Inwestycje i prestiż

Cztery polskie firmy przygotowują się do debiutu giełdowego.

Cztery polskie firmy przygotowują się do debiutu giełdowego.

Do czterech notowanych już na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) spółek (Apexim SA, ComputerLand Poland SA, Optimus SA i Prokom Software SA) i jednej, która zadebiutuje w ciągu najbliższych dwóch miesięcy (Softbank SA) dołączą w tym lub na początku przyszłego roku kolejne cztery. Są to: krakowski SA, wrocławski JTT Computer SA i Soft-tronik SA i warszawski SA. W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat na parkiecie GPW zamierzają zaistnieć również: ATM SA i Polska On-line SA.

Większość z nich wchodzi na giełdę, szukając tańszego od kredytów bankowych źródła kapitału na dalszy rozwój. Głównie dotyczy to rozbudowy sieci sprzedaży, jak w przypadku Karenu i Soft-tronika. Ostatnia z tych firm zamierza również rozwinąć swój dział serwisu produktów, których jest dystrybutorem, i zainwestować w dział szkoleniowy - Soft-tronik Education. Innym powodem szukania kapitału jest zamiar przejmowania firm z polskiego sektora teleinformatycznego. Podobnie jak Softbank, plany takie ma wrocławski JTT Computer.

Wyjątkiem w tym gronie jest ComArch. Jak stwierdził Rafał Styczeń, prezes krakowskiej firmy, zamierza ona zadebiutować na GPW, aby zwiększyć swój prestiż na rynku. "Mamy wystarczający kapitał na rozwój i nie musielibyśmy go szukać na giełdzie co najmniej przez najbliższe dwa lata" - stwierdził.


TOP 200