Jak obronić sieci blockchain przed atakami komputerów kwantowych?

Naukowcy ostrzegają – jest tylko kwestią czasu gdy komputery kwantowe zaczną łamać klucze kryptograficzne, które zapewniają bezpieczeństwo nie tylko wrażliwym danym przechowywanym w systemach IT, ale także transakcjom finansowym obsługiwanym przez sieci blockchain, realizowanym przy użyciu kryptowalut. To poważne wyzwanie, z którym należy się zmierzyć już teraz.

Qbit

Mając to na uwadze wiele firm zajmujących się projektowaniem aplikacji wykorzystującym komputery kwantowe nie zasypia gruszek w popiele i pracuje już intensywnie rozwiązaniami, które pozwolą systemów IT i sieciom blockchain odpierać takie ataki.

Ostatnio powstało nawet określenie kryptografia post-kwantowa. Specjalizujący się w niej informatycy pracują już nad różnego rodzaju zabezpieczeniami, które ochronią systemy IT przed hakerami mającymi do dyspozycji komputery kwantowe. Wszystkie takie zabezpieczenia mają jedną wspólną cechę. Bazują na przypadkowości. Wygenerowany w ten sposób klucz jest bowiem bardzo trudny do złamania.

Zobacz również:

  • LinkedIn zamyka w Chinach swoją usługę
  • Systemy mainframe ewoluują i wkraczają śmielej do środowisk chmurowych
  • "Post-kwantowa" technologia kryptograficzna

Klucz generowany w stu procentach losowo jest dużo trudniejszy do odgadnięcia od klucza, który został wygenerowany przy użyciu czysto matematycznej kalkulacji. Potężnemu komputerowi zabierze to dużo czasu, ale teoretycznie jest zawsze w stanie odgadnąć taki klucz.

Platformy chroniące systemy IT przed komputerami kwantowymi tworzą liczby losowe i bazujące na nich super bezpieczne klucze kryptograficzne, wykorzystując zasady przypadkowości obowiązujące w świecie mechaniki kwantowej. Właśnie dlatego ich złamanie jest tak trudne. Istnieje więc nadzieja, że sieci blockchain będą bezpieczne wykorzystując tę samą broń, którą posługują się atakujący je hakerzy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200