Jak optymalizować aplikacje sieciowe

Znaleźć wąskie gardło I/O

Przy eksploatacji aplikacji należy pamiętać o tym, że oprócz problemów z siecią, poważnym ograniczeniem wydajności może być niewystarczające pasmo wejścia-wyjścia. Chociaż w przypadku wewnętrznych dysków nie jest to związane z siecią, dość często skutki wąskich gardeł I/O przypisuje się właśnie problemom z połączeniem. Dzisiejsze dyski są coraz pojemniejsze i szybsze, ale nadal mają swoje ograniczenia. Chociaż z powodzeniem można składować 2 TB danych w pojedynczym dysku SATA 7200 RPM, taka konfiguracja nie nadaje się do mocno obciążonego serwera, gdyż dostarczy zaledwie ok. 80 operacji odczytu na sekundę. Zanim zacznie się usprawniać sieć, należy wyeliminować problemy z pracą aplikacji spowodowane niedostateczną wydajnością podsystemu I/O w serwerach.

SAN to także sieć

Przy korzystaniu z wirtualizacji, należy kontrolować nie tylko zasoby CPU i pamięci, ale także pasmo wejścia/wyjścia, które jest znacznie trudniej mierzyć, szczególnie przy bardzo silnej konsolidacji. Jeśli przykładowo rozważa się konsolidację 100 starszych serwerów (1 GHz, 1 GB, 250 IOPS), ośmioprocesorowy serwer z procesorami X5650 wyposażony w 128 GB RAM posiada wystarczające zasoby CPU i pamięci, by jednocześnie uruchomić całe to środowisko. Aby jednak móc takie obciążenie obsłużyć, należałoby do tego serwera dołączyć pasmo wejścia/wyjścia równoważne 140 sztukom dysków FC lub SAS po15 tys. RPM każdy. Takie pasmo należy dostarczyć przez sieć, przy czym musi ona posiadać odpowiedni zapas wydajności, iSCSI przy gigabitowym Ethernecie na pewno nie wystarczy. Zatem przy monitorowaniu zasobów sieciowych i pracy aplikacji, należy także sprawdzać wydajność sieci SAN.

Przyspieszyć i optymalizować łącza WAN

W wielooddziałowych firmach transmisja danych między oddziałami zawsze była źródłem kłopotów oraz pokaźnych kosztów. Należy trzymać rękę na pulsie i korzystać z nowych technologii, które mogą zastąpić stare, przy znacznie niższych kosztach. Zatem zamiast kosztownych łącz Frame Relay, operatorzy mogą zaoferować MPLS, a nawet znacznie tańsze DSL, które w niektórych okolicznościach zapewnią wystarczającą jakość usług. Niekiedy w bardzo korzystnej cenie można uzyskać kompleksową obsługę wszystkich łączy w firmie, a przejście na nowszą technologię ma istotne zalety ekonomiczne. Zamiast 512 kbit/s Frame Relay można obecnie otrzymać 2 MBit/s DSL przy niższych kosztach.

W niektórych zastosowaniach opłacają się akceleratory WAN, które zmniejszają obciążenie łączy, sprawnie zarządzają ruchem i usprawniają usługi świadczone przez sieć. Jednym z zastosowań, w których widać bardzo radykalną poprawę, jest obsługa niektórych aplikacji webowych lub sesji terminalowych dzięki maskowaniu ACK oraz optymalizacji protokołu aplikacji. W polskich warunkach jednak nie zawsze taka inwestycja będzie opłacalna.


TOP 200