Jak długo będziemy obawiać się hakerów? Raport i „Projekt 2030” Trend Micro

Nie ma wątpliwości, że łączność, dane i sztuczna inteligencja zmienią sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i funkcjonujemy w społeczeństwie. Firma Trend Micro połączyła tradycję – sposób „uczyć bawiąc” i nowoczesność, w przystępny i inteligentny sposób przedstawiając swoje prognozy wynikające z raportu w postaci serialu.

Jak długo będziemy obawiać się hakerów? Raport i „Projekt 2030” Trend Micro

Kadr z serialu Trend Micro

W ramach projektu „2030” Trend Micro opublikowało nowy, wizjonerski raport i mini serial przedstawiający, jak może wyglądać świat na początku następnej dekady, a także w jaki sposób sektor bezpieczeństwa może zareagować na rozwijające się innowacje w dziedzinie cyberprzestępczości. Filmowa adaptacja raportu ma być wciągającym, zabawnym sposobem na wizualizację przyszłości i może pomóc organizacjom zastanowić się nad tym, jak będą musiały dostosować się do nowych realiów.

Klimatem serial przypomina połączenie „Ex Machina” i „Don’t look up” i szczerze powiedziawszy, utrzymuje poziom wielu dzisiejszych hollywoodzkich produkcji. Fabuła ogniskuje się na śledztwie dziennikarskim Julii Sanchez odkrywającej tajemnice wszechpotężnej korporacji Korlo, która wzrosła w siłę także dzięki pandemii (spoiler: ostatni lockdown miał miejsce w 2027 roku).

Zobacz również:

  • Różnorodność środowisk multicloudowych przyczyniła się do złożoności operacyjnej i bezpieczeństwa
  • Firmy na celowniku hakerów

„Projekt 2030 nie jest ostateczną wizją tego, co się wydarzy, ale prowokującym do myślenia spojrzeniem na to, co zdarzyć się może - szczegółowo opisującym prawdopodobną przyszłość w oparciu o obecne technologie i trendy” - mówi Rik Ferguson, wiceprezes ds. bezpieczeństwa w firmie Trend Micro. „Mamy nadzieję, że te rozważania na temat przyszłości wywołają debatę zarówno w branży bezpieczeństwa, jak i szerzej w społeczeństwie. Tylko dzięki starannemu przewidywaniu przyszłych scenariuszy możemy zaoferować rządom, firmom i osobom prywatnym sposoby na przygotowanie się do cybernetycznych wyzwań nadchodzącej dekady”.

Sam raport przedstawia świat w roku 2030 oczami fikcyjnego obywatela, firmy i rządu. Zawiera on szczegółową analizę ewoluujących zagrożeń cybernetycznych i ich wpływu na podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Rok 2030 oczami analityków Trend Micro

Raport prognozujący stan społeczeństwa i technologii w 2030 roku został opracowany na podstawie badań open source, raportów dostawców dotyczących zagrożeń, streszczeń naukowych, patentów, ankiety internetowej dostępnej wyłącznie na zaproszenie oraz ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów ds. bezpieczeństwa informacji.

Autorzy raportu przewidują m.in., że:

• Narzędzia związane ze sztuczną inteligencją upowszechniają cyberprzestępczość na zupełnie nową skalę dla osób nieposiadających umiejętności technicznych.

• Ataki powodują chaos w łańcuchach dostaw, a także fizyczne szkody u ludzi, którzy mają cyberimplanty.

• Inżynieria społeczna i dezinformacja stają się bardziej namacalne i trudniejsze do zignorowania, ponieważ są dostarczane za pośrednictwem wszechobecnych wyświetlaczy Heads Up Display (HUD).

• Masowe środowiska IoT (MIoT) przyciągają ataki sabotażowe i wymuszenia wymierzone w produkcję, logistykę, transport, opiekę zdrowotną, edukację, handel detaliczny i środowisko domowe.

• Zaciemnianie kodu szkodliwych aplikacji napędzane przez sztuczną inteligencję praktycznie uniemożliwia ich wykrycie, zmuszając działy cyberbezpieczeństwa do koncentracji na reagowaniu na incydenty oraz zarządzaniu dostępem i tożsamością (IAM).

• Wszechobecna łączność 5G i 6G napędza bardziej wyrafinowane i precyzyjne ataki.

• Założenie „Wszystko jako usługa” zmienia dostawców usług w chmurze w niezwykle lukratywne cele dla cyberprzestępców.

• Pojawiają się szare rynki dla tych, którzy szukają narzędzi do omijania monitoringu w miejscu pracy.

• Technologiczny nacjonalizm staje się kluczowym narzędziem geostrategicznym najpotężniejszych państw świata, a przepaść między nimi a pozostałymi krajami, jeszcze bardziej się powiększa.

„Wykładniczy rozwój nowoczesnych technologii przyniósł mnóstwo potencjalnych możliwości, ale również wiele wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa” - mówi dr Victoria Baines, specjalistka ds. przyszłości cyberbezpieczeństwa. „Te scenariusze i związane z nimi zagrożenia będą wymagały zmian w biznesie i regulacjach dotyczących cyberbezpieczeństwa. Branża cyberbezpieczeństwa musi ewoluować zarówno w zakresie technologii, jak i szkoleń, aby przygotować się na przyszłość, w której wszystko jest połączone i zagrożone”.

Więcej informacji o Projekcie 2030 można znaleźć tutaj.

Mini-serial przygotowany na bazie raportu Project 2030 do obejrzenia z polskimi tłumaczeniami na stronie:https://2030.trendmicro.com/pl_pl/odcinki/

Do 2030 r. łączność będzie miała wpływ na każdy aspekt codziennego życia, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym. Cyberprzestępcy będą nieustannie się rozwijać, tak aby w jak największym stopniu wykorzystywać technologiczne innowacje - tak jak mieli to w zwyczaju do tej pory.

Oprac. na podst. infor. pras.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200