Jak chłodzić małą serwerownię

Chłodzenie sprzętu teleinformatycznego w okresie zimowym

Jak pokazuje doświadczenie, okres zi- mowy nie tylko nie zmniejsza ryzyka przegrzania sprzętu IT, lecz je wydatnie zwiększa. Taka sytuacja jest spowodowana włączeniem w tym okresie systemów grzewczych w budynkach przy jednoczesnym wyłączeniu centralnych systemów klimatyzacji. Szczególnie duże zagrożenie przegrzaniem występuje w obiektach, w których układy grzewcze nie posiadają odpowiedniego sterowania, uzależnionego od aktualnie panującej w pomieszczeniu temperatury. Jednocześnie należy zauważyć, iż typowe systemy chłodzenia nie posiadają czujników temperatury zlokalizowanych w miejscu źródeł grzewczych. Kolejnym problemem występującym podczas sezonu grzewczego jest obniżenie się poziomu wilgotności w pomieszczeniach, co również zwiększa ryzyko awarii. Niewłaściwy poziom wilgotności może być przyczyną wyładowań elektrostatycznych i powstawania skroplin wewnątrz sprzętu elektronicznego podczas okresów wilgotnych. Aby uniknąć zagrożenia przegrzaniem, warto zaopatrzyć się w specjalne systemy chłodzenia lub w pomieszczeniu, gdzie jest umiejscowiony sprzęt teleinformatyczny, zainstalować systemy monitoringu i zarządzania wyposażone w czujniki temperatury oraz wilgotności. Dedykowane systemy chłodzenia CRAC w przeciwieństwie do tzw. klimatyzacji komfortu utrzymują zarówno temperaturę, jak i wilgotność na poziomach zgodnych z wymaganiami urządzeń teleinformatycznych. Dla porównania, w przypadku standardowej klimatyzacji stosowanej w budynkach jedynie około 60–65% całkowitej wydajności jest przeznaczane na usuwanie odczuwalnego ciepła, podczas gdy 35–40% – na osuszenie. Przy wysokim procencie wydajności przeznaczanym na usuwanie wilgoci, klasyczne systemy klimatyzacyjne mogą obniżać wilgotność w pomieszczeniu znacznie poniżej poziomu dopuszczalnego dla sprzętu IT.

Podsumowanie

Aby dokonać wyboru właściwej metody chłodzenia, trzeba wziąć pod uwagę takie kryteria jak:

  • wartość mocy sprzętu zainstalowanego w pomieszczeniu – uwzględniająca wszystkie źródła ciepła (np. oświetlenie, systemy grzewcze),
  • lokalizacja pomieszczenia pod kątem występowania zewnętrznych źródeł ciepła (np. unikanie lokalizacji od strony południowej, gdzie duży wpływ na wysokość temperatury ma energia słoneczna),
  • wielkość pomieszczenia (powierzchnia w metrach kwadratowych).

W przypadku gdy urządzenia teleinformatyczne instalowane są w niewielkich pomieszczeniach zapewnienie odpowiedniego chłodzenia wymaga specyficznego podejścia. W sytuacji gdy wartość zainstalowanej mocy jest nieduża, to wentylacja (pasywna lub aktywna) okazuje się wystarczająca. Dla aplikacji o wyższej mocy, a szczególnie w przypadku stosowania układów wysokiej gęstości, wymagane jest jednak stosowanie specjalistycznych układów klimatyzacji. Aby uzyskać oszczędności związane z eksploatacją systemu chłodzenia oraz zwiększyć jego efektywność, należy stosować panele zaślepiające, przyczyniające się do zmniejszenia zjawiska recyrkulacji powietrza. Aby poprawić wydajność chłodzenia, warto instalować urządzenia IT w pomieszczeniach budynku, zapewniających uzyskanie jak najlepszych warunków chłodzenia. Moc chłodzenia musi być dostosowana do potrzeb sprzętu z pewnym zapasem, uwzględniającym przyszłe potrzeby. Należy jednak pamiętać, iż nadmierna moc układu chłodzenia skutkuje podniesieniem jego sprawności – dzięki zmniejszeniu liczby cykli pracy. Trzeba mieć na względzie, iż typowy układ klimatyzacji na odprowadzenie ciepła z pomieszczenia zużywa około 40% całej ilości energii wykorzystywanej przez system teleinformatyczny, tak więc prawidłowy wybór pomieszczenia i rozmieszczenia urządzeń pozwala na zaoszczędzenie znaczących wydatków eksploatacyjnych. W pomieszczeniach okablowania, gdzie większość zainstalowanych przełączników dostępu i dystrybucji umożliwia dostarczanie zasilania przez sieć Ethernet, zużywane są większe ilości energii, więc wymagania w zakresie chłodzenia ulegają znacznemu zwiększeniu.

Jak chłodzić małą serwerownię

Orientacyjna zależność stosowania różnych metod chłodzeni

Oprócz zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu serwerowni niezmiernie ważne jest utrzymywanie właściwej wilgotności, ponieważ jej zbyt niski poziom może być przyczyną powstawania mikrowyładowań elektrostatycznych, które mogą doprowadzić do uszkodzeń urządzeń teleinformatycznych.


TOP 200