Jak przygotować dział IT do transformacji cyfrowej

Technologia

Media społecznościowe, mobilność, analityka i chmura powinny stać się zasadniczymi technologiami w firmach. Jak w przypadku każdej transformacyjnej zmiany, cyfrowa transformacja wymaga strategii, ludzi, procesów oraz technologii. Jednakże dzisiaj istotna różnica polega na tym, że wyzwalaczem zmian są cztery wymienione trendy. Są to niezbędne składniki stanowiące o zdolności do transformacji procesów biznesowych. Należy zastanowić się nie tylko nad transformacją istniejących procesów, ale również pomyśleć o nowych procesach, które mogą rozszerzyć wartość biznesową i odróżnić firmę od konkurencji.

Dobry przykładem wykorzystania technologii SMAC są rozwiązania telematyczne stosowane w branży ubezpieczeń pojazdów, aby ułatwić kierowcom utrzymanie zniżek na składki. Z reguły stosuje się w tym przypadku urządzenie mobilne, które zbiera i przetwarza dane na temat nawyków kierowców i przekazuje je do chmury. Na podstawie tych danych można zaproponować zniżki kierowcom, którzy mają dobre nawyki. To rozwiązanie nie zastępuje tradycyjnych procesów ubezpieczeniowych, ale rozszerza je, wykorzystując nowoczesne technologie.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • iPhone 15 najszybciej taniejącym smartfonem od Apple w historii

Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie, które powinno być nieodłącznym elementem aplikacji i infrastruktury. Kwestie bezpieczeństwa należy uwzględnić od razu na etapie planowania rozwiązań wykorzystujących SMAC, a nie dopiero po ich wdrożeniu.

Zaleca się bardzo skrupulatne podejście do bezpieczeństwa i wdrożenie zabezpieczeń chroniących dane podczas przechowywania i przesyłania. To przełoży się na poziom bezpieczeństwa znacznie wyższy niż w przypadku ochrony wyłącznie brzegu firmowego środowiska IT. Kolejne doniesienia o kradzieżach milionów rekordów informacji o klientach w pojedynczym ataku pokazują, jak ważne jest nowe podejście do bezpieczeństwa, które zapewni ochronę w korporacyjnym środowisku IT, którego granice są dzisiaj mocno rozmyte. Ochrona wrażliwych danych będzie coraz istotniejsza, obejmując techniki szyfrowania, jak również bardziej zaawansowane rozwiązania, np. maskowanie danych, którego popularność będzie rosła.

Technologie SMAC będą rdzeniem nowej architektury IT, ale ważne jest, aby śledzić, jak te trendy się rozwijają i jak wzajemnie na siebie wpływają. Przykładowo, elektronika odzieżowa i aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości mają wpływ na przyszłość mobilności, natomiast Internet Rzeczy bez wątpienia oddziałuje na kierunki rozwoju analityki i Big Data. Te różne fale rozwoju technologii można strategicznie wykorzystać do optymalizacji i wyróżnienia własnej oferty, ponieważ każda fala przynosi unikalne wartości.

Procesy

Kluczową sprawą jest przeprojektowanie procesów biznesowych. Mając wytypowane obszary do cyfrowej transformacji i ustawione priorytety, kolejnym ważnym krokiem jest przeprojektowanie procesów biznesowych z uwzględnieniem nowych realiów (należy przeanalizować nowy styl pracy kształtowany przez technologie SMAC). Dużo mówi się o naukowym podejściu do analityki Big Data, ale rola ekspertów od procesów biznesowych również będzie istotna dla przedsiębiorstw. Podobnie jak przedsiębiorcy, naukowcy procesów biznesowych będą łączyć głębokie umiejętności w zakresie analizy i projektowania procesów biznesowych z wyjątkowym zrozumieniem, jak wykorzystać nowe technologie.

Automatyzacja jest kluczowym efektem, który można rozszerzyć, stosując inteligentne algorytmy oprogramowania. O ile automatyzacja nie jest jedynym celem projektu transformacji, to stanowi wysoce wartościowy efekt, który można osiągnąć w wielu obszarach operacyjnych IT, jak również wielu cyfrowych i fizycznych procesach biznesowych.

Jako przykład z centrum danych można podać serwery aplikacyjne, sieci i systemy pamięci masowych, a nawet urządzenia użytkowników końcowych, w których rozwiązania programowe mogą zautomatyzować wiele pracochłonnych operacji.

Ludzie

Trzeba pamiętać, że cyfrowa transformacja z wykorzystaniem SMAC nie odbywa się w próżni. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, potrzebny jest wielozadaniowy zespół, tworzony przez specjalistów z danej branży, eksperta od procesów biznesowych oraz osoby z działu IT. Dyrektorzy IT współpracujący blisko z kierownictwem działów biznesowych powinni wspólnie wytypować skład takiego zespołu tak, aby jego członkowie posiadali odpowiednie umiejętności do wdrażania innowacji. Widać, że to już się dzieje. Aż 25% dyrektorów IT w USA deklaruje, że grupy IT są postrzegane przez działy biznesowe jako źródło zmian i akcelerator stymulujący rozwój nowych produktów i wchodzenie na nowe rynki.

Duch przedsiębiorczości jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Nowe firmy i przedsiębiorcy przetrwają i zrobią biznes, jeśli będą widzieć nowe sposoby prowadzenia działalności gospodarczej. Ten rodzaj myślenia jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek, szczególnie w zespołach zajmujących się pracami nad cyfrową transformacją. Bardzo ważna jest bliska współpraca, a te same technologie SMAC, które są podstawą transformacji, można również wykorzystać wewnętrznie w zespołach projektowych do zwiększenia efektywności i wymiany doświadczeń oraz pomysłów między członkami zespołu.

Podsumowując, ta nowa era cyfrowej transformacji spowodowana kolejnym krokiem ewolucji IT bardzo przypomina erę e-biznesu. Jest wiele możliwości biznesowych, które skłaniają do wdrażania nowych technologii i dają możliwość wpływania na klientów. Podstawowa różnica dzisiaj polega na tym, że IT stało się zasadniczą i niezbędną częścią produktów i usług i otwiera przed biznesem wiele nowych możliwości wprowadzania innowacji.


TOP 200