Jak całościowo chronić zasoby w chmurze

Rynek szybko się zmienia, a technologia bezpieczeństwa staje się coraz ważniejsza. Uważamy, że jest to świetna okazja do bardzo szybkiego wzrostu i rozwijania naszego oddziału w Polsce – rozmawiamy z Markiem Parinello, Chief Sales Officer, SentinelOne.

Firmy stają przed coraz trudniejszymi wyzwaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa i potrzebują coraz bardziej złożonych i wyrafinowanych narzędzi. Świat przeszedł długą drogę od programów antywirusowych, przez platformę ochrony punktów końcowych (EPP), wykrywanie i reagowanie w punktach końcowych (EDR), po XDR, który zbiera dane o zagrożeniach z wcześniej wymienionych narzędzi bezpieczeństwa w całym stosie technologicznym organizacji. Jakie kluczowe różnice dostrzega Pan w tym obszarze i jaki jest kierunek tych zmian?

Kiedyś były programy antywirusowe, później rynek przesunął się w kierunku tego, co nazywamy antywirusem nowej generacji. Muszę się pochwalić, że mieliśmy naprawdę dobry produkt w tej dziedzinie. Następnie rynek zaczął zmierzać w kierunku wykrywania zagrożeń w punktach końcowych, a my zaczęliśmy budować naszą platformę z narzędziami do reagowania. Punkt końcowy EDR był połączeniem wykrywania i reagowania na zagrożenia w punktach końcowych oraz EPP lub antywirusa nowej generacji. Obecnie rynek zmierza w kierunku od holistycznego podejścia do wszystkich punktów końcowych do XDR. Nadal budujemy naszą platformę i dostarczamy innowacje, które pozwalają zespołom ds. bezpieczeństwa zarządzać całym środowiskiem. Mamy szeroką ofertę, która chroni punkty końcowe, tożsamości i obciążenia w autonomiczny, ujednolicony sposób. Tego właśnie oczekują klienci - pojedynczego interfejsu do zarządzania bezpieczeństwem w całym przedsiębiorstwie w prosty i ekonomiczny sposób. Dzięki temu odnieśliśmy tak znaczący sukces i nasz rozwój jest tak intensywny.

Na co dzień obserwuje Pan zmiany na rynku bezpieczeństwa IT i cyberbezpieczeństwa. Na co warto obecnie zwrócić uwagę? O jakich megatrendach możemy mówić?

Rynek bezpieczeństwa punktów końcowych jest wart 40 miliardów dolarów. W czerwcu 2021 roku przeprowadziliśmy największe IPO w historii sektora cyberbezpieczeństwa, a obecnie mamy około 7-8% udziałów w rynku. Jest trzech graczy o ugruntowanej pozycji, którzy posiadają 26% tego rynku i w odróżnieniu od nas korzystają z dużego środowiska instalacyjnego. To wciąż nasza szansa na zdobycie większego udziału w rynku. Rozwiązania dla punktów końcowych stanowią 50-60% naszej sprzedaży netto, naszego portfolio. Punkty końcowe są nadal ważnym megatrendem, ale ochrona obciążeń w chmurze jest prawdopodobnie największą szansą na najbliższe kilka lat, wraz z ochroną tożsamości. Klienci coraz częściej przenoszą zasoby do chmury i nadal wspierają pracę zdalną. Rośnie też liczba ataków opartych na kradzieży tożsamości. Wszystko to znacznie rozszerzyło powierzchnię ataku, której firmy muszą bronić i szukają rozwiązań platformowych, które mogą im w tym pomóc.

Jaka jest specyfika rozwiązań bezpieczeństwa dla środowisk chmurowych?

Przedsiębiorstwa rozszerzają punkty końcowe, nie są to już tylko komputery, ale zasoby w chmurze lub ich środowiska wirtualne, serwery wirtualne. Wszystkie te rodzaje obciążeń serwerów oznaczają kolejny punkt końcowy do zabezpieczenia. Oferujemy naszym klientom kompletny zestaw rozwiązań w chmurze do ochrony zasobów i zarządzania stanem bezpieczeństwa.

Zapewniamy bezpieczeństwo wszystkim punktom końcowym, na dowolnych urządzeniach wykorzystywanych przez użytkownika. Jest to rozwiązanie w pełni zintegrowane z naszą konsolą.

Jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby klientów niezależnie od tego, na jakim etapie swojej podróży po punktach końcowych się znajdują. Niezależnie od tego, czy chcą po prostu programu antywirusowego nowej generacji, pragną przejść do pełnego środowiska EDR, czy też mają już wszystko i chcą teraz przyjrzeć się temu, co oferuje im XDR. ochronie swoich zasobów w chmurze lub ochronie swojej tożsamości.

SentinelOne oferuje integrację ze Splunk, umożliwiając klientom maksymalizację wartości ich inwestycji. Aplikacja SentinelOne App For Splunk umożliwia administratorowi lub analitykowi interakcję z produktem Sentinel One. Czy może Pan powiedzieć nam więcej o tym rozwiązaniu?

Jesteśmy technologicznie zintegrowani ze Splunk i wielu klientów korzystających ze Splunk zwraca się do nas, chcąc dokonać pełnej integracji. Możemy wspierać bezpieczeństwo środowiska Splunk dzięki naszemu rozwiązaniu Singularity™ DataLake, które pozwala nam zapewnić klientom średnio od 30% do 40% oszczędności.

SentinelOne jest liderem w raportach Gartner® Magic Quadrant™ i Critical Capabilities. W 2022 roku, trzeci rok z rzędu, SentinelOne był liderem w teście MitreFramwork, który stał się powszechnie akceptowany jako złoty standard testu możliwości EDR. W jaki sposób te sukcesy przekładają się na pozycję rynkową i pomagają budować wartość dla organizacji i klientów?

W tym roku, w raporcie dotyczącym krytycznych możliwości, zajęliśmy pierwsze miejsce. Oznacza to, że mieliśmy najwyższe możliwości we wszystkich trzech typach organizacji ocenianych przez Gartnera. Jesteśmy naprawdę dobrzy pod względem technologii i dlatego klienci wybierają nas - nie ze względu na cenę, ale ze względu na wartość produktu.

Mamy średnio jednocyfrowy udział w rynku i mamy agresywne plany zwiększenia tego udziału w ciągu najbliższych 3-4 lat.

Jak wyglądała droga do tego sukcesu?

Zbudowaliśmy świetny produkt, który jest łatwy do wdrożenia i łatwy w użyciu, a także wspieramy naszych klientów. Odbiorcy decydują się na zakup od nas ze względu na technologię, łatwe i bardzo szybkie wdrożenie, a następnie łatwość użytkowania przez cały czas. Kupują nasze produkty, rozwijają się i pozostają z nami i naszymi rozwiązaniami.

Jaki jest profil klientów SentinelOne?

Ponad dwie trzecie naszych przychodów pochodzi od klientów korporacyjnych. Ale produkt może być używany przez firmy każdej wielkości, niezależnie od tego, czy mają 30 000 czy 300 pracowników - nasze rozwiązanie działa tak samo, z tym samym interfejsem. Nie jest to inny zestaw narzędzi w zależności od wielkości środowiska.

Mamy elastyczną ofertę, także na polskim rynku, gdzie posiadamy już klientów zarówno z dużych, jak i mniejszych firm. Zawsze szukamy i znajdujemy sposób na spełnienie oczekiwań naszych klientów, dostosowany do ich budżetów.

Nasi klienci wybierają nas ze względu na wartość, jaką widzą w produkcie, a nie ze względu na jego cenę.

Dystrybutorzy i niektórzy z naszych partnerów oferują nasz produkt jako usługę zarządzaną, dzięki czemu nawet mniejsze organizacje mogą korzystać z tego samego rozwiązania.

Jakie są zatem plany rozwoju w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej? Jak postrzegają Państwo potencjał tego rynku i kluczowe wyzwania dla klientów?

Mamy znaczące plany dla tego regionu. Obecnie zatrudniamy około 30 pracowników w Polsce i będziemy nadal się rozwijać. Rynek szybko się zmienia, a technologia bezpieczeństwa staje się coraz ważniejsza. Uważamy, że jest to świetna okazja do bardzo szybkiego wzrostu w przyszłym roku. Mamy już około 40 klientów i wciąż się rozwijamy.

Nasza usługa WatchTower jest bardzo dobra, większość naszych pracowników w Polsce to wysoko wykwalifikowani eksperci ds. bezpieczeństwa, którzy specjalizują się w analizowaniu, wykrywaniu zagrożeń i reagowaniu na nie oraz w usługach digital forensics. W rezultacie znamy krajobraz cyberzagrożeń specyficzny dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiemy, jak chronić firmy w Polsce.

Mamy również duże centrum badawczo-rozwojowe w Pradze w Czechach, które zatrudnia 170 osób i rozwijamy ten dział. Inwestujemy w całym regionie. Musimy patrzeć globalnie na obszary i regiony, w których możemy nadal się rozwijać i zatrudniać najlepszych.

Dla większości firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem znalezienie ekspertów i talentów jest ogromnym wyzwaniem. Czy jest to również wyzwanie dla Państwa?

Tak, to powszechny problem, ale myślę, że jesteśmy w stanie przyciągnąć utalentowanych ludzi, ponieważ są oni prawdziwymi pasjonatami technologii i innowacji, a my mamy świetny produkt i stojącą za nim technologię. Byliśmy w stanie przyciągnąć naprawdę wyjątkowe talenty w bardzo szybkim tempie - zatrudniliśmy ponad 200 osób w ciągu półtora roku w Pradze i Warszawie.

Jak duża jest organizacja na świecie i jakie są plany rozwoju?

Globalnie zatrudniamy obecnie około 2300 pracowników, zbliżamy się do 11 000 klientów i właśnie przekroczyliśmy próg pół miliarda dolarów.

Mamy ambitne plany, aby wykorzystać możliwości rynkowe i napędzać wzrost, aby to zrobić, będziemy nadal opracowywać najbardziej innowacyjne produkty zabezpieczające na rynku, na których firmy mogą polegać i zajmować się kulturą organizacyjną we współpracy z naszymi klientami i partnerami w regionach. Wzrost idzie w parze z produktami i ludźmi. Będziemy nadal inwestować w zatrudnienie i infrastrukturę, aby to wspierać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200