Interpol: metaverse otworzy nowy świat cyberprzestępczości

Według Interpolu metaverse może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo dzieci w sieci.

W najnowszym ostrzeżeniu Interpol podkreśla wpływ świata metaverse na cyberbezpieczeństwo. Zdaniem ekspertów Interpolu metaverse może zostać wykorzystane jako pierwszy krok do przestępstw w sferze fizyczne, a dodatkowo może posłużyć do wykorzystywania innych niebezpiecznych form cyberprzestępczości.

Metaverse może wpłynąć na bezpieczeństwo cybernetyczne
Źródło: UK Black Tech on Unsplash

Metaverse może wpłynąć na bezpieczeństwo cybernetyczne

Źródło: UK Black Tech on Unsplash

Dyrektor wykonawczy do spraw technologii i innowacji w Interpolu - Madan Oberoi przekazał swoje zaniepokojenie możliwymi przestepstwami związanymi ze światem metaverse. Poinformował również, że specjaliści Interpolu aktywnie pracują nad poszukiwaniem i wdrażaniem nowych środków zaradczych.

Zobacz również:

  • Krótka lista najbardziej niedocenianych technologii w IT

Zdaniem Interpolu, metaverse może dodatkowo zwiększyć ilość przestępstw polegających na phishingu. Najpopularniejsza metoda oszustwa może nabrać zupełnie nowego znacznie. Oberoi obawia się o możliwe skutki phishingu połączonego z wirtualną rzeczywistością. Podkreśla również, że nie wolno bagatelizować bezpieczeństwa dzieci, które są aktywnie w sieci niemalże przez cała dobę.

Istnieją również sposoby, w jakie cyberprzestępcy mogą wykorzystywać metaverse do planowania i ćwiczenia przyszłych ataków fizycznych: "Jeśli grupa terrorystyczna chce zaatakować fizyczną przestrzeń, może użyć tej przestrzeni do planowania i symulacji oraz rozpoczęcia ćwiczeń przed atakiem" - dodaje Madan Oberoi.

Wiele gier posiada możliwość tworzenia map, a dzięki wirtualnej rzeczywistości przestępcy mogliby badać konkretne miejsca z niesamowicie wysoką szczegółowością.

Europejski odpowiednik Interpolu - Europol - twierdzi, że jest na dobrej drodze do zwalczania przestępczości związanej z metaverse, ale ostatnio ostrzegł, że jeśli metaverse wykorzystuje technologię blockchain do rejestrowania interakcji użytkowników, działania zaradcze mogą być utrudnione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200