla sukcesu polskich talentów programistycznych i nie tylko, tworząc możliwości kształcenia i dokształcania dla kolejnych 150 000 pracowników, partnerów i studentów w nadchodzącym roku" - powiedział Mark Loughran, Dyrektor Generalny Microsoft Polska.

Region przetwarzania danych coraz bliżej

Fundamentem tego wielowymiarowego planu ma być utworzenie nowego regionu przetwarzania danych Microsoft w Polsce. Firma rozpoczęła już budowę trzech centrów danych zlokalizowanych w pobliżu Warszawy. Azure Availability Zones będą fundamentalną częścią regionu w Polsce, wspierając zobowiązanie firmy do zapewnienia wysokiej dostępności jako części kompleksowej strategii ciągłości biznesowej i odzyskiwania danych po awarii z wbudowanym bezpieczeństwem oraz elastyczną, wysokowydajną architekturą chmury. Lokalna infrastruktura nie tylko przyspieszy rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce, ale także umożliwi sektorowi publicznemu, firmom i branżom regulowanym korzystanie z potencjału chmury do tworzenia innowacji i realizacji nowych projektów. Dodatkowo, lokalizacja regionalna znacząco obniży wskaźniki latencji, umożliwiając firmom w Polsce jeszcze szybsze skalowanie i wdrażanie technologii.

Polski region przetwarzania danych będzie częścią globalnej infrastruktury chmury Microsoft, obejmującej ponad 60 ogłoszonych regionów z dostępnością usług Microsoft Azure w ponad 140 krajach, połączonych siecią ponad 165 000 mil podmorskich i naziemnych włókien światłowodowych. Firma zobowiązała się, że do 2025 roku będzie w 100 procentach zasilana energią odnawialną, w tym w swoich centrach danych.

W jaki sposób działa Aleja Innowacji Polskiej Doliny Cyfrowej?

„Wszystkie rozwiązania prezentowane w Alei Innowacji Polskiej Doliny Cyfrowej to nie przyszłość, ale gotowe do wdrożenia technologie. Każda firma, niezależnie od branży, może jeszcze lepiej obsługiwać swoich klientów, dostarczać bardziej dopasowane usługi i produkty wykorzystując potencjał chmury, sztucznej inteligencji czy rozszerzonej rzeczywistości. Innowacje dzieją się tu i teraz - wielu naszych klientów już wykorzystało potencjał rozwiązań stworzonych we współpracy z partnerami Microsoft i inżynierami w MTC" - mówi Jarosław Sokolnicki, Head of Microsoft Technology Center.

Jak rozwija się Polska Dolina Cyfrowa

fot. mat. prasowe

To miejsce, w którym powstają prototypy, możliwe jest testowanie i wdrażanie technologii, które wpłyną na transformację wielu sektorów gospodarki. W ciągu ostatnich 16 miesięcy ponad 50 firm z różnych branż przystąpiło do programu Innowatorzy Polskiej Doliny Cyfrowej, aby podzielić się swoimi doświadczeniami w dostarczaniu innowacji w swoich organizacjach i dla swoich klientów.

Jak rozwija się Polska Dolina Cyfrowa

Fot. mat. prasowe

To przestrzeń, w której ożywają przełomowe technologie dla wszystkich sektorów rynku. Każda branża działa inaczej, a pandemia w różny sposób obnażyła cyfrowe luki. Microsoft Technology Center chce wesprzeć każdą z firm w budowaniu ich biznesowej odporności. Rozwiązania 126 zgromadzonych tu firm partnerskich pozwolą klientom z każdej branży wykorzystać potencjał chmury obliczeniowej i cyfrowej transformacji. Klienci otrzymują pełne wsparcie ekspertów Microsoft z Polski i ze świata oraz partnerów firmy w tworzeniu rozwiązań dla takich sektorów jak energetyka, przemysł, ochrona zdrowia, finanse, handel detaliczny czy obronność i administracja publiczna.

Badanie Economist Intelligence Unit opublikowane w maju 2021 r. na zlecenie Microsoft wykazało silną korelację - im bardziej firmy były skoncentrowane na cyfrowej transformacji, tym szybciej były w stanie przywrócić działalność operacyjną i umożliwić ludziom dalszy rozwój po pandemii. Zgodnie z wynikami badania, technologia chmury przyniosła szczególną wartość - 50% organizacji stwierdziło, że odegrała ona kluczową rolę w ich działaniach po pandemii COVID-19. Na kolejnych miejscach znalazły się technologie umożliwiające pracę zdalną (40%), sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (33%) oraz Internet rzeczy (31%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200