Intertelecom: bez prezentacji systemów WAP

Tegoroczne łódzkie targi Intertelecom zdominowała tematyka nie tyle Internetu, ile możliwości wykorzystania sieci IP do transmisji głosu i danych.

Coraz częściej mówi się o tym, że firmy tradycyjnie kojarzone jako wytwórcy sprzętu sieciowego próbują agresywnie wdzierać się na rynek producentów rozwiązań telekomunikacyjnych, obsługujących operatorów sieci telefonicznych, a także klientów wymagających rozwiązań telefonicznych. Przykładem takiej firmy jest Cisco, której stoisko podczas Intertelecom zdominowane było przez nowe rozwiązania telekomunikacyjne budowane na podstawie protokołu IP. Firma ta prezentowała m.in. programowe centrale telefoniczne Call Manager 2.0, obsługujące telefony włączane bezpośrednio do sieci komputerowej (zapowiadana jest już nowa wersja 3.0 tego pakietu) oraz rozwiązania wideokonferencji i telewizji w sieciach IP.

<B>Sieciowi liderzy</B>

Błędny jest jednak pogląd, iż tradycyjni dostawcy rozwiązań telekomunikacyjnych pozostają bezsilni w walce o rynek z Cisco. Firmy, takie jak Alcatel, Lucent Technologies czy Siemens, prezentowały podczas targów pełną gamę tego typu rozwiązań - od małych central abonenckich, po systemy integrujące transmisję głosu w sieciach pakietowych. Polską premierę miała na targach nowa seria produktów Surpass firmy Siemens oraz serwer sieci konwergentnych HiNet VS 1600, integrujący system telekomunikacyjny Hicom 150 E OfficeCom z routerami przesyłającymi dane w tradycyjnych sieciach komputerowych.

Alcatel przedstawił po raz pierwszy wysoko wydajne przełączniki sieciowe OmniCore i OmniSwitch, będące wynikiem przejęcia firmy Packet Engines. Zaprezentował również systemy integrujące transmisję danych i głosu, w tym rozszerzenia komunikacji z wykorzystaniem protokołu IP, przeznaczone dla sztandarowych centrali Alcatel 4400.

Najobszerniejszą ofertę zaprezentował Lucent Technologies. Firma pokazała zarówno rozwiązania dla małych i średnich firm, jak i klientów korporacyjnych. Obok centrali EuroGeneris i Deifinity prezentowano również nowe urządzenia Orinoco, umożliwiające budowanie bezprzewodowych sieci Ethernet, pracujących z szybkością 11 Mb/s. Orinoco to seria produktów znanych dotychczas pod nazwą WaveLAN. Ciekawym rozwiązaniem Lucenta jest nowa rodzina produktów ArgentOffice, które pozwalają w prosty sposób zbudować lokalną sieć komputerową i telefoniczną w małych i średnich firmach. W jednym zestawie klient może nabyć zintegrowaną centralę telefoniczną, router z funkcją firewall i translacją adresów, koncentrator sieci LAN i serwer zdalnego dostępu.

<B>Polskie poznacie</B>

Dwie gdańskie firmy - DGT i Mikrotel - przedstawiły własne systemy abonenckie, umożliwiające uzyskanie szybkiego i prostego dostępu do Internetu (odpowiednio: DGT-SDA i Teleplus 2D). Computex oferował z kolei system radiowego dostępu Multigain i WaveGain (także do Internetu).

Spółka SprintNet, która wydzieliła się z olsztyńskiej firmy Sprint, zaprezentowała wdrożenia konkretnych systemów związanych z Internetem. Są to przede wszystkim wirtualne sieci prywatne (VPN), bazujące na łączach internetowych, oraz systemy zabezpieczeń sieci podłączonych do Internetu.

Telbank prezentował sieć transmisji satelitarnej do tworzenia sieci VPN na bazie protokołu IP. Sieć Telbank-SAT umożliwia m.in. prowadzenie transmisji w technologii multicastingu IP. Telbank po raz pierwszy zaoferował możliwość mutlimedialnego wykorzystania swojej sieci. Na razie oferta ograniczona jest do transmisji głosu.

<B>Międzynarodowe łącza</B>

Ofertę zagranicznych łączy teletransmisji danych promowało Tel-Energo. Operator ten zamierza w tym roku uruchomić połączenia z Ukrainą i Białorusią. Docelowo we współpracy z tamtejszymi operatorami miałoby powstać łącze o dużej przepustowości z Moskwą. Wówczas Tel-Energo byłby w stanie zaoferować Europie Zachodniej dzierżawę łączy teletransmisji danych do Rosji.

Tel-Energo rozbudowuje także sieć na terenie Polski. Tutaj najważniejszym klientem nadal pozostają sieci telefonii komórkowej. Tel-Energo oferuje głównie dzierżawę łączy cyfrowych, a ponad trzykrotna dynamika przyrostu obrotów z tej działalności jest ewenementem europejskim. Specjaliści uważają bowiem, że obecnie przyrastać powinna głównie wartość usług transmisji danych - nie zaś samej dzierżawy.

***

Pomimo coraz większej popularności protokołu WAP i zainteresowania polskich klientów rozwiązaniami tego typu, zabrakło na targach Intertelecom systemów opartych na tej technologii. Jedynym z nielicznych przykładów był telefon komórkowy firmy Siemens, umożliwiający przeglądanie serwisów WAP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200