Inwestycje poza rok 2000

Po zakupieniu przez Enterprise Investors wartych 3,5 mln USD akcji z zamkniętej emisji Tety SA, obie firmy przedstawiły plany rozwoju tej firmy do roku 2000.

Po zakupieniu przez Enterprise Investors wartych 3,5 mln USD akcji z zamkniętej emisji Tety SA, obie firmy przedstawiły plany rozwoju tej firmy do roku 2000.

Fundusz Enterprise Investors objął 40% akcji we wrocławskiej firmie produkującej systemy wspomagania zarządzania, Teta SA. Dotychczasowym właścicielom pozostanie 60%. Dokapitalizowanie spółki spowodowało zwiększenie jej kapitału do 8,75 mln USD. "Poszukiwaliśmy inwestora finansowego, który bez doprowadzenia do przejęcia nas przez inną firmę zaakceptuje naszą strategię rozwoju" - mówił podczas prezentacji planów firmy Witold Kilijański, zastępca dyrektora ds. handlowych Tety.

Zakupy z Wrocławia

Nowe plany firmy zakładają rozwój sieci placówek i opracowanie nowych produktów. Do pięciu wzrosnąć ma liczba oddziałów. Być może dzięki wsparciu finansowemu wrocławski producent wykupi udziały w 2-3 mniejszych firmach informatycznych, które staną się partnerami lokalnymi Tety w zakresie integracji oprogramowania. Celem firmy jest taki rozwój oddziałów, aby najbliżsi konsultanci Tety byli co najwyżej 200 km od klienta.

Konkretne plany dotyczą również finansów. W roku 2000 firma ma osiągnąć przychody w wysokości ok. 50 mln zł, a zysk netto w granicach 6,8 mln zł. Według planów kierownictwa spółki, trzykrotnie ma wzrosnąć udział w rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw wraz z usługami towarzyszącymi. Łącznie, do końca tego wieku zatrudnienie osiągnie 500 osób, wliczając w to firmy stowarzyszone z Tetą. "Inwestycja Enterprise Investors oznacza dla nas nowe perspektywy i możliwości rozwoju na polskim rynku. Dotychczas co prawda wynosił on 70-80% rocznie, ale w branży zaawansowanych technologii można zrobić jeszcze więcej" - mówią przedstawiciele Tety.

Chłonny rynek

Enterprise Investors znajduje się w gronie firm inwestujacych największe sumy w polskie spółki. Najatrakcyjniejsze dla niego przedsięwzięcia to inwestycje rzędu 1-15 mln USD, choć zarząd funduszu decyduje się czasami na poważniejsze zaangażowanie kapitału. Specjaliści firmy ocenili Tetę jako dobrą lokatę kapitału ze względu na "chłonny, przyszłościowy rynek, dobry produkt spółki i sprawne zarządzanie".

Plusem było także, zdaniem przedstawicieli Enterprise Investors, posiadanie przez firmę z Wrocławia strategii działania na najbliższe 3-7 lat. Teta deklaruje zwrócenie w najbliższych latach szczególnej uwagi na rozwiązania dla klientów średniej wielkości, a także na stworzenie i sprzedaż oprogramowania dla dużych firm. Jednym z najważniejszych produktów zaoferowanych w tej kategorii ma być moduł TETA Personel, wchodzący też w skład systemu TETA 2000, opartego na technologii Oracle'a.


TOP 200