Internet znacznie obniżył koszty ponoszone przez Oracle

Przedstawiciele firmy liczą na dalsze oszczędności uzyskiwane z przejścia na internetowy model działalności.

Oracle poinformował, że dzięki przeniesieniu do Internetu większości swojej działalności zmniejszy roczne koszty o ok. 2 mld USD. Zapowiedź taką uczynił Gary Bloom, wiceprezes i dyrektor wykonawczy firmy, podczas konferencji OpenWorld. W ten sposób znacznie zwiększył on, ujawnione w maju ub.r., oczekiwania firmy wobec oszczędności uzyskanych dzięki przestawieniu się na e-biznesowy model działalności.

"Udało nam się obniżyć koszty o 1 mld USD. Myślę, że te oszczędności zdołamy podwoić" - powiedział Gary Bloom, podsumowując działania związane z wprowadzonymi zmianami. Do tej pory w ramach programu ograniczania kosztów firmie udało się scentralizować większość procesów wewnętrznych oraz znaczącą część infrastruktury firmy.

Programem objęte zostały m.in. 44 światowe centra danych, które zintegrowano w jedno. Również 97 serwerów poczty elektronicznej zamieniono na dwa, wykorzystujące rozwiązania klastrowe. Oszczędności przyniosła także zmiana w sposobie przekazywana raportów wydatków, które obecnie przekazywane są drogą elektroniczną, co tylko w Stanach Zjednoczonych pozwoliło zaoszczędzić 6,4 mln USD. Przedstawiciele firma liczy, że konsolidacja wewnętrznej obsługi informatycznej pozwoli na osiągnięcie oszczędności rzędu 250 mln USD.

Gary Bloom podkreślał, że zapowiedzi zysków uzyskanych dzięki Internetowi przez jego firmę nie są tzw. szumem marketingowym. Dowodem na to są konkretne liczby i wyniki finansowe. Oracle w czasie ostatniego roku uzyskała wzrost sprzedaży licencji na bazy danych o 21%, a całkowite przychody firmy zwiększyły się o 15%, przy 76-proc. wzroście zysku netto.

***

Oracle zapowiada nowe wersje bazy danych

Oracle ogłosił wyniki za I kwartał roku finansowego 2001

Oracle będzie sprzedawać oprogramowanie tylko przez Internet

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200