Interop w Nowym Jorku

W dniach 17-19 września br. w Nowym Jorku odbędą się sieciowe targi Interop, na których wiele firm - w tym Foundry, Enterasys i Force 10 - zaprezentują swoje nowości. Specjaliści są zgodni co do tego, że na targach królować będzie technologia przełączania oraz aplikacje multimedialne (przesyłanie obrazów wideo), rozwiązania zapewniające sieciom komputerom bezpieczeństwo i produkty obsługujące takie środowiska, jak IPv6 czy UC (Unified Communications).

Firmy Foundry i Enterasys (specjalizujące się w rozwiązaniach klasy enterprise i dużych przełącznikach dedykowanych dla centrów danych) mają tym razem zaprezentować szereg produktów przeznaczonych dla małych i średnich firm. Są to często "odchudzone" wersje flagowych produktów tych firm, oferujące jednak dalej zaawansowane funkcjonalności, takie jak np. możliwość stakowania czy obsługa aplikacji VoIP.

Niestety, na targach nie pojawi się kilku czołowych producentów sprzętu sieciowego, w tym Juniper (który wprowadził ostatnio do swojej oferty nową linię przełączników klasy enterprise) oraz Extreme. W targach weźmie natomiast udział niekwestionowany lider w produkcji routerów i przełączników, firma Cisco, która nie zaprezentuje jednak na nich żadnych nowości.

Zobacz również:

  • Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld

Targi Interop New York są dużo mniejsze niż wiosenne targi Interop Las Vegas, chociaż organizatorzy chwalą się, że w tym roku weźmie w nich udział dużo więcej firm niż rok temu (ok. 200, czyli o 16% więcej niż w 2007 r.). Wśród nowych firm, które były nieobecne rok temu, znajdują się takie tuzy przemysłu sieciowego, jak Dell, HP, Lenovo, Symantec oraz Logitech. Oczekuje się, że targi (którym towarzyszyć będą dodatkowe imprezy propagujące technologie Web 2.0 i mobilne przetwarzanie danych) odwiedzi 8000 gości.

Interop w Nowym Jorku

Wśród nowości prezentowanych na targach warto zwrócić uwagę na rozwiązanie opracowane przez firmę Agito - router RoamAnywhere Mobility. Jest to urządzenie wspierające technologię VoWLAN (Voice over WLAN), które przełącza płynnie mobilnych użytkowników między firmową siecią Wi-Fi i siecią obsługującą telefony komórkowe. Router (który komunikuje się z firmową centralką telefoniczną PBX) wykorzystuje zaawansowaną technologię lokalizowania telefonów, podczas gdy podobne rozwiązania innych producentów używają prostych systemów mierzących tylko siłę sygnałów.

Jednak na targach pierwsze skrzypce grać będą urządzenia routujące i przełączające pakiety. I tak np. firma Foundry pokaże produkt noszący nazwę FastIron Workgroup Switch (FWS). Jest to przełącznik o stałej konfiguracji i wysokości 1RU, zapewniający użytkownikom dostęp do rdzenia sieci LAN. Przełącznik będzie produkowany w ośmiu wersjach, z czego cztery zawierają porty obsługujące technologię Power over Ethernet.

Przełączniki chronią sieć przed włamaniami, wspierając takie technologie, jak DHCP snooping i dynamiczne kontrolowanie adresów ARP (co zapobiega atakom typu DoS) i IEEE 802.1x. Przełączniki zostały zaprojektowane w oparciu o firmową architekturę bezpieczeństwa IronShield 360. Są to przy tym energooszczędne przełączniki - pobierające (w przypadku urządzeń zawierających 24 porty) poniżej 35 watów mocy.

Przełączniki można w prosty sposób modyfikować (instalując nowe oprogramowanie), tak aby oferowały również funkcjonalności Layer 3 (routing). Urządzenia kosztują (zależnie od konfiguracji) od 1200 do 3700 USD.

Foundry pokaże też na targach dwa przełączniki, które można łączyć w wieżę - FastIron GS-STK i LS-STK. Przełączniki oznaczone symbolem GS obsługują technologię PoE.

Interop w Nowym Jorku
Enterasys pokaże stakowalne przełączniki brzegowe linii SecureStack C3, które obsługują protokół IPv6 oraz zawierają porty Ethernet 10 Gb/s. Wieża zbudowana z ośmiu przełączników SecureStack C3 zawiera 384 porty Ethernet 10/100/1000 obsługujące połączenia miedziane (i technologię PoE), 192 porty obsługujące połączenia światłowodowe i 16 portów obsługujących połączenia światłowodowe Ethernet 10 Gb/s. Przełącznik może obsługiwać 571,2 mln pakietów na sekundę (motor przełącznika pracuje z szybkością 1,54 Tb/s). Kupując taki przełącznik, użytkownik płaci od 145 USD za jeden port.

I na koniec przechodzimy do firmy Force 10, która zaprezentuje na targach nową wersję swojego systemu operacyjnego FTOS, który obsługuje szereg nowych funkcjonalności z obszaru bezpieczeństwa. Firma ta wzbogaciła niedawno ofertę o nowe moduły przeznaczone do instalowania w swoich flagowych produktach, jakimi są przełączniki linii C, które będą teraz pracować pod kontrolą nowego systemu FTOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200