Internet w Polsce ma 20 lat

Dwadzieścia lat temu (dokładnie 17-go sierpnia 1991 r.) zrealizowano w Polsce pierwsze internetowe połączenie. Właśnie tego dnia po raz pierwszy nawiązano w naszym kraju połączenie w sieci Internet, przesyłając pakiety przy pomocy protokołu IP. Dane (w tym krótkie wiadomości tekstowe e-mail) wymieniały wtedy ze sobą dwie instytucje naukowe: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego z Uniwersytetem w Kopenhadze.

Kilka miesięcy wcześniej (w marcu 1991 r.) działalność rozpoczął Zespół Koordynacyjny przy Uniwersytecie Warszawskim, zalążek NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), który to podłączył Polskę do Internetu. Początkowa prędkość zbudowanego wtedy łącza internetowego wynosiła 9600 b/s. Pod koniec roku przy budynku Centrum Informatycznego UW została ustawiona antena satelitarna, która obsługiwała połączenie między Warszawą a Sztokholmem z prędkością 64 kb/s.

Internet w Polsce ma 20 lat

Pierwszy polski serwer WWW

Przez kolejne 3 lata antena stanowiła główny kanał, przez który Polska łączyła się z Internetem. Z czasem pojawiła się infrastruktura - pierwsze światłowody połączyły jednostki Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni. Również na UW udało się uruchomić w sierpniu 1993 r. pierwszy serwer WWW (na zdjęciu obok strona powitalna serwera), a siecią spinającą pozostała sieć NASK. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (Mały Rocznik Statystyczny Polski 2011) wynika, że dostęp do sieci ma obecnie w Polsce 63 proc. gospodarstw domowych. Po 20 latach nie ma już monopolu jednej firmy i użytkownik do wyboru wielu dostawców szerokopasmowego Internetu, a operatorzy sieci komórkowych mają w swojej ofercie internet mobilny.

Zobacz również:

  • NASK przetestuje nową polską technologię kwantową
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Badanie przeprowadzone przez NetTrack na przełomie 2010 i 2011 roku wykazało, że z usług Internetu korzysta już 16,3 mln Polaków, a większość z nich zagląda do Sieci codziennie. Obecnie mamy w naszym kraju zarejestrowanych 2 mln domen, co stawia nas na 5. miejscu w Europie. Zarejestrowanie pierwszego miliona trwało 17 lat, a kolejnego miliona tylko 3 lata. Rozwój Internetu stawia obecnie przed ludźmi nowe wyzwania praktycznie w każdym wymiarze: technologicznym, prawnym, społecznym i ekonomicznym. Specjaliści zastanawiają się, czy przyszłość Internetu to sieci bezprzewodowej (radiowe technologie WiMAX i LTE), czy też światłowody (technologie z grupy FTTX)? Jedno jest pewne - pochodu Internetu nikt nie powstrzyma i będzie on odgrywać w naszym życiu coraz większą rolę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200