Interop 2014: nadchodzi czas sieci SDN

5 dni, ponad 300 dostawców usług i rozwiązań technologicznych oraz dziesiątki wykładów, warsztatów, prezentacji i sesji panelowych – tak w największym skrócie można podsumować ubiegłotygodniową konferencję Interop 2014. To jedno z najważniejszych w roku spotkań specjalistów ds. sieci, BYOD, bezpieczeństwa, wirtualizacji i chmury – to tu omawiane i kreowane są nowe trendy i zjawiska. W tym roku podczas Interop dowiedzieliśmy się, że aplikacje mobilne straciły już status novum i stały się biznesowym standardem, a następnym wielkim przełomem i innowacją będą sieci definiowane programowo (SDN).

Świat oparty o mobile? Już w nim żyjemy

Larry Quinlan, CIO firmy konsultiungowej Deloitte, tłumaczył podczas swojego wystąpienia, że rozwiązania mobilne są obecnie rozpowszechnione do tego stopnia, że możemy uznać je za standard. "W nowej erze IT musimy zachęcać pracowników do pełnego wykorzystania możliwości, jakie to przed nimi otwiera. Chodzi o stworzenie środowiska, w którym obecna będzie pasja technologiczna. Ten cel można osiągnąć na wiele sposobów – ważne jest jednak, by pracownicy działu IT nie byli postrzegani jako ci, którzy starają się coś utrudniać użytkownikom" – tłumaczył Quinlan.

Szef IT Deloitte tłumaczył, że również jemu zdarzało się popełniać istotne błędy – jednym z nich była próba autorytarnego narzucenia pracownikom, z jakich rozwiązań mobilnych mają korzystać. "Niestety, to, że my możemy wynegocjować dobra ofertę u operatora, nie znaczy, że użytkownicy będą chcieli korzystać akurat z tego rozwiązania. Uczyliśmy się jednak na błędach – okazało się, że lepsze efekty osiągnęliśmy, gdy zaoferowaliśmy pracownikom możliwość wyboru" – mówił Larry Quinlan.

Zobacz również:

  • AWS planuje dużą ekspansję w Europie. Zainwestuje 7,8 mld euro w data center
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Nadchodzi chmura

Rewolucja dokonuje się jednak nie tylko w segmencie mobile – do statusu standardu zbliża się również technologia chmurowa. "Chmura szybko zdobywa popularność i wkrótce stanie się dominującym modelem dostarczania usług. To kolejna wielka zmiana – w latach 80 dominowały rozwiązania mainframe, później nastąpił czas usług dostarczanych w modelu klient-serwer. Teraz nadszedł czas cloud computing" – zapowiadał Gregory Smith, szef działu technicznego konsorcjum ASCD.

Zjawiskiem najszybciej popularyzującym ten model jest upowszechnianie się oprogramowania dostarczanego jako usługa (software as a service - SaaS), dzięki któremu firmy mogą korzystać z oprogramowania z poziomu przeglądarki, bez konieczności instalowania go i lokalnego administrowania. Kolejnym etapem będzie, zdaniem Smitha, dostarczanie kompleksowych rozwiązań IT jako usługi – czyli IaaS (Infrastructure as a Service) – dzięki czemu firmy będą mogły outsourcować nie tylko oprogramowanie, ale również moc obliczeniową oraz storage.

"Usługi centrów danych wciąż będą w cenie – ale pojawi się również zapotrzebowanie na rozwiązanie pozwalające na sprawne, globalne dystrybuowanie usług dostarczanych w modelu chmurowym. Nowoczesne sieci muszą być w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem. W świecie Internetu rzeczy (Internet of everything) sieci muszą ewoluować, by sprostać nowym wyzwaniom – jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu będą sieci definiowane programowo, SDN" – wyjaśniała Rebecca Jacoby, CIO i wiceprezes koncernu Cisco.

SDN – hasło numer 1

Fraza "software defined networks" była podczas Interop 2014 wypowiadana setki razy, w najróżniejszych kontekstach – śmiało można powiedzieć, że było to hasło nr 1 tegorocznej edycji. Faktem jednak jest, że technologia ta powoli przechodzi z fazy spekulacji i rozmowy o potencjalnych jej możliwościach i zastosowaniach do etapu realnych wdrożeń i upowszechniania.

"Mamy już na rynku konkretne produkty wykorzystujące tę technologię" – mówił Steve Shah z Citrix, tłumacząc, że SDN jest idealnym rozwiązaniem dla świata opartego na sieci, w którym aplikacje powinny móc dynamicznie i autonomiczne "zamawiać" tyle zasobów sieciowych, ile w danej chwili potrzebują. "Początkowo usługi oparte na SDN wykorzystywane były w funkcjach sieciowych niższego poziomu, jednak teraz pojawiają się również w bardziej skomplikowanych zastosowaniach, takich jak dostarczanie aplikacji, optymalizacja czy bezpieczeństwo" – wyjaśniał Shah.

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że na drodze do upowszechnienia się SDN jest jeszcze do rozwiązania kilka problemów – przede wszystkim wysoka fragmentacja tego segmentu, sprawiająca, że trudno na dziś ze 100% pewnością stwierdzić np. który protokół stanie się podstawą funkcjonowania sieci SDN.

OpFlex zamiast OpenFlow?

Obecnie jednym z najpopularniejszych jest open-source'owy protokół OpenFlow (wspiera go większość producentów sprzętu sieciowego), ale podczas InterOp 2014 Cisco zaprezentowała konkurencyjne rozwiązanie – OpFlex. Przedstawiciele firmy nie ukrywają, że zamierzają promować nowość jako standard technologii SDN.

W założeniu ów protokół samodzielnie ma odpowiadać za kontrolę nad funkcjonowaniem infrastruktury sieciowej – zamiast opierać się w tej kwestii na oddzielnym kontrolerze (takie rozwiązanie jest podstawą funkcjonowania OpenFlow). Idea OpFlex przewiduje również traktowanie fizycznego sprzętu sieciowego jako niezbędnego elementu sieci definiowanej programowo, a nie tylko jako podrzędny moduł odpowiedzialny za realizowanie poleceń wysyłanych przez kontroler SDN.

Cisco jako potentat w segmencie sieciowym ma oczywiście możliwość samodzielnego kreowania i wdrażania standardów – jednak analitycy zwracają uwagę, że firma będzie musiała klarownie wytłumaczyć klientom, dlaczego proponowany przez nią model jest lepsze niż rozwiązanie wdrażane przez innych producentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200