Internetowa kontrofensywa

Active Desktop Microsoftu ma być odpowiedzią na oprogramowanie Constellation Netscape'a.

Active Desktop Microsoftu ma być odpowiedzią na oprogramowanie Constellation Netscape'a.

Microsoft zaprezentuje plany uaktualnienia technologii Active Desktop, która ma stanowić konkurencję dla najnowszego rozwiązania Netscape'a - oprogramowania Constellation. Netscape twierdzi, że Constellation, które umożliwia dostarczanie aktualnych, wybranych przez użytkowników danych i aplikacji, stanie się powszechnie używanym interfejsem użytkownika i zastąpi "na biurkach" systemy operacyjne Microsoftu.

Nie tylko Internet

Active Desktop będzie stanowić jeden z elementów najnowszej wersji przeglądarki WWW Microsoftu - Internet Explorer 4.0. "Aktywna" technologia opiera się, na zupełnie innym niż dotychczas, podejściu do przesyłania danych w sieci WWW. Serwer nie będzie już czekał aż klient sieciowy (czyli przeglądarka) zgłosi żądanie nadesłania danych, lecz sam będzie wysyłał je do przeglądarki od razu po jej uruchomieniu.

Administrator sieci będzie mógł zdefiniować jakie zadania wykonywać ma serwer po stwierdzeniu uruchomienia przeglądarek. Może on np. wysyłać automatycznie komponent AcitveX, który będzie sprawdzał wersje oprogramowania pracującego na stacji klienckiej. Po otrzymaniu odpowiedzi serwer może np. wysłać kolejny komponent, który będzie instalował najnowszą wersję oprogramowania, wprowadzał poprawki do systemu operacyjnego itp.

Nowe rozwiązanie pozwoli także przeglądać zawartość dysku twardego i tworzyć dokumenty Office 97 za pomocą Explorera. Aby zapewnić przeglądarce dostęp do różnych aplikacji, Microsoft tworzy komponenty ActiveX dla pakietu Office i innych programów oraz wyposaża Visual Basic w zautomatyzowany system budowania modułów ActiveX.

Wady i zalety

Według Roba Enderle, analityka z Giga Information Group, odpowiedź Microsoftu na Constellation ma swoje zalety i wady. "Rozwiązania służące do dystrybucji oprogramowania wyprodukowane przez firmę Marimba i wprowadzone do Constellation pozwalają tworzyć aplikacje wyłącznie w bardzo niewielkich modułach. Jest to korzystne rozwiązanie, zmierzające do optymalnego wykorzystania przepustowości sieci komputerowych. Natomiast dystrybucja aplikacji oparta na modelu komponentów ActiveX do efektywnego rozpowszechniania programów w sieci będzie prawdopodobnie wymagać używania serwerów proxy. Bez tego typu serwerów, które zmniejszają zapotrzebowanie sieci na odpowiednią przepustowość pasma, oczekiwanie na wgranie aplikacji może trwać wieki."

Inni specjaliści zwracają uwagą na fakt, że Active Desktop można na razie wykorzystać wyłącznie na platformach Microsoftu; Constellation zaś będzie dostępne dla 16 systemów operacyjnych.

Z drugiej strony za pomocą Constellation użytkownik nie uzyska dostępu do informacji zgromadzonych w aplikacjach nie obsługujących Javy i HTML, tj. Word, Excel. Produkt Netscape'a zapewni dostęp do osobistych stron WWW z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu (w tym komputerów sieciowych i PC) wyposażonego w przeglądarkę opartą na Javie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]theygsgroup.com

TOP 200