Internetowi bankruci

W sierpniu znów wzrosła liczba bankrutujących firm internetowych - wynika z raportu opracowanego przez firmę Challenger, Gray & Christmas

Pociesza jedynie fakt, iż w tym samym czasie wyraźnie zmalała liczba zwolnień w tych firmach i była najniższa od 12 miesięcy.

W sierpniu zakończyło działalność 21 dotcomów, to znacznie więcej niż w lipcu (kiedy zbankrutowało jedynie 9 firm). Były to m.in. portal Flooz.com (oferujący obsługę płatności w Internecie) oraz Egghead.com (sprzedający oprogramowanie). Analitycy CG&G zwracają jednak uwagę na fakt, iż wyraźnie zmniejszyła się liczba zwolnień w tym sektorze w porównaniu z lipcem aż o 44%. Zdaniem szefa firmy, Johna Challengera, to dobrze świadczy o kondycji całej branży IT. "Myślę, że zbliżamy się do końca kryzysu dotcomów. Przeprowadzane ostatnio zwolnienia dotyczą raczej pracowników wyższego szczebla, np. menedżerów. A to oznacza, że firmy poważnie zastanawiają się nad wprowadzeniem w życie nowych projektów" - mówi J. Challenger.

Według analityków, nie należy jednak spodziewać się gwałtownej poprawy sytuacji. Liczba zwolnień prawdopodobnie zwiększy się w grudniu i styczniu (w tym miesiącu firmy zwykle zatwierdzają budżet). Później jednak powinna znów spadać.