Intertelecom 2006: HSDPA w Łodzi

W XVII Międzynarodowych Targach Łączności Intertelecom udział zgłosiło 170 firm. Mimo szerokiej "opieki" nad imprezą ze strony branżowych i honorowych patronów łódzkie targi nie przyciągnęły najważniejszych graczy rynku telekomunikacyjnego. O pewnej stagnacji łódzkiej imprezy świadczyła stosunkowa niewielka liczba zwiedzających. W tym roku wydarzeniem pierwszego dnia była przeprowadzona przez PTC, prezentacja testowej sieci komórkowej w standardzie HSDPA.

Wśród większych obecnych na targach graczy rynku telekomunikacyjnego wyróżnić można: Polską Telefonię Cyfrową (jedyny przedstawiciel sieci komórkowych posiadający własne stoisko), mający aspiracje do szerokiego zaistnienia w polskich realiach - koncern Huawei czy producentów sprzętu sieciowego Funkwerk Enterprise Communications, AVM. Dość liczną grupę wystawców stanowili dystrybutorzy i integratorzy (m.in. Veracomp, AJM Electronics, MAW Telecom, Comfortel). Na targach zabrakło światowych producentów rozwiązań telekomunikacyjnych, takich jak: Alcatel, Ericsson, Motorola czy Siemens.

Wydarzeniem pierwszego dnia imprezy była prezentacja testowej sieci komórkowej HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). Nowe rozwiązanie przedstawiła Polska Telefonia Cyfrowa, która w tym roku postanowiła wrócić na hale wystawowe. Przedstawiciele operatora przeprowadzili pokaz, który wykazał wyższość (dla końcowego użytkownika) technologii HSDPA nad UMTS. W tradycyjnej telefonii 3G klientom udostępniane są zwykle połączenia sięgające maksymalnej przepustowości 384 kb/s. W HSDPA Ery uzyskiwane prędkości przesyłania danych dochodziły do 1,4 Mb/s, ze średnim dostępem na poziomie 1,1 Mb/s (w warstwie fizycznej można uzyskać nawet 1,8 Mb/s). Różnice między technologią UMTS, a jej nowoczesnym rozszerzeniem zostały uwidocznione na konkretnym przykładzie - do dwóch laptopów wyposażonych w karty BlueConnect przesłano pliki o wielkości 1,02 MB. W komputerze z kartą obsługującą HSDPA wiadomość została zapisana na twardym dysku już po 8 sekundach, podczas, gdy w zwykłym UMTS czas potrzebny do przeprowadzenia analogicznej procedury był ponad trzykrotnie dłuższy (25 sekund).

Intertelecom 2006: HSDPA w Łodzi

UMTS (od lewej) i HSDPA - przesyłanie pliku 1,02 MB

Jak twierdzą przedstawiciele Ery, sieć w wydaniu komercyjnym pojawi się jeszcze w tym roku. Pełen zestaw usług zostanie uruchomiony wraz z zapewnieniem przez operatora mechanizmów Quality of Service w nowej usłudze. Sprzedawane obecnie karty BlueConnect są przystosowane do odbioru danych w technologii HSDPA (należy jedynie zaktualizować firmware), więc dla klienta końcowego przejście na nowe usługi nie musi oznaczać ponoszenia istotnych kosztów. Ograniczeniem dla użytkowników pozostanie ilość generowanego ruchu sieciowego.

Intertelecom 2006: HSDPA w Łodzi

Intertelecom 2006

Intertelecom 2006 to także konferencje i seminaria firmowe. Jednym z ciekawszych tego typu wydarzeń okazała się dyskusja panelowa z udziałem m.in. Anny Streżyńskiej (podsekretarz stanu z Ministerstwie Transportu i Budownictwa oraz p.o. prezesa UKE) i Antoniego Mężydło (przewodniczący sejmowej podkomisji ds. łączności i nowoczesnych technik informacyjnych). Poruszane tematy krążyły wokół zagadnień związanych z realizacją strategii regulacyjnej w latach 2006-2007 dla rynku telekomunikacyjnego. Niestety wskutek niedociągnięć organizacyjnych, ta niewątpliwie ciekawa dyskusja nie była dostępna dla wszystkich zainteresowanych (duża część zebranych stała poza zdecydowanie zbyt małą salą konferencyjną).

Złote Medale Intertelecom 2006 otrzymały:

1. System telefonii VoIP CTMG - Adescom Polska

2. Abonenckie centrale telefoniczne SLICAN CCT-1668.EU i SLICAN CCT-1668.L - Slican

3. Ethernus router, VPN, firewall - Embedos

4. AVM Fritz! Box Fon WLAN 7050 - HSF Poland

Honorowym Pucharem za najlepszy polski produkt konkursu wyróżniono: Ethernus router, VPN, firewall - Embedos

Na tegorocznych MTŁ zorganizowano, tradycyjnie już, konkurs o Złoty Medal Intertelecom, promujący ciekawe produkty, usługi i rozwiązania prezentowane na targach. Podwójnie nagrodzona (złoty medal i honorowy puchar), za urządzenie Ethernus, została polska spółka Embedos, próbująca zaistnieć na rynkach zachodnich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200