Internet z sieci energetycznej

Niemieckim internautom już niedługo zostanie udostępniona nowa forma dostępu do Internetu z wykorzystaniem sieci energetycznych.

RWE Powerline, filia największego w Niemczech dostawcy elektryczności planuje wykorzystać część swojej sieci energetycznej, by świadczyć usługi dostępowe do Internetu. Usługa ma być dostępna już w lipcu tego roku. Obecnie firma pracuje nad programem pilotażowym usługi.

Technologia RWE Powerline pozwala na przesyłanie danych kablem elektrycznym, które potem przechodzą przez specjalny transformator do lokalnej stacji energetycznej. Każdy transformator będzie mieć przepustowość pozwalającą na obsłużenie 200 użytkowników. Klienci otrzymają od RWE Powerline specjalny modem dostępowy, który pozwoli im połączyć się z Internetem. Łącze dostępne tą drogą ma być o wiele szybsze niż ISDN lub DSL.

Zobacz również:

  • Microsoft zaatakowany przez Rosjan - celem kluczowe systemy
  • Starlinki będą musiały wkrótce stawić czoła podobnym obiektom firmy Amazon
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

RWE Powerline spodziewa się, że początkowo z usług tego typu będzie korzystać ok. 20 tys. użytkowników. Do końca 2002 r. ich liczba ma wzrosnąć do ponad 100 tys.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200