Jak chłodzić centra danych?

Energia ciągle drożeje i użytkownicy centrów danych szukają różnych sposobów, aby zmniejszyć rachunki płacone za elektryczność. Może im w tym pomóc raport opublikowany kilka tygodni temu przez firmę analityczną Gartner, która radzi, na co należy zwrócić szczególną uwagę w pracy systemu chłodzącego centrum, aby koszty te zmniejszyć do minimum.

W raporcie zatytułowanym "How to Save a Million Kilowatt Hours in Your Data Center" można przeczytać, że w konwencjonalnym centrum danych od 35 do 50% pobieranej energii elektrycznej idzie na obsługę urządzeń chłodzących centrum i zainstalowane w nim urządzenia, podczas gdy we wzorcowym, "zielonym" centrum wartość ta nie powinna przekraczać 15%. Dlatego w centrum danych średniej wielkości można w ten sposób tracić niepotrzebnie w skali roku setki tysięcy kilowatogodzin energii.

W przypadku konwencjonalnych centrów danych mamy często do czynienia z marnotrawieniem energii na dużą skalę z powodu źle zaprojektowanego systemu chłodzenia, w którym chłodne powietrze (doprowadzane do sali i poszczególnych urządzeń) miesza się z gorącym powietrzem odprowadzanym z centrum. System chłodzenia pracuje wtedy wyjątkowo nieefektywnie, co przekłada się oczywiście na większy pobór mocy potrzebnej do utrzymania odpowiedniej temperatury w samej sali, jak i wewnątrz urządzeń.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Polcom - jeszcze więcej środków na inwestycje

Gartner proponuje więc użytkownikom centrów danych przegląd systemu chłodzenia i sprawdzenie dziesięciu istotnych czynników, które powodują, że system pracuje nieefektywnie.

1. Należy bezwzględnie sprawdzić stan podniesionej podłogi i zidentyfikować w niej wszystkie niepotrzebne otwory, a następnie zlikwidować je albo uszczelnić. To właśnie przez takie otwory ulatnia się chłodne powietrze, co potrafi zmniejszyć efektywność pracy systemu chłodzenia nawet o 10%.

2. W centrum danych znajduje się wiele różnych szaf. W większości z nich znajduje się już komplet urządzeń, ale często są to również szafy zapełnione tylko w części sprzętem. W każdej z takich szaf należy bezwzględnie instalować specjalne panele maskujące, dzięki którym tłoczone do szafy powietrze jest w prawidłowy sposób wykorzystywane. Zapobiegniemy w ten sposób sytaucji takiej, że ciepłe powietrze opuszczające w jednym miejscu szafę, miesza się z chłodnym powietrzem doprowadzanym do szafy w innym miejscu. Gartner twierdzi, że po zainstalowaniu w szafach paneli maskujących chłodne powietrze może mieć nawet o 5 stopni niższą temperaturę.

3. W starszych centrach danych pod podwyższoną podłogą można spotkać wiele nieużywanych już urządzeń czy kabli, które zalegają tam niepotrzebnie, utrudniając chłodnemu powietrzu swobodny przepływ. Wszystkie takie niepotrzebne elementy należy usunąć, co usprawni przepływ powietrza, które nie będzie musiało wtedy napotykać dodatkowych oporów.

4. Gartner pisze, że w tradycyjnych centrach danych szafy są ustawione tak jak ławki w szkole, pobierając chłodzące je powietrze z tej samej strony. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ gorące powietrze odprowadzane z szaf znajdujących się w jednym rzędzie potrafi się wtedy mieszać z chłodnym powietrzem doprowadzanym do szaf znajdujących się w kolejnym. W nowych centrach danych szafy ustawiane są inaczej, tak aby nie dochodziło do takiego zjawiska. O ile to możliwe, system taki można też wdrożyć w starszym centrum danych.

5. Instalujemy czujniki temperatury. Wydaje się oczywiste, ale jak inaczej można określić, czy w określonym miejscu naszego centrum danych nie mamy problemu z temperaturą? Nie jest to duża inwestycja, a może nam zaoszczędzić sporo kłopotów.

6. Kontrola kanałów do przesyłania gorącego i zimnego powietrza. Gdy system chłodzący centrum danych wykorzystuje przejścia i kanały do przesyłania oddzielnie gorącego i zimnego powietrza, należy je dokładnie skontrolować i w razie potrzeby zmodyfikować, tak aby te dwa obiegi były od siebie dobrze odseparowane.

7. Warto sprawdzić, czy w centrum danych można nieznacznie podnieść temperaturę. Badania wykazały, że w wielu centrach panuje za niska temperatura i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podwyższyć ją o jeden czy dwa stopnie, bez żadnej szkody dla urządzeń.

8. Warto też instalować wentylatory i pompy o regulowanej szybkości obrotów. Starsze jednostki CRAC (Computer Room Air-conditioning Unit) nie obsługują takiej opcji, ale nowsze tak. A warto pamiętać, że zmniejszenie obrotów wentylatora o 10 procent powoduje, że pobiera on o 27% mocy mniej. Przy zmniejszeniu obrotów o 20% możemy zmniejszyć pobór mocy o 49%.

9. Jeśli centrum danych znajduje się w kraju o umiarkowanym klimacie można pomyśleć o tym, aby w niektórych miesiącach chłodzić całą instalację przy użyciu powietrza pobieranego z atmosfery, rezygnując w tym czasie z aktywnego systemu chłodzenia pracującego w miesiącach letnich.

10. Ostatnia porada jest adresowana do osób, które budują centrum danych od podstaw. Warto wtedy zastosować w miejsce tradycyjnego systemu, opartego na podniesionej podłodze, modularny system chłodzenia. Są to jednostki chłodzące typu in-row lub in-rack, charakteryzujące się dużą większą wydajnością niż tradycyjne rozwiązania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200