Internet dla każdego

Zmieniają się systemy operacyjne - nowe wersje zawierają moduły ułatwiające łączność z siecią Internet. Zmieniają się użytkownicy Sieci - można wśród nich znaleźć coraz więcej "zwykłych" ludzi: urzędników, sekretarek, osób wykorzystujących komputer w swojej pracy zawodowej. Zmieniają się programy przeznaczone do pracy w Internecie - są coraz prostsze w obsłudze i działają w środowisku graficznym, nie wymagają posiadania wiedzy tajemnej aby ich używać.

Zmieniają się systemy operacyjne - nowe wersje zawierają moduły ułatwiające łączność z siecią Internet. Zmieniają się użytkownicy Sieci - można wśród nich znaleźć coraz więcej "zwykłych" ludzi: urzędników, sekretarek, osób wykorzystujących komputer w swojej pracy zawodowej. Zmieniają się programy przeznaczone do pracy w Internecie - są coraz prostsze w obsłudze i działają w środowisku graficznym, nie wymagają posiadania wiedzy tajemnej aby ich używać.

Explore OnNet - Internet w ładnym opakowaniu

Jest to najnowszy produkt firmy FTP Software z serii OnNet, przeznaczonym dla użytkowników Internetu korzystających z połączeń telefonicznych. Podstawowym modułem Explore OnNet jest program komunikacyjny pozwalający na łączenie się z siecią Internet za pomocą protokołów SLIP lub PPP. Oznacza to możliwość bezpośredniego dostępu do Sieci i używania programów pracujących na naszym komputerze, pod kontrolą systemu operacyjnego MS-Windows. Wykorzystano 32-bitową technologię VxD (Virtual Device Driver), która ma się stać podstawą nowych Windows 95. Poniżej przedstawiam najważniejsze moduły programu - te, z którymi użytkownik będzie miał do czynienia na co dzień.

Mail OnNet - poczta elektroniczna

Dzięki graficznemu środowisku pracy przygotowanie i organizacja dokumentów jest równie prosta jak w przypadku edytorów tekstu. Korespondencję można kopiować, kasować, przenosić między katalogami przy pomocy myszy. Posługując się standardem MIME (Multipurpose Internet Mail Extension) możemy "przypinać" do listów załączniki (Atachments) w formie dowolnych plików - np. arkusze z programu kalkulacyjnego, bazy danych, dokumenty z edytorów tekstu, a nawet pliki zawierające dźwięk lub animacje. Każdy program pocztowy, który również posługuje się MIME będzie potrafił taką pocztę odebrać i odkodować załączniki. Można także wysyłać pocztą elektroniczną dokumenty bezpośrednio z programów, które obsługują mechanizm MAPI (Messaging Applications Programmer Interface).

Enhanced NCSA Mosaic - dostęp do serwisów World Wide Web

Moda na WWW dotarła również do producentów programów komercyjnych. Zawarta w pakiecie Explore OnNet wersja NCSA Mosaic charakteryzuje się lepszym wykorzystaniem pamięci operacyjnej komputera i jest stabilna. Program pozwala na łatwe zapisywanie przeglądanych dokumentów na dysku oraz obsługuje serwery FTP i Gopher. Ilość dostępnych serwisów WWW zwiększa się z każdym dniem i należy się spodziewać, że w niedługim czasie ta forma prezentacji danych stanie się powszechnie obowiązującym standardem.

Gopher+ - coś dla tradycjonalistów

Program Gopher jest w pewien sposób poprzednikiem WWW oraz pierwszym narzędziem Internetowym przeznaczonym nie dla hobbystów i znawców systemu operacyjnego Unix ale dla zwykłych użytkowników. Prosty i czytelny system menu organizujących dostęp do danych jest obecnie powszechnie używany w Internecie. Często serwery Gopher umożliwiają dostęp do zasobów FTP, NetNews i pracę na odległych komputerach. Gopher+ oferuje pracę w systemie MS-Windows, jednoczesne połączenia z trzema serwerami oraz bezpośrednie przeglądanie plików graficznych w formacie GIF.

FTP Client i FTP Server - kopiowanie plików na odległość

Internet zawsze był kopalnią programów public domain i shareware. W Sieci znaleźć można najnowsze wersje oprogramowania udostępnianego zarówno przez gigantów rynku informatycznego (m.in. Microsoft, WordPerfect, Novell), jak i hobbystów, piszących programy na własny użytek. W Internecie powstały takie perełki jak Linux (doskonała, bezpłatna wersja systemu operacyjnego Unix), PGP (program do szyfrowania i autentykacji plików i poczty elektronicznej) czy cała biblioteka GNU (edytory, kompilatory, programy narzędziowe). FTP w wersji "okienkowej" jest bardzo wygodne w użyciu - można to porównać do programu Norton Commander, który potrafi kopiować pliki między dwoma komputerami odległymi o tysiące kilometrów. Dodatkowo pakiet zawiera moduł FTP Server, służący do udostępniania swoich zasobów innym użytkownikom Sieci.

Windows Telnet - wygodny emulator terminala

Telnet jest jednym z podstawowych programów systemu operacyjnego Unix i sieci Internet. Służy on do pracy na odległych komputerach. Możemy (o ile mamy tam konto) korzystać z centrów obliczeniowych, superkomputerów i innych zasobów uczelni czy ośrodków naukowych. Niektóre z nich oferują nawet takie usługi bezpłatnie wszystkim, którzy mają dostęp do Internetu. Windows Telnet umożliwia emulacje terminali VT-100 i VT-220 oraz IBM-PC - najczęściej spotykanych na różnego typu serwerach sieci.

Query - kto tam pracuje?

Ten moduł pakietu Explore OnNet odpowiada programom finger i whois - służą one do odnalezienia adresu pocztowego jakiegoś użytkownika i stwierdzenia czy pracuje w tej chwili w sieci.

Ping, Traceroute - czy mamy połączenie?

Również te programy mają swoje odpowiedniki w każdej maszynie Unixowej. Ich zadaniem jest sprawdzenie czy między naszym komputerem i wskazanym innym jest połączenie, jakiej jakości, jaką drogą pakiety docierają do odbiorcy.

Podsumowanie: Explore OnNet - Internet dla każdego

Omawiany pakiet używałem w wersji beta - prawdopodobnie program, który ma ukazać się w sprzedaży pod koniec listopada, będzie zawierał niewielkie zmiany. Jedynym narzędziem, którego mu brak jest program do czytania wiadomości NetNews - zgodnie z informacjami producenta kolejna wersja Explore OnNet będzie już zawierała ten moduł. Mosaic, Gopher, E-mail, Ftp, Telnet stanowią poza tym kompletny zestaw oprogramowania pozwalającego na komfortową pracę w sieci Internet.

Silne i słabe punkty programu

Moim zdaniem, najważniejszą zaletą pakietu jest łatwość instalacji i dość dobre zgranie modułów. Wydaje się, że bez większych obaw można zaproponować go tym, którzy nie mając zacięcia do eksperymentowania z programami potrzebują usług oferowanych przez Internet - pocztę elektroniczną czy dostęp do serwisów informacyjnych i baz danych.

Oczywiście zawsze chciałoby się nieco więcej - wspomniany wyżej program do czytania grup NetNews, filtry danych w poczcie elektronicznej (tak jak np. w programie Eudora). Z drugiej strony Gopher wydaje się programem nieco "nadmiarowym" - Mosaic pozwala na dostęp do tych samych zasobów.

Atrakcyjna wydaje się cena programu - 150 USD to znacznie mniej niż pełna wersja PC/TCP OnNet (ok. 400 USD), czy niektóre pakiety konkurencyjne (np. Internet Chameleon za 200 USD).

Windows, Windows NT, Novell, OS/2, Macintosh, Banyan Vines, TV kablowa - wszędzie Internet

Znaczenie ogólnoświatowej sieci Internet potwierdzają ostatnie zmiany w systemach operacyjnych komputerów. Dotychczas protokół IP dostępny był przede wszystkim w Unixie, a dziś widzimy, że wszystkie nowe wersje MS-Windows, OS/2 (wersja Warp 3.0), sieciowych systemów Novella i wielu innych producentów zawierają elementy służące do łączności z Internetem. Świadczy to o dostrzeżeniu przez wielkich producentów oprogramowania nowego rynku - następuje kolejny etap przechodzenia od pojedynczych komputerów osobistych poprzez sieci lokalne do rozległych sieci łączących całe kontynenty. Podobnie można ocenić fakt wprowadzenia Internetu do sieci telewizji kablowych. Urządzenie o nieco przydługiej nazwie ChannelWorks Internet Brouter służy do przyłączenia sieci lokalnej do Internetu za pośrednictwem łącz telewizji kablowej. Zarówno cena (7 tys. USD) jak i parametry (10 Mbps) sugerują, że jest ono przeznaczone dla dużych firm, które potrzebują bardzo szybkiej wymiany danych takich jak transmisje wideo, telekonferencje i multimedia.

Również użytkownicy tradycyjnych mediów telekomunikacyjnych (połączenia komutowane, stałe linie dzierżawione) mają do wyboru coraz więcej urządzeń łączących w sobie cechy modemów (od 9,6 Kbps do 2 Mbps) i routerów, które służą do integracji sieci lokalnych i rozległych.

Globalna wioska szybko staje się rzeczywistością!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200