IoT wkracza do kosmosu

Inmarsat (firma świadcząca usługi telekomunikacyjne wykorzystujące satelity) razem ze współpracującymi z nią partnerami pracuje nad platformą IoT integrującą naziemne, radiowe sieci typu LoRaWAN (Low-Power Wide-Area Networks; energooszczędne sieci WAN) z satelitami krążącymi wokół Ziemi. Ma to być globalna platforma, pozwalająca kontrolować instalacje IoT znajdujące się w dowolnym miejscu na Ziemi.

LoRaWAN to bezprzewodowa technologia bazująca na rozwiązaniach i specyfikacjach opracowanych przez LoRa Alliance. Sieci LoRaWAN wykorzystują nielicencjonowane pasma częstotliwości, a z rozwiązań bazujących na tej technologii korzystają obecnie zarówno firmy, jak i operatorzy sieci bezprzewodowych, tacy jak np. Orange czy SK Telecom.

Głównym partnerem firmy Inmarsat jest Actility, dostawca bezprzewodowej platformy bazującej na technologii LoRaWAN, która nosi nazwę ThingPark. Inmarsat i Actility ogłosiły, że na początek platforma będzie obsługiwać instalacje IoT zlokalizowane w Australii, w Malezji i na platformach wiertniczych wydobywających z dna morskiego ropę naftową.

Zobacz również:

  • Czym jest przetwarzanie brzegowe i dlaczego zyskuje na znaczeniu?
  • Powstała Silesian Space Valley

W Australi platforma będzie obsługiwać sieci IoT znajdujące się w porozrzucanych po całym kontynencie farmach, w których rolnicy hodują bydło. Sieci te będą zbierać dane z czujników śledzących przemieszczanie się zwierząt. W Malezji platforma będzie obsługiwać sieci IoT monitorujące pracę dużych plantacji palm używanych do produkcji oleju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200