Jak będą rosły wydatki na ICT

Oprogramowanie i usługi informacyjne, rynki kapitałowe i nauki przyrodnicze będą liderami wzrostu światowych wydatków na ICT do 2027 r. – wynika z prognoz IDC.

Fot. Leeloo Thefirst/Pexels

Światowe wydatki na technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) osiągnęły prawie 4,7 bln USD w 2022 r. i, po nieco wolniejszym 2023 r., prognozuje się, że będą stale rosły do 2027 r. ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 5,7%, zgodnie z najnowszą aktualizacją International Data Corporation (IDC) Worldwide ICT Spending Guide: Enterprise and SMB by Industry.

Pomimo spowolnienia w różnych segmentach tej branży w ubiegłym roku i niedawnych zwolnień, oprogramowanie i usługi informacyjne będą najszybciej rozwijającą się branżą w okresie prognozy 2023-2027, generując 11,4% CAGR, ponieważ firmy technologiczne zaangażowały się w inicjatywy korygujące kurs po gwałtownym wzroście inwestycji i zatrudnienia obserwowanym w poprzednich latach. Rynki kapitałowe będą drugą najszybciej rozwijającą się branżą z CAGR na poziomie 10,2%, a kolejną branża nauk przyrodniczych z CAGR na poziomie 8,8%, częściowo napędzaną wzrostem w Chinach.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Spacer po grani

Trzy branże (z wyłączeniem konsumentów) z największymi inwestycjami w ICT w 2022 r. to bankowość, rząd federalny/centralny i telekomunikacja. Łącznie branże te wygenerowały 715 miliardów dolarów wydatków na ICT na całym świecie. Oprogramowanie i usługi informacyjne oraz handel detaliczny były kolejnymi największymi branżami pod względem wydatków na ICT w 2022 r., co daje 5 największym branżom łączny udział w ogólnych wydatkach wynoszący prawie 35%.

Z punktu widzenia technologii, wzrost będzie napędzany przez oprogramowanie z 12,0% CAGR, napędzane przez inwestycje w aplikacje do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, aplikacje do przepływu pracy i zarządzania treścią oraz oprogramowanie zabezpieczające. Najszybciej rozwijające się technologie w kategorii oprogramowania obejmują aplikacje sztucznej inteligencji (36,3% CAGR) oraz oprogramowanie do integracji i orkiestracji (22,1% CAGR). Sprzęt i usługi telekomunikacyjne będą dwoma największymi obszarami wydatków na ICT, ale także najwolniej rosnącymi z CAGR odpowiednio 4,2% i 2,6%. Usługi biznesowe i usługi IT odnotują wzrost zbliżony do ogólnej średniej rynkowej.

Stany Zjednoczone będą największym rynkiem geograficznym pod względem wydatków na ICT, z prognozą osiągnięcia 2,38 bln USD w 2027 roku. Europa Zachodnia będzie drugim co do wielkości rynkiem w 2027 r. z inwestycjami o łącznej wartości 1,19 bln USD, a następnie Chiny z 721 mld USD. Ameryka Łacińska odnotuje najszybszy wzrost wydatków z pięcioletnim CAGR na poziomie 8%, a następnie USA i Chiny.

IDC Worldwide ICT Spending Guide: Enterprise and SMB by Industry określa ilościowo wydatki na ICT dla około 120 technologii w 28 branżach i pięciu rozmiarach firm w dziewięciu regionach i 53 krajach. W przeciwieństwie do innych badań w branży, kompleksowy przewodnik po wydatkach został zaprojektowany, aby pomóc decydentom IT w jasnym zrozumieniu zakresu i kierunku wydatków na ICT w poszczególnych branżach obecnie i w ciągu najbliższych pięciu lat.

Źródło: IDC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200