Jak osiągnąć wyższy poziom cyfrowej transformacji w hybrydowym świecie IT

Materiał promocyjny Transformacja cyfrowa to dla wielu organizacji nowy priorytet. Jednak tempo zmian technologicznych, a zarazem złożoność współczesnych środowisk hybrydowych są tak duże, że wykorzystanie dostępnych możliwości i dopasowanie ich do strategii biznesowej stanowi poważne wyzwanie. Wsparcie ekspertów wyposażonych w sprawdzone metody i narzędzia pozwala szybko, a zarazem bezpiecznie prowadzić transformację. O największych wyzwaniach digitalizacji i transformacji IT oraz efekcie WOW rozmawiamy z Maciejem Toroszewskim i Krzysztofem Chibowskim z działu Advisory & Professional Services w Hewlett Packard Enterprise (HPE) Polska.

Jaka jest geneza powstania działu Advisory & Professional Services w HPE?

Jak osiągnąć wyższy poziom cyfrowej transformacji w hybrydowym świecie IT

Krzysztof Chibowski

Krzysztof Chibowski [K.C.]: Firmom decydującym się na poważne wyzwanie związane z procesem digitalizacji brakuje zarówno kompetencji, jak i narzędzi. HPE dostrzegło to już dawno temu i dlatego przejęło w 2018 r. firmę Cloud Technology Partners. W ten sposób pozyskaliśmy jedno i drugie. Te kompetencje zostały zbudowane na bazie prowadzonych z sukcesem w okresie 10 lat projektów migracji do chmury publicznej. Takie były początki działu Advisory & Professional Services w obecnej formie. Dzisiaj dysponujemy znaczną liczbą ekspertów, metod i narzędzi, co pozwala przyspieszać realizację takich projektów, zapobiegać typowym błędom i zapewniać końcowy sukces. Na swoim koncie mamy jako organizacja blisko tysiąc migracji. Te praktyki wypracowane zostały w oparciu o wieloletnie doświadczenie, są wykorzystywane przy wspieraniu nowych klientów i z każdym kolejnym projektem są aktualizowane. Dzięki temu możemy zaoferować powtarzalny proces, a nie improwizację czy zaczynanie za każdym razem od zera.

Maciej Toroszewski [M.T.]: Co jest dzisiaj jednym z największych wyzwań dla wielu firm? Chcąc prowadzić cyfrową transformację i migrować do chmury publicznej, zderzają się z kwestiami suwerenności danych, zgodności z regulacjami, zarządzaniem kosztami czy samą konsumpcją zasobów. Po okresie fascynacji zaczynają dostrzegać, że w większości przypadków nie da się w prosty sposób przenieść infrastruktury z własnego centrum danych do chmury publicznej. Okazuje się, że najwyższej klasy specjaliści posiadający ogromne doświadczenie w zagadnieniach lokalnych centrów danych nie potrafią ich przenieść do chmury. Różnice są zbyt duże. Dlatego właśnie ludzie są fundamentem udanej transformacji. Tak więc oprócz narzędzi oraz twardych kompetencji krytyczne staje się także zarządzanie zmianą: organizacyjną i operacyjną. I tutaj również oferujemy naszym klientom sprawdzone metody przejścia z modelu tradycyjnego zarządzania IT do modelu w pełni wykorzystującego możliwości nowych technologii. W HPE model ten nazywamy Edge 2 Cloud Adoption Framework (E2CAF) i jest to kompletna oferta wspierająca wszystkie etapy transformacji do chmury. Wciąż bliska technologii, jesteśmy w końcu firmą technologiczną, ale oparta na elastycznym podejściu agile, zgodnym z oczekiwaniami i potrzebami biznesu w firmach.

Czyli chmura obliczeniowa to obecnie największe wyzwanie?

K.C.: Nie, to tylko jedno z wyzwań. Inne to np. Data Management czy zmniejszenie emisji CO₂. Jest to wpisane zarówno w strategie działów IT, jak i ogólne plany biznesowe. Tradycyjny sposób realizacji projektów zakładał zabezpieczenie kompletnej infrastruktury w określonej perspektywie czasowej. Dlatego klienci kupowali całość sprzętu na początku projektu. Tylko część pracowała produkcyjnie, reszta pełniła funkcję buforu, który miał umożliwić działania w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na moc czy pojemność. Całość musiała być nie tylko zasilana, ale także przetrzymywana w odpowiednich warunkach, w tym w odpowiedniej temperaturze. Wszystko to znacznie zwiększa zużycie energii względem rzeczywistych, aktualnych potrzeb, a w kontekście wspomnianego zmniejszania emisji CO₂ optymalizacja w tym zakresie jest bardzo potrzebna. Przykładowo inwestycje w urządzenia do chłodzenia Data Center dokonane 10 lat temu w chwili obecnej można zastąpić bardziej wydajnymi i oszczędnymi urządzeniami. Efekt? Oszczędności sięgające nawet 70-80 procent. W przypadku serwerów starej generacji sytuacja wygląda podobnie.

Zatem klienci oczekują dzisiaj od dostawcy technologii czegoś więcej niż samego produktu…

K.C.: Tak, zdecydowanie tak. Platforma sprzętowa powoli znika z centrum zainteresowania. Rozwiązania kontenerowe, takie jak np. HPE Ezmeral, sprawiają, że jesteśmy w stanie bardziej efektywnie wykorzystać posiadaną infrastrukturę. Niewiele firm kupuje dziś wyłącznie sprzęt. Samodzielnie trudno im odnaleźć się w gąszczu nowych technologii i usług. Niektórym brakuje czasu, innym kompetencji czy doświadczenia. Dlatego w większości decydują się na rozwiązania i technologię, którą już znają. Niektórzy potrzebują partnera, z którym wszystko szczegółowo przedyskutują, który przedstawi im pełne spektrum dostępnych opcji. Wszystkim niezmiennie zależy na efektach, szybkich, spektakularnych, osiąganych w sposób ekonomiczny, przy maksymalnym wykorzystaniu tego, co już posiadają.

HPE Advisory & Professional Services to oferta konsultingu wysokiego poziomu, ale z bezpośrednim odniesieniem do konkretnych technologii. W chwili obecnej głównym czynnikiem zmian są dane – ich przyrost oraz informacje, jakie ze sobą niosą, ale to już temat na dłuższą rozmowę. Najważniejsze jest to, że jesteśmy w stanie poprowadzić klienta od samego początku do końca jego transformacji.

Jak osiągnąć wyższy poziom cyfrowej transformacji w hybrydowym świecie IT

Maciej Toroszewski

M.T.: Jednym z naszych wyróżników jest proaktywność. Analizujemy publicznie dostępne strategie firm i przygotowujemy dla klientów konkretne propozycje rozwiązań. Podpowiadamy, jak można osiągnąć cele biznesowe w oparciu o posiadane technologie, doradzamy, jaką kolejność projektów składających się na transformację przyjąć, jakie przedsięwzięcia warto podjąć, a jakie warto pominąć – ze względu na ryzyko, koszty czy skalę trudności. Takie spotkanie nie wiąże się dla klienta z żadnymi kosztami. To duża zmiana w podejściu do rozmów na temat rozwiązań IT, gdyż jako dostawca technologii chcemy upewnić się, że dostarczamy optymalne rozwiązanie, wspierające cele strategiczne i biznesowe odbiorcy usługi wewnątrz organizacji klienta.

Czego klienci mogą się spodziewać po usługach APS?

M.T.: Weźmy usługi Digital Next Advisory, które polegają na tworzeniu szczegółowej mapy transformacji. Opiera się to na wypracowanym przez lata i setki projektów na całym świecie frameworku, który ułatwia łączenie projektów IT z celami biznesowymi. Pokazujemy precyzyjnie, co, kiedy i jak zrealizować. Żartujemy czasem, że wchodzimy do klienta i generujemy efekt WOW. Coś w tym jednak jest. Pokazujemy klientom nowe możliwości, szanse i zagrożenia, pułapki, o których wcześniej nie pomyśleli, i dzięki temu zyskują zupełnie nową perspektywę. Dzięki temu klaruje im się, co chcą i co mogą osiągnąć, a przy tym, czego do tego potrzebują.

K.C.: Warto wspomnieć, że usługi APS doskonale łączą się z ofertą HPE GreenLake, która ułatwia klientom osiąganie ich celów, bez konieczności przenoszenia aplikacji i danych do chmury publicznej. Niezależnie od powodu, dla którego nie chcą albo nie mogą tego zrobić, możemy im zaoferować doświadczenie cloud w ich własnym centrum danych. Ma to ogromne znaczenie w przypadku cyfrowej transformacji obejmującej całą organizację. Nie zawsze sensowne jest przenoszenie wszystkich systemów klienta do chmury. Dość mocno zauważalny jest obecnie trend powrotów do rozwiązań on-prem i tworzenie rozwiązań chmur prywatnych. Okazuje się, że wszędzie dobrze, ale jednak we własnym Data Center najlepiej.

M.T.: Dodam jeszcze na koniec, że nasze usługi są niezależne od konkretnych technologii czy dostawców usług cloud – rekomendujemy klientom zawsze to, co jest dla nich, w ich konkretnej sytuacji optymalne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]