Internet na zawołanie

Jeśli TP SA zdecyduje się zastosować technologię HiS Ericssona, część abonentów uzyska możliwość szybkiego dostępu do Internetu za zryczałtowaną opłatą.

Jeśli TP SA zdecyduje się zastosować technologię HiS Ericssona, część abonentów uzyska możliwość szybkiego dostępu do Internetu za zryczałtowaną opłatą.

Home internet Solution - produkt, o którym od pewnego czasu głośno na polskich listach dyskusyjnych poświęconych technicznym aspektom Internetu, pojawił się na rynku już ponad rok temu. Tym rozwiązaniem poważnie zainteresowała się Telekomunikacja Polska SA, uznając, że daje ono możliwość uruchomienia względnie taniego zryczałtowanego dostępu do Internetu. "Home Internet Solution Ericssona to rozwiązanie interesujące dla polskich internautów, dobrze wykorzystuje dostępne pasmo" - uważa Maciej Kocięcki, dyrektor Biura Nowych Usług Telekomunikacji Polskiej SA. HiS zapewnia mniejszą przepustowość niż ADSL, lecz jest mniej wymagający pod względem parametrów i długości łącza. "To rozwiązanie istotnie odciąża centralę, bo nie korzysta z komutacji. Normalne połączenie z Internetem to nienaturalna eksploatacja central. Nie z myślą o takim rodzaju połączeń były one projektowane" - twierdzi Maciej Kocięcki. Ericsson ma nadzieję, że polski rynek ma duży potencjał - w niewielkim stopniu rozpowszechniony jest ISDN, linie dzierżawione zaś są drogie w odniesieniu do poziomu cen pozostałych usług telekomunikacyjnych.

Dopasowanie

HiS pozwala na dalsze swobodne korzystanie z telefonu, bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji w istniejącą linię. Niestety, wiąże się to z obniżeniem maksymalnej prędkości transmisji do wartości porównywalnych z ISDN. Trzeba jednak pamiętać, iż przy połączeniu z Internetem tą samą linią za pomocą modemu ADSL przepustowość rzędu megabajtów niewiele daje, skoro później ulega ona radykalnemu zawężeniu.

Koszty instalacji HiS będą porównywalne z ISDN, jednak jego eksploatacja będzie opłacalna dla tych, którzy rzeczywiście dość często korzystają z Internetu. Przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej przyznają, że planowana wysokość opłat może nieco rozczarować.

Zarówno badania marketingowe, jak i ocena danych z ankiety, którą umieszczono na stronach internetowych sieci TPNet, pozwalają wierzyć, że wykorzystaniem HiS będzie zainteresowana odpowiednio duża liczba klientów, by było to przedsięwzięcie opłacalne dla TP SA. Najpierw zostaną przeprowadzone wdrożenia pilotażowe, przy zastosowaniu cennika bez uwzględnienia różnych wariantów. Ze względów ekonomicznych Telekomunikacja będzie preferować rozwiązanie, w którym w centrali telefonicznej jest zainstalowane urządzenie obsługujące większą liczbę abonentów. Z tego względu pierwszych instalacji HiS doczekają się centrale rokujące nadzieję na natychmiastowe pozyskanie dużej liczby klientów - jak można domniemywać - w największych miastach.

Rozwiązanie niszowe

Telekomunikacja Polska SA ma nadzieję, że HiS nie wyeliminuje ISDN. "Obszar zastosowań tych technologii jest częściowo wspólny, skierowane są one jednak na odrębne nisze rynkowe. ISDN oferuje wiele usług dodatkowych, a HiS tylko prosty dostęp do Internetu albo zwykłe połączenia telefoniczne" - uważa Maciej Kocięcki. HiS wiąże się z opłatą ryczałtową, stanowiąc alternatywę dla linii dzierżawionej, opłata za ISDN zaś zależy bezpośrednio od stopnia wykorzystania tej usługi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200