Iridium będzie uratowane?

Grupa inwestorów zamierza spłacić część długów zaciągniętych przez bankrutującego operatora telefonii satelitarnej i przeprowadzić restrukturyzację przejętej firmy.

Grupa inwestorów, kierowana przez Craiga McCawa, pioniera telefonii komórkowej, zamierza wykupić Iridium, bankrutującego operatora telefonii satelitarnej. Źródła zbliżone do inwestora podają, że przygotowywana oferta wyniesie ok. 600 mln USD.

Oferta będzie skierowana do banków-wierzycieli Iridium, którym jest ona winna ok. 1,5 mld USD. Motorola, która obecnie posiada 18% akcji operatora, zamierza oddać pożyczkodawcom ok. 250 mln w gotówce i 50 mld USD w postaci 10% należących do niej papierów dłużnych Iridium. Ponadto banki otrzymają 3-5% udziałów w restrukturyzowanej firmie.

Inwestycja Craiga McCawa, założyciela sieci satelitarnej Teledesic, jest już kolejną uczynioną na rzecz operatora satelitarnego. W listopadzie ub.r. wydał on 1,2 mld USD na uratowanie przed bankructwem bezpośredniego konkurenta Iridium, ICO Global Communications. Zdaniem analityków, oznacza to, iż zamierza on zbudować dużą satelitarną sieć oferującą transmisję głosu, danych oraz serwisów internetowych.

Iridium ma środki na funkcjonowanie do 15 lutego br., kiedy to mija termin zwrotu długów jej wierzycielom. W listopadzie ub.r. firm przestała być notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, ale kurs jej akcji odnotowywany był poza rynkiem giełdowym, na tzw. różowych kartkach. Po pojawieniu się informacji o inwestycji C. McCrawa, nieznacznie on wzrósł.

***

Iridium przestaje być notowany na NASDAQ

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200