Internet Explorer nie ma już większości rynku przeglądarek internetowych

Internet Explorer traci udziały na rynku przeglądarek internetowych. Po raz pierwszy od czasu pokonania Netscape Navigatora i objęciu palmy pierwszeństwa w wyścigu przeglądarka internetowa od Microsoftu ma mniej niż 50 proc. udziałów w rynku.

Wedle najnowszych danych Net Applications przeglądarka Microsoftu nie kontroluje już większości rynku. Internet Explorer, po latach dominacji, szykuje się do oddania pałeczki lidera.

Grudniowy udział rynkowy Internet Explorera szacowany jest na 48,6 proc. To o 1,5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, a przeglądarka Microsoftu zanotowała właśnie największy spadek od października 2011 roku.

Zobacz również:

  • Google Search nie obsłuży już IE 11
  • Nagrobek Microsoft Internet Explorer z Korei Południowej viralem
  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji

Net Applications podaje, że jeszcze w styczniu 2005 popularność Internet Explorera była bardzo wysoka. Wtedy program Microsoftu kontrolował aż 89,4 proc. całego rynku. Od tego czasu przewaga nad rywalami stale się kurczy.

Internet Explorer pokonał konkurenta w postaci Netscape Navigator, ale ponad 10 lat temu program Microsoftu sam stał się ofiarą. Bardzo szybko przychylność internautów zaczął zdobywać programu Mozilla Firefox, a teraz o pierwsze miejsce na podium chce walczyć Google Chrome.

Już w 2011 roku Internet Explorer był blisko przekroczenia granicy 50 proc. udziałów. W październiku tego roku IE był zainstalowany na 51,9 proc. maszyn. W późniejszych miesiącach Microsoftowi udało się jednak odrobić nieco strat.

Internet Explorer nie ma już większości rynku przeglądarek internetowych

Internet Explorer przestaje być hegemonem na rynku przeglądarek

Dobra passa nie trwała długo, a popularność Internet Explorera maleje - w tempie 10,5 pkt. proc. w skali roku. Można doszukiwać się związku z agresywnym promowaniem przez Microsoft aktualizacji starszych wersji programu do Internet Explorera 11.

Udostępnienie razem z Windows 10 nowej przeglądarki Edge nie ma wpływu na prezentowane dane. Net Appliactions zlicza bowiem osoby korzystające z Edge razem z osobami, które korzystają z różnych wersji starszej przeglądarki Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200