Internet – gdzie jest najdroższy, a gdzie najtańszy

Dostęp do internetu można obecnie uzyskać właściwie w każdym bez wyjątku kraju na świecie, jednak różnica polega na tym ile taka usługa kosztuje, jak szybki jest to dostęp i jaką część średniej miesięcznej pensji trzeba na to przeznaczyć. Oto kilku słów na ten temat.

Internet

Jedna z firm (NetCredit) przeprowadziła ostatnio takie badanie, które objęło 206 krajów, wśród których znalazła się Polska. A oto kilka ciekawych informacji, jakie można znaleźć w tym raporcie.

Okazuje się, że szerokopasmowy dostęp do internetu (w przypadku stałego łącza) kosztuje najwięcej w Jemenie. Nie chodzi tu o bezwzględną cenę, ale o parametr pokazujący jaki procent przeciętnej miesięcznej pensji trzeba przeznaczyć na również miesięczny abonament.

Zobacz również:

  • Freedom House alarmuje
  • Kolejna faza rozwoju usługi Starlink
  • Ceny dysków SSD pójdą w górę

Miesięczny abonament za takie łącze w Jemenie kosztuje prawie 2500 USD, co stanowi 2792% średniej wypłaty, która wynosi 88 USD. Na drugim końcu tego rankingu mamy Monako. Tu szerokopasmowy dostęp kosztuje 34 USD, czyli stanowi 0,0068% średniej miesięcznej pensji, wynoszącej w tym kraju 5043 USD.

Kolejna ciekawostka świadcząca o tym, że w jednym regionie świata ceny mogą być diametralnie różne. Najwięcej za dostęp do internetu (maksymalna cena odnotowana w danym kraju) możemy zapłacić w Turkmenistanie (3047 USD miesięcznie), co stanowi 1043% średniego miesięcznego dochodu. Jednak tuż obok w graniczącym z Turkmenistanem Kazachstanie dostęp do internet można kupić za 22 USD miesięcznie (co stanowi 4,17% miesięcznego dochodu).

Najtańszy stały dostęp do internet na świecie - chodzi o uśrednioną wartość takiej usługi - jest w Syrii (6,6 USD miesięcznie), a najdroższy w Erytrei (2666 USD miesięcznie). Kolejne miejsca zajmują Ukraina (6,64 USD), Rosja (7,35 USD) i Rumunia (8,15 USD). Polska plasuje się w tym rankingu na 22 miejscu (licząc od najtańszego internetu) z wynikiem 15,78 USD.

Firma NetCredit porównała też cenę (chodzi o uśrednioną wartość) jaką trzeba zapłacić za przesłanie jednego megabita danych przez szerokopasmowe stałe łącze. Rumunia ma pod tym względem najtańszy internet na świecie (średni koszt za taki transfer to 0,02 USD). Drugie miejsce zajmuje Singapur (0,03 USD). Tu znowu Jemen jest horrendalnie drogi (176 USD). Polska zajęła w tym rankingu bardzo wysokie trzecie miejsce (0,04 USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200