Irlandzki Esat odrzuca propozycję przejęcia przez Telenor i Telię

Szwedzka Telia i norweski Telenor, które w wyniku połączenia stworzyły nową, firmę, która nie ma jeszcze nazwy, złożyły ofertę przejęcia irlandzkiemu operatorowi telekomunikacyjnemu Esat Telecom Group.

Szwedzka Telia i norweski Telenor, które w wyniku połączenia stworzyły nową, firmę, która nie ma jeszcze nazwy, złożyły ofertę przejęcia irlandzkiemu operatorowi telekomunikacyjnemu Esat Telecom Group. Skandynawska firma oferuje za jego akcje 1,6 mld USD w gotówce. Jednak rada nadzorcza irlandzkiego operatora oficjalnie odrzuciła tę propozycję twierdząc, iż jest ona "niemile widziana i nie proszona". Uznano także, że oferowana kwota jest zdecydowanie niższa niż rzeczywista wartość Esatu.

Mimo to Telenor/Telia nie traktuje swojej propozycji jako oferty wrogiego przejęcia. Tymczasem Esat podał, że w obronie przed przejęciem pomogą mu Chase Manhattan, europejski oddział Credit Suisse First Boston, oraz Davy Corporate Finance, pełniący rolę doradcy finansowego.

Telenor/Telia i Esat posiadają po 49,5% udziałów irlandzkiego operatora telefonii komórkowej Esat Digiphone. Na początku tego tygodnia Telenor/Telia poinformowała o zamiarze sprzedania 14% udziałów innego irlandzkiego operatora Ericom, posiadanych przez Telię. Podyktowane to zostało wymogami Unii Europejskiej, a dotyczy uzyskania zgody na połączenie tych dwóch narodowych operatorów.


TOP 200