Interscatter communication – medyczna technologia integrująca Bluetooth z Wi-Fi

Soczewki kontaktowe albo implanty umieszczone w mózgu, pełniące tam funkcje czujników, będą w stanie w przyszłości monitorować stan naszego zdrowia oraz przekazywać zdalnie dane medyczne w trybie online np. do szpitala. Będzie to możliwe za sprawą nowej technologii, której nadano nazwę „interscatter communication”.

Nad technologią taką pracują naukowcy zatrudnieni w University of Washington. Pracują oni nad miniaturowymi urządzeniami elektronicznymi, które będzie można wszczepiać do różnych organów ciała ludzkiego. Będą one wyposażone w czujniki oraz nadajniki radiowe, za pośrednictwem których będą przekazywać zebrane dane medyczne do smartfona czy inteligentnego zegarka. Stąd będą mogły być w kolejnym kroku transmitowane np. do gabinetu lekarskiego czy do szpitala.

Nie trzeba nikomu udowadniać, że takie transmitowane danych medycznych w trybie online może nie tylko usprawnić opiekę medyczną, ale w niektórych przypadkach uratować nawet życie pacjenta. Naukowcy twierdzą, że czujniki będzie można umieszczać np. w soczewkach kontaktowych. Będą one w stanie analizować łzy i badać np. poziom cukru, tak iż diabetycy nie będą wtedy musieli wykonywać takie badanie sami.

Zobacz również:

  • WhatsApp z dużymi zmianami w obsłudze wideo
  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth
  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych

Technologia „interscatter communication” wykorzystuje dwie metody transmitowania danych: Bluetooth i Wi-Fi. Najpierw dane medyczne rejestrowane przez czujnik przekazywane są do układu Bluetooth, który konwertuje je w kolejnym kroku na sygnały Wi-Fi (technice takiej nadano nazwę backscattering). Trafiają one wtedy do znajdującego się w pobliżu smartfona, inteligentnego zegarka lub do innego urządzenia wyposażone w interfejs Wi-Fi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200