Internet w niebezpieczeństwie?

Eksperci ostrzegają, że wykryty niedawno przez polską grupę LSD błąd w zabezpieczeniach większości wersji systemu Windows może zostać wkrótce wykorzystany do stworzenia robaka, który będzie w stanie szybko zainfekować miliony maszyn na całym świecie i sparaliżować ruch w Internecie.

"Dziura" wykryta przez LSD umożliwia hakerowi wywołanie osławionego błędu przepełnienia bufora i, w konsekwencji, przejęcie pełnej kontroli nad zaatakowanym systemem (więcej informacji o problemie można znaleźć tutaj:http://www.idg.pl/news/57360.html )

Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowali wczoraj, że w ostatnich dniach zarejestrowali znacznie więcej niż zwykle prób skanowania sieci, a także wzmożoną dystrybucję programów, wykorzystujących opisaną przez Polaków z LSD "słabość" systemu Windows.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Wkrótce premiera kolejnej wersji aplikacji Outlook dla systemu Android
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

"Moim zdaniem, problem ten możemy porównać do Code Red - jesli powstanie robak wykorzystujący ów nowy błąd, będzie on się rozprzestrzeniał równie szybko jak wszystkie mutacje Code Red. Zagrożenie jest tym większe, że w tym przypadku do zainfekowania komputera nie będzie potrzebne jakiekolwiek działanie użytkownika - kolejne "zarażenia" będą następowały automatycznie" - mówi Johannes Ullrich, z The SANS Institute. Warto jednak zauważyć, że Code Red atakował oprogramowanie serwerowe, zaś nowy błąd pozwala na stworzenie robaka, który będzie w stanie atakować większość systemów z rodziny Windows - tak więc konsekwencje jego działania mogą być o wiele poważniejsze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200