Jak Satya Nadella doprowadził Microsoft do wartości rynkowej 3 bilionów dolarów

Microsoft znalazł się w centrum uwagi, ponieważ jego wartość rynkowa po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3 bilionów dolarów. Po Apple, Microsoft jest dopiero drugą firmą w historii, która tego dokonała.

Fot. Brian Smale/Microsoft

Dyrektorowi generalnemu firmy, Satyi Nadelli, przypisuje się doprowadzenie do wzrostu wartości firmy z 381 miliardów dolarów do 3 bilionów dolarów w ciągu ostatniej dekady. Kiedy Nadella przejął stery w Microsofcie w 2014 roku, firma znajdowała się w stagnacji i pozostawała w tyle pod względem innowacji, ale dziś jest postrzegana jako lider ery sztucznej inteligencji, w dużej mierze uważanej za „next big thing”.

"Strategie podjęte przez Satyę Nadellę można podzielić na dwie odrębne fazy. W pierwszej fazie zainicjował on zmianę transformacyjną w Microsoft wokół dwóch kluczowych punktów zwrotnych, a mianowicie zwinnego rozwoju i dostarczania w chmurze, należycie wspieranych przez zmianę kulturową na poziomie organizacyjnym. W drugiej fazie skupiono się na inwestowaniu w oprogramowanie konsumenckie oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT" - powiedział Deepak Kumar, analityk-założyciel i dyrektor ds. badań w BMNxt Business and Market Advisory.

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • AI w walce z przestępstwami finansowymi

Zwycięskie zakłady Nadelli

Bardziej niż cokolwiek innego, niesamowity talent Nadelli do identyfikowania zwycięskiego zawodnika pomógł Microsoftowi rosnąć w siłę. To właśnie jego skupienie się na chmurze miało transformacyjny wpływ na firmę. Nadella kierował działem chmurowym firmy, zanim objął stanowisko dyrektora generalnego i zdał sobie sprawę z jej potencjału.

"Realizując zdecydowaną strategię 'przede wszystkim chmura, przede wszystkim urządzenia mobilne', Satya Nadella poprowadził Microsoft w kierunku niezwykłej trajektorii wzrostu. Nadając priorytet rozwojowi usług w chmurze, czego przykładem jest Microsoft Azure, i uznając kluczową rolę urządzeń mobilnych we współczesnym świecie komputerów, Nadella strategicznie umieścił firmę na czele ewolucji technologicznej" - powiedział Thomas George, prezes CyberMedia Group i CMR.

Według IDC, Microsoft jest największym na świecie dostawcą chmury publicznej, z 17,1% udziałem w rynku w pierwszej połowie 2023 r., a za nim plasuje się Amazon Web Services (AWS) z 12,6% udziałem w rynku. Nadella sprawił również, że istniejące produkty, takie jak Microsoft Office, są oparte na chmurze.

"Znaczne inwestycje skierowane na platformę chmurową Microsoft Azure podkreśliły jej pozycję jako potężnego rywala na niezwykle konkurencyjnym rynku usług w chmurze, bezpośrednio rzucając wyzwanie uznanym liderom branży, w tym AWS. Mając znaczącą pozycję w korporacyjnych i komercyjnych stosach IT, ten wysiłek, aby zaspokoić falę adopcji chmury przez organizacje użytkowników za pomocą odpowiednich ofert, pomógł w rozwoju" - dodał George.

Ten sam niesamowity talent był ponownie widoczny, gdy zdecydował się postawić na sztuczną inteligencję. Inwestycja w OpenAI Sama Altmana w 2019 r. odegrała kluczową rolę w wyprzedzeniu firmy. Uważa się, że Microsoft zainwestował 13 miliardów dolarów w OpenAI.

OpenAI zrewolucjonizowała branżę, uruchamiając ChatGPT w 2022 roku. Microsoft planuje zintegrować ChatGPT ze swoimi produktami. Inwestycja w OpenAI pozwala Microsoftowi znaleźć się w czołówce rynku generatywnej sztucznej inteligencji, który według niektórych szacunków może osiągnąć wartość 66,62 mld USD w 2024 roku. Ponieważ sztuczna inteligencja ma zdominować scenę technologiczną, gwiazdy Microsoftu i Nadelli będą tylko rosły.

W ubiegłym roku Nadella umiejętnie poradził sobie z odejściem Sama Altmana z OpenAI. Szybko zdecydował się zatrudnić Altmana do kierowania nowym laboratorium badawczym AI Microsoftu. Jednocześnie pomógł zarządowi OpenAI osiągnąć konsensus w sprawie przywrócenia Altmana na stanowisko dyrektora generalnego, co było pozytywnym wydarzeniem dla Microsoftu.

Przez lata Nadella nie stronił od zaprzestania produkcji nieudanych produktów, takich jak Windows Phone. Ponadto przejęcia odegrały kluczową rolę we wzroście Microsoftu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Gigant technologiczny dokonał ponad 100 przejęć, w tym tak znaczących jak LinkedIn i Activision, pomagając firmie wzmacniać kulturę innowacji.

Pod rządami Nadelli Microsoft pogłębił również zaangażowanie w społeczności open source. Według Open Source Contributor Index, firma jest drugim największym współtwórcą oprogramowania open source. Firma przejęła GitHub, platformę open source, w 2018 roku za 7,5 miliarda dolarów. Zgodnie z raportem TechCrunch, GitHub osiągnął roczny przychód w wysokości 1 miliarda dolarów w 2022 roku, w porównaniu z 200-300 milionami dolarów w momencie przejęcia.

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200