Jak BIK spożytkował dane z miasta Łodzi, by stworzyć tech sandbox

Do połowy listopada potrwa nabór firm chcących wziąć udział w jednym z najbardziej innowacyjnych projektów sektora fintech w Polsce – BIK Hub. Tak, Biuro Informacji Kredytowej, we współpracy z Microsoft, fundacją Fintech Poland i SGH uruchomiło piaskownicę technologiczną.

Jak BIK spożytkował dane z miasta Łodzi, by stworzyć tech sandbox

Prezentacja BIK

Według szacunków, udział technologii w całkowitym PKB podwoi się do 2030 r. Nie ma chyba państwa, które nie próbowałoby stawiać na rozwój technologii. W ramach budowania Polskiej Doliny Cyfrowej Biuro Informacji Kredytowej – we współpracy z wieloma partnerami, w tym dostarczającym środowisko i ekspertyzę technologiczną Microsoftem – buduje ekosystem nowoczesnych usług finansowych i CSR. Na platformie blokchain BIK zrealizował trwały (przechowuje w ten sposób całe dokumenty). Uruchomiono już BIK HUB. Jak powiedział podczas prezentacji projektu Paweł Żurek – Dyrektor Biura Architektury i Nowych Rozwiązań w Biurze Informacji Kredytowej, „ staraliśmy się, aby dostęp do piaskownicy nie wymagał specjalistycznej wiedzy”.

Wspominany BIK HUB to piaskownica technologiczna, którą BIK udostępnia zainteresowanym podmiotom bezpłatnie, oferując bezpieczne środowisko testowe. BIK HUB umożliwia bezpieczną walidację nowatorskich usług i produktów, przed udostępnieniem ich na rynku. Firmy, zwłaszcza start-upy z sektora fintech, za pomocą jednego punktu dostępowego BIK API mogą uzyskać dostęp do danych z różnych źródeł zewnętrznych, w tym do wybranych danych statystycznych BIK w oparciu o lokalizację. Firmy nie muszą więc inwestować we własną infrastrukturę techniczną. Wisienką na torcie jest również ocena potencjału biznesowego zgłaszanych pomysłów, a także konsultacje specjalistów na każdym etapie testów. Zaletą uczestnictwa w programie pilotażowym jest perspektywa zainteresowania wypracowanym rozwiązaniem instytucji, z którymi współpracuje BIK. BIK zapewnia wsparcie techniczne w trakcie trwania testów (dostęp i gwarancja sprawnego funkcjonowania środowiska testowego). Każdy z uczestników będzie mógł korzystać z wiedzy ekspertów BIK w tworzeniu rozwiązań, badaniu opinii, analizowaniu potrzeb klientów rynku finansowego.

Zobacz również:

Na czas pilotażu udostępniono dane geolokalizacyjne z regionu łódzkiego. To klient określa zakres próbkowania.

Za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się pilotaż BIK Open API, który potrwa 3 miesiące.

Formularz aplikacyjny do BIK Open API znajduje się na stronie https://bikhub.pl/.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200