Inwazja serwerów

Hewlett-Packard, Digital i Dell wprowadziły na rynek nowe serwery intelowskie

Hewlett-Packard, Digital i Dell wprowadziły na rynek nowe serwery intelowskie

Przed tygodniem informowaliśmy o nowych serwerach wprowadzonych na rynek przez firmę Compaq. Nieco wcześniej nowe maszyny zaprezentował Digital, w tydzień po Compaqu także Hewlett-Packard.

HP NetServer

Najnowszą ofertą Hewlett-Packarda w dziedzinie serwerów intelowskich jest HP NetServer LC II. Przeznaczony jest do pracy jako serwer w małych i średnich grupach roboczych większych przedsiębiorstw lub też jako rozwiązanie dla małych firm.

NetServer LC II może być maksymalnie wyposażony w dwa procesory Pentium II o częstotliwościach 266 lub 300 MHz oraz pamięć dyskową o pojemności 36 GB. Stosowane mogą być zarówno dyski standardowe, jak i hot plug (możliwa jest ich wymiana podczas pracy bez konieczności wyłączania serwera). Standardowo serwer nie jest wyposażony w sterownik RAID, który jest dostępny jako opcja. Do końca grudnia br. Hewlett-Packard zamierza wprowadzić na rynek nowy kontroler HP NetRAID-1, obsługujący wszystkich siedem poziomów RAID. Jego cena rynkowa ma wynosić ok. 800 USD.

Wraz z serwerem klient otrzymuje wiele narzędzi programowych, ułatwiających mu jego konfigurację, zdalne diagnozowanie i zarządzanie. Każdy serwer wyposażony jest także w pakiet HP OpenView, umożliwiający kompleksowe zarządzanie siecią korporacyjną. Oferuje także narzędzie Remote Assistant, które w połączeniu ze wsparciem dla standardów DMI 2.0 oraz IPMI (Intelligent Platform Management Interface), pozwala w pełni zdalnie zarządzać zarówno serwerem, jak i zainstalowanym na nim oprogramowaniem.

Hewlett-Packard dostarcza także na dodatkowym CD-ROM-ie system operacyjny IntranetWare firmy Novell, który wymaga podania specjalnego klucza przy instalacji. Klucz ten nie jest dostarczany wraz z produktem – można go kupić u firmy sprzedającej serwer. Jest to procedura analogiczna do stosowanej przez firmę Compaq, która w podobny sposób oferuje systemy operacyjne dostępne w ramach pakietu SmartStart.

Wartością dodaną, którą otrzymuje klient nabywający w ten sposób sieciowy system operacyjny, jest specjalna zoptymalizowana procedura instalacji, która automatycznie potrafi skonfigurować wszystkie parametry serwera bez ingerencji użytkownika, a także wybrać i zainstalować odpowiednie sterowniki.

Sugerowana cena HP NetServer LC II w Stanach Zjednoczonych (konfiguracja z jednym procesorem Pentium II 266 MHz) wynosi ok. 2 700 USD.

Ruch Digitala

Nowe serwery intelowskie wprowadził na rynek także Digital. Firma zaprezentowała dwa nowe modele z rodziny Prioris: MX 6266 oraz HX 6266. Są one tańsze niż ich starsi „bracia” wyposażeni w procesory Pentium Pro.

Prioris MX 6266 być może wyposażony maksymalnie w dwa procesory Pentium II o częstotliwości zegara 266 MHz. W taką samą liczbę procesorów zostanie wyposażony także Prioris HX 6266, ale oferuje on większe możliwości rozbudowy.

Digital poinformował także o dostępności specjalnych kart rozszerzających dla dostępnych już na rynku maszyn Priorix MX i HX, zawierających procesory Pentium Pro. Dzięki nim możliwe jest rozbudowanie tych serwerów do procesorów Pentium II. Daje to użytkownikom możliwość migracji bez konieczności kupowania nowego serwera.


TOP 200